Ganglion

Ganglion

Ganglion to torbiel galaretowata tworząca się w okolicy stawu, najczęściej w okolicy nadgarstka lub stopy. Wewnątrz guzka znajduje się płyn. Choć nie jest to groźne schorzenie, ( dolegliwość ta na szczęście nie rozwija się w nowotwór) nie można go lekceważyć.
Nieleczony  prowadzi do bezwładu mięśni oraz ograniczenia ruchomości stawów. Ganglion to przypadłość, która mimo leczenia „lubi” się odnawiać.

Ganglion na stopie

Rośnie głęboko pod skórą. Na górnej stronie stóp, powodując dolegliwości bólowe. Im torbiel dłużej jest nieleczona, tym robi się większa i powoduje poważniejsze problemy np. z doborem obuwia. Każdy kontakt guza z butem potęguje ból. Ganglion na stopie to rzadsza przypadłość niż ganglion nadgarstka. Ciekawe jest, że częściej guzek ten pojawia się u kobiet niż u mężczyzn. Zwykle w młodym wieku, między 20., a 40. rokiem życia.
Nie należy mylić z chorobą Ledderhose’a.

Ganglion na nadgarstku

Pierwsze symptomy pojawiają się pod skórą na dłoniowej stronie nadgarstka, powodując dolegliwości bólowe. Im torbiel dłużej jest nieleczona, tym robi się większa i powoduje poważniejsze problemy oraz spadek ruchomości nadgarstka.

Jak leczyć ganglion?

Na początku stwierdzić należy, że zdecydowanie maść na ganglion nie wystarczy. Oczywiście zdarza się, że pod wpływem masażu guzek znika, ale  leczenie nie powinno ograniczać się do wklepywania maści czy olejków. Oczywiście może to przynieść chwilową ulgę, ale leczenie domowe raczej będzie niewystarczające i guz będzie się powiększał, dając coraz bardziej dokuczliwe objawy.