Ból łokcia

Łokieć tenisisty i łokieć golfisty jako najczęstsze przyczyny bólu łokcia.

Ból łokcia jest bardzo uciążliwą dolegliwością, utrudniającą prawidłowe wykonywanie większości czynności dnia codziennego i zawodowego, jak również uniemożliwiającą aktywność sportową. Źródeł i rodzajów bolącego łokcia jest mnóstwo. Ani jednego przypadku nie należy bagatelizować więc najlepiej skonsultować to z odpowiednim specjalistą i skontaktować się z nami – Rehvolta.

Ból łokcia – anatomia stawu

Staw łokciowy w budowie jest nadzwyczaj prosty. Układ trzech kości wchodzących w skład stawu łokciowego: kość ramienna, kość łokciowa i kość promieniowa. Wyniku takiej budowy wyróżniamy 3 połączenia stawowe w łokciu:

  • staw ramienno-łokciowego (ruchy zginania i prostowania łokcia), 
  • ramienno-promieniowy (ruchy zginania i prostowania – oś poprzeczna, a także ruchy obrotowe – oś pionowa), 
  • staw promieniowo-łokciowego bliższego (ruchy obrotowe).

Stabilizatorami stawu łokciowego jest stosunkowo mały kompleks więzadłowy. Składający się z  3 więzadeł:  

  • od strony wewnętrznej stabilizuje więzadło poboczne przyśrodkowe,
  • od strony zewnętrznej więzadło poboczne łokciowe
  • więzadło pierścieniowate, które otacza staw.

Również torebka stawowa wpływa na stabilizację tej zespołu. Mięśniami zaopatrującymi staw to mięśnie biegnące od stawu barkowego: dwugłowy ramienia, trójgłowy ramienia oraz mięsień łokciowy. Natomiast grupa mięśni przedramienia, zaczynających się w okolicy stawu łokciowego ma swoje zakończenia w obrębie dłoni. Struktury te są narażone na dość duże obciążenia co skutkuje uszkodzeniami w wyniku urazu. Ból łokcia może promieniować wzdłuż przedramienia aż do końca palców.

Unerwienie stawu łokciowego i mięśni przedramienia obejmuje również 3 nerwy: pośrodkowy, łokciowy i promieniowy. Zaburzenia w prawidłowym przewodzeniu impulsów nerwowych wzdłuż tych nerwów wiąże się charakterystycznymi objawami neurologicznymi  w obrębi łokcia i dłoni.

Ból łokcia Poznań
Przyczyny bólu łokcia
https://yourhealthyjoints.com/elbow-pain/

Skutki dolegliwości bólowych w obrębie stawu łokciowego

Łokieć tenisisty – ból łokcia w trakcie prostowania

Schorzenie to najczęściej spowodowane jest w wyniku przeciążenia struktur mięśniowo – więzadłowych przyczepiających się do nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Ból łokcia pojawia się w trakcie wykonywania czynności dnia codziennego takich jak otwieranie drzwi, zaciskanie dłoni czy trzymanie kubka. Nie jest to tylko związane z uprawianiem tenisa. Cierpią na to osoby wykonujące systematycznie i nieustannie ten sam ruch. Powstające przeciążenia i mikrouszkodzenia skutkują stanem zapalnym i pojawiającymi się dolegliwościami bólowymi.

Łokieć golfisty – ból łokcia w trakcie zginania

Identycznym schorzeniem od strony wewnętrznej stawu łokciowego jest tzw. łokieć golfisty, związane jest to z przeciążeniem nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej. Najczęściej cierpią no to golfiści, mechanicy samochodowi, kucharze.

Leczenie obu przypadków należy do trudnych zdań, gdyż należy połączyć zabiegi fizykoterapeutyczne, takie jak INDIBA z pracą manualną terapeuty. I właśnie dlatego należy skontaktować się z nami –Rehvolta.pl.

Ból łokcia golfisty - anatiomia
Łokieć golfisty
https://www.mayoclinic.org

Unieruchomienie stawu łokciowego

Spowodowane jest założeniem opatrunku gipsowego, które trwa kilka tygodni a skutkiem tego jest obkurczenie struktur miękkich w obrębie stawu łokciowego. Przykurczone i osłabione mięśnie wymagają intensywnej i wielotygodniowych ćwiczeń w celu odzyskania zakresu ruchu i siły mięśniowej. Pracujemy wtedy nad odzyskaniem ślizgu stawowego i prawidłowego napięcia mięśni.

Zaburzenia dysku w obrębie kręgosłupa

Ból stawu łokciowego niekoniecznie musi wynikać z zaburzeń w obrębie samego stawu. Dyslokacje elementów dyskowych w obrębie szyi może dawać dolegliwości bólowe promieniujące do kończyny górnej, w tym do łokcia. Wtedy skupiamy się na pracy powyżej stawu, z którym pacjent przyszedł do naszego gabinetu. Kompleksowe i holistyczne podejście do przypadków to nasza dewiza.

Zapalenie kaletki łokciowej

Nieprawidłowe obciążenia struktur stawowych w obrębie łokcia powodują powstanie procesu zapalnego i pogrubienie kaletki łokciowej. Pacjent najczęściej opisuje jako nie możność wykonania pełnego ruchu w łokciu. Objawami towarzyszącymi jest obrzęk, zaczerwienienie oraz tkliwość dotykowa w okolicy stawy łokciowego – ból łokcia.

Leczenie dolegliwości bólowych stawu łokciowego

Jako wyspecjalizowany i doświadczony zespół rehabilitacyjny łączymy podejście manualne z fizykoterapeutycznym. Pomimo prostej budowy staw łokciowy wymaga głębszego przeanalizowania i odpowiedniej terapii, która jesteśmy w stanie zaoferować – team Rehvolta.

Logo Rehvolta