Koronawirus Poznań

koronawirus

Rehabilitacja i fizjoterapia – koronawirus Poznań

Wirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba najczęściej objawia się gorączką, kaszlem, dusznościami i zmęczeniem. Koronawirus przenosi się drogą kropelkową. U około 15-20% osób obserwuje się ciężki przebieg choroby natomiast do zgonów dochodzi u 2–3% osób chorych. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, ponieważ mają obniżoną odpornością, której towarzyszą inne choroby, a w szczególności przewlekłe.

koronawirus czy grypa
https://www.facebook.com/dziejesieslaskie/photos/a.281648432367618/752025411996582/?type=3&theater

Krajowa Rada Fizjoterapeutów apeluje

Apel Krajowej Izby Fizjoterapeutów
https://kif.info.pl/apel-o-przesuniecie-terminow-wszystkich-wizyt/

Komunikat nr 1 Zespołu Kryzysowego z dnia 13 marca 2020

Apelujemy do wszystkich świadczących usługi rehabilitacyjne (z wyłączeniem świadczeń całodobowych) niezależnie od źródła finansowania (prywatne, refundowane) o przesunięcie terminów wizyt pacjentów, zgodnie z wytycznymi dotyczącymi stanu epidemicznego. Fizjoterapię należy zapewnić tylko pacjentom, dla których jej przerwanie łączy się z zagrożeniem życia lub poważnym, nieodwracalnym uszczerbkiem na zdrowiu.

Obalmy mity od koronawirusie

 • Koronawirus nie jest przenoszony przez ugryzienie komara
 • Ciepła kąpiel nie chroni przed COVID-19 
 • Suszarki do rąk nie chronią przed zarażaniem
 • Pomiar temperatury ciała jest efektywny dopiero po 2 do 10 dni od możliwości zarażenia
 • Alkohol nie chroni przed wirusami, które już dostały się do Twojego organizmu
 • Krople do nosa nie chronią przed wirusem
 • Antybiotyki nie działają na wirusy w tym COVID-19 
 • Czosnek jest zdrowy, ale…. przed COVID-19  też nie ochroni 🙂

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem

 • Często myj ręce używając mydła i wody lub płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).
 • Gdy kaszlesz lub kichasz zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką, następnie od razu wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce j.w.
 • Zachowaj odległość co najmniej 1 metra od innych ludzi, szczególnie tych, którzy kaszlą, kichają lub mają gorączkę.
 • Unikaj dotykania oczu, nosa a także ust.
 • Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu zasięgnij pomocy medycznej.
 • Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami dotyczącymi COVID-19.
koronawirus telefon infolinia
https://www.gov.pl/web/koronawirus/porady

Rehabilicja w Poznaniu a koronawirus

Jeżeli wróciłeś z wyjazdu zagranicznego lub miałeś kontakt z taką osobą – zostań w domu na okres 14 dni – Twoje wizyty przełożymy na inny – możliwie najszybszy termin.

Jeśli czujesz się osłabiony, masz katar, gorączkę lub kaszel poinformuj nas o tym i przełóż wizytę na inny termin – na pewno znajdziemy dla Ciebie czas kiedy wyzdrowiejesz.

W naszym gabinecie w każdej toalecie znajduje się pojemnik z mydłem oraz środkiem do dezynfekcji rąk, jednakże zachowuj szczególną higienę. Myj ręce w ciepłej wodzie z mydłem – to najlepszy środek zapobiegawczy przed COVID-19 .

Postarajmy się aby koronawirus w Poznaniu zginął jak najszybciej !!!

Koronawirus w Poznaniu – fizjoterapia

Stosując się do zaleceń Krajowej Izby Fizjoterapeutów w okresie pademii koronawirusa ograniczamy naszą działalność tylko do pacjentów, dla których przerwanie procesu rehabilitacji wiązało by się z nieodwracalnym uszczerbkiem na zdrowiu.
W celu zmaksymalizowania środków bezpieczeństwa w takich przypadkach wprowadziliśmy godzinne przerwy pomiędzy wizytami.

Pozdrawiamy i życzymy zdrowia
zespół Rehvolta Innowacyjna Rehabilitacja
+ 48 501317333

Ból odcinka lędźwiowego Poznań

Ból odcinka lędźwiowego w Poznaniu Zastanawiasz się co zrobić gdy boli Cię odcinek lędźwiowy kręgosłupa, do kogo się udać, czy mogę sobie sam poradzić?

Ból odcinka lędźwiowego Poznań – Kto chociaż raz w swoim życiu nie uskarżał się na bóle odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Dolegliwości bólowe tego typu są coraz częściej odczuwane. Sam odcinek lędźwiowy to główne miejsce bolesne u dorosłych ludzi, choć w ostatnich czasach dzieci również cierpią na ból pleców. Jest on uciążliwy, nieustępliwy i uprzykrzający życie oraz wpływa negatywnie na codzienne, normalne funkcjonowanie. Czasami jest wystarczająco silny, by sprawić by pacjent został unieruchomiony na dłuższy czas. U podłoża dolegliwości dolnego odcinka kręgosłupa najczęściej leży choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, której nasilenie zależy od kilku czynników:

 • Podłoże genetyczne,
 • Rodzaj wykonywanej pracy,
 • Wiek,
 • Uprawiana dyscyplina sportu,
 • Budowa ciała.

Anatomia

Odcinek lędźwiowy kręgosłupa zbudowany jest z 5 kręgów. Są to największe kręgi w organizmie człowieka, posiadają największy trzon gdyż muszą przyjmować największe obciążenie. Związku z tym odcinek ten jest największym stopniu podatny na urazy, choroby albowiem jest najbardziej narażony. Pomiędzy kręgami znajdują krążki międzykręgowe, inaczej nazywane dyskami, których funkcją jest amortyzacja oraz przenoszenie obciążeń pojawiających się w kręgosłupie. Konsekwentnie dzięki swojej mobilności krążki międzykręgowe zapewniają ruchomość kręgosłupa. Składa się on z pierścienia włóknistego, który otacza chrzęstno – włókniste jądro miażdżyste. W tym odcinku możliwe jest wykonywanie aż 6 ruchów we wszystkich płaszczyznach:

Ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa – anatomia – medme.pl
 • Zgięcie i wyprost (płaszczyzna strzałkowa),
 • Zgięcia boczne (płaszczyzna czołowa),
 • Rotacje (płaszczyzna poprzeczna).

Mięśnie odpowiedzialne za prawidłowe ustawienie kręgosłupa lędźwiowego możemy podzielić na grupę mięśni głębokich (przykręgosłupowych) oraz powierzchownych. Do tej pierwszej grupy inaczej nazywanymi posturalnymi, tonicznymi zaliczymy:

 1. Mięsień wielodzielny,
 2. Mięsień poprzeczny brzucha,
 3. Przepona,
 4. Mięsień skośny brzucha zewnętrzny i wewnętrzny,
 5. Mięsień czworoboczny lędźwi,
 6. Mięsień lędźwiowy większy,
 7. Mięśnie dna miednicy.

Z języka angielskiego mięśnie te popularnym określeniem je opisującym jest słowo „core”,  które można przetłumaczyć jako rdzeń lub trzon.

Funkcją tych mięśni jest:

 • Zapewnienie stabilizacji sylwetki
 • utrzymywanie poprawnej postawy ciała
 • ochrona narządów wewnętrznych
 • wspomaganie pracy pozostałych mięśni ciała, m.in. mięśni powierzchownych
 • likwidowanie bólów stawowych
 • zapobieganie kontuzjom, np. więzadeł i stawów
 • zwiększanie wytrzymałości mięśniowej ciała

Jeszcze należy wspomnieć o dość ważnym elemencie stabilizującym kręgi i dyski, jak również cały kręgosłup to są więzadła. Budują one ścianę kanału kręgowego. Szczególnie ważna rolę spełniają więzadła żółte, które wraz z wiekiem mogą przerastać i pogrubiać swoją objętość. W konsekwencji może skutkować ciasnotą w kanale kręgowym i objawami podobnymi do rwy kulszowej.

Skąd bóle odcinka lędźwiowego Poznań?

Postępujące procesy zwyrodnieniowe krążków międzykręgowych powstające już w okresie dojrzewania powodują w późniejszych latach stan określany jako dyskopatia. W takim razie mamy kilka kierunków, w który ten dysk może się wysunąć. W większości przypadków jest to kierunek tylni. Czasami dochodzi do kombinacji ruchu tylniego z kierunkiem bocznym. Najrzadziej zdarza się wypadnięcie krążka między kręgowego do przody, czyli do kanału kręgowego.

Dyskopatia w odcinku lędźwiowym kręgosłupa – wikipedia

Na początku skupmy się na pierwszych 2 przypadkach. Jeśli siła powodująca ruch dysk w tył jest na tyle silna może spowodować uciśnięcie korzeni nerwowych wychodzących z odpowiednich poziomów kręgosłupa. Oprócz samego bólu odcinka lędźwiowego Poznań może być on połączony z bólem promieniującym. W zależności, na którym poziomie ten ucisk się pojawi i jak daleko będzie uciśnięty ten nerw, promieniowanie odczuwane będzie w pośladku, udzie, łydce a nawet w stopie.

Gdy pierścień włóknisty ulegnie całkowitemu przerwaniu i część jądra miażdżystego translokuję się w kierunku kanału kręgowego, dochodzi do zwężenia kanału kręgowego i może ucisnąć korzeń nerwowy powodując jego uszkodzenie. Określa się to przepukliną jądra miażdżystego krążka między kręgowego (zwyczajowo i nieprawidłowo „wypadnięciem dysku”). Przede wszystkim pojawiają się ubytki neurologiczne, takie jak  zaburzenia czucia skórnego kończyny dolnej, niedowład stopy oraz osłabienie odruchów głębokich.

W odcinku lędźwiowym dochodzi też do zwężenia kanału kręgowego, czyli stenozy lędźwiowej. Czasami oprócz klasycznej dyskopatii dochodzi do pogrubienia lub przerostu więzadeł żółtych lub osteofitów czyli narośli kostnych powstałych na krawędziach trzonów kręgów.

Bóle odcinka lędźwiowego Poznań – dyskopatia nie jest bezpośrednią przyczyną wszystkich bólów odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Ale powstające przykurcze, jak również przeciążenia mięśni przykręgosłupowych a dokładnie ich zakończenia nerwowe znajdujące się w mięśniach generują ból.

Niedyskopatyczne przyczyny bólu lędźwiowego kręgosłupa.

Bóle często odczuwane jako bóle odcinka lędźwiowego są wywoływane przez patologie sąsiednich narządów:

 • układ moczowy (np. kamica nerkowa, zapalenie dróg moczowych, zapalenie pęcherza),
 • układ rozrodczy u kobiet (przewlekłe stany zapalne narządu rodnego, guzy macicy i przydatków, endometrioza, bolesne miesiączki),
 • zielenie lub nowotwór gruczołu krokowego u mężczyzn,
 • przewlekłe zaparcie dolnego odcinka przewodu pokarmowego,
 • wątroby i trzustki,
 • stawów biodrowych i krzyżowo-biodrowych.

Mówimy wtedy o tak zwanych bólach rzutowanych (udzielonych, z przeniesienia).

Jak objawia się ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa Poznań?

Można rozróżnić 2 rodzaje grup bólowych odcinka lędźwiowego kręgosłupa:

Do pierwszej grupy zaliczamy ostre, nagłe bóle powstające w wyniku gwałtownego przeciążenia kręgosłupa przy pochyleniu lub podnoszeniu ciężkich przedmiotów i/lub przy skręcie tułowia. Dolegliwości bólowe są przeszywające, ostre, zlokalizowane gdzieś głęboko i każdy nawet niewielki ruch będzie powodował jego nasilenie. Promieniują on poprzez pośladek aż do stopu po tylno-bocznej części kończyny dolnej. Czasami nawet może to dotyczyć obu kończyn. Dlatego organizm ludzi odruchowo przykurcza mięśnie przykręgosłupowe unieruchamiając tułów skrzywieniu bocznym, w pozycji bez bólowej.

W drugiej grupie mamy stopniowe narastające, tępe i rozlane bóle. Chodzenie, stanie i siedzenie wzmagają dolegliwości bólowe, które ustępują w pozycji leżącej. Stan ten charakteryzuje chorobę krążka międzykręgowego przed rozerwaniem pierścienia włóknistego.

Co można zrobić gdy przytrafi Ci się ból odcinka lędźwiowego w Poznaniu?

Tymczasem pacjentom, którym doskwiera ból ostry odcinka lędźwiowego Poznań sami już ograniczają ruchu powodujące dolegliwości oraz starają się odciążyć dolną część kręgosłupa. Jeśli ból pojawia się centralnie z tyłu pleców zalecane jest leżenie na brzuchu z poduszkami podłożonymi pod brzuch ewentualnie pod biodra. Dla przykładu również pozycja w leżeniu na plecach z ugiętymi nogami w stawach kolanowych przynosi ulgę. Natomiast jeśli dolegliwości bólowe promieniują do jednej z kończyn dolnych, zalecane jest ułożenie na boku przeciwnym do strony, która boli. Dodatkowo rekomendowane jest rozciąganie strony bólowej w leżeniu na boku, poprzez wydłużanie kończyny górnej i dolnej, i spowodowanie rozluźnienia napiętej okolicy lędźwiowej. Najczęściej poprawa następuje po 2 dniach od wystąpienia objawów. Jeśli nie zmniejsza się przez 3-4 dni zalecana jest wizyta u fizjoterapeuty, czyli u NAS. Pomożemy Ci pozbyć się bólu odcinka lędźwiowego w Poznaniu.

Profilaktyka w bólach odcinka lędźwiowego Poznań

Z profilaktyką przeciwbólową nieodzownie łączy się pojęcie funkcjonalnej stabilności dolnego odcinka kręgosłupa. W obecnej nomenklaturze istnieje pojęcie z jeżyka angielskiego „core stability”, czyli kontroli nerwowo – mięśniowej.

Co najważniejsze udowodnione naukowo jest, że każdy ruch kończyn górnych lub dolnych rozpoczyna się od napięcia mięśni stabilizujących kręgosłup. Związku z tym, wszystkie zaburzenia w obrębie tułowia będą skutkowały zaburzonymi wzorcami ruchowymi w części dystalnych oraz w innych częściach kręgosłupa. W efekcie zaburzonej stabilizacji, bardzo często dochodzi do wytworzenia kompensacji. Organizm oszukując samego siebie, chce poprawnie wykonać ruch ale niestety korzysta z innych, silniejszych części ciała, gdyż substytuuje niewydolne mięśnie. Tak powstałych warunkach dochodzi do zaburzeń wzorców ruchowych, pogłębienia dysbalansu mięśniowego oraz wzrostu przeciążeń w strukturach, które nie są przygotowane do takich obciążeń – najczęściej jest tym obciążony odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Najlepszą sposobem na prawidłową stabilność centralną są ćwiczenia, w których główną składową jest wykorzystywanie podporu, ale szczegóły ćwiczeń pojawią się w kolejnych wpisach.

Kontakt

Podsumowując jeśli znalazłeś/aś odpowiedź na woje pytania, lub zaciekawił Cię ten artykuł lub też potrzebujesz pomocy w bólach odcinka lędźwiowego, ZAPRASZAMY do kontaktu z nami. Wykorzystując zdobytą wiedzę i doświadczenia jesteśmy w stanie pomoc rozwiązać Twój problem dolegliwościami bólowymi ale i nie tylko z tymi.

Fizjoestetyka Poznań

Fizjoestetyka Poznań – niwelowanie zmarszczek, ujędrnianie brzucha, redukcja cellulitu, modelowanie sylwetki.

Fizjoestetyka Poznań – Zastanawiasz się jak, bez użycia skalpela, w trwały i szybki sposób ujędrnić swoją skórę? Zależy Ci na zniwelowaniu zmarszczek oraz poprawie owalu twarzy? Marzysz o wymodelowanej sylwetce oraz uniesionych pośladkach? Mamy dla Ciebie rozwiązanie!

Fizjoestetyka poznań indiba twarz
Rysunek 1 Zabieg fizjoestetyka Indiba na twarz

Zabiegi Indiba Activ to zupełnie nowy wymiar medycyny estetycznej, który łączy w sobie fizjoestetykę oraz kosmetologię. Skutkują one poprawą jędrności skóry twarzy i ciała. Nasze urządzenie wykorzystując falę radiową o częstotliwości 448 kHz (stosowaną dotychczas tylko na gruncie medycyny regeneracyjnej), pozwala na efektywne i szybkie oddziaływania, których  efektem jest ujędrnianie skóry całego ciała, twarzy, problemowych okolic wokół oczu czy ust, modelowanie sylwetki, jak również zredukowanie tkanki  tłuszczowej i cellulitu (tłuszczowego, ale i wodnego).

Fizjoestetyka Poznań – na czym polega zabieg?

Indiba Active stymuluje odbudowę tkanek już na ich komórkowym poziomie, co gwarantuje wysoką oraz długotrwałą skuteczność działań. Przy tym, zabiegi z wykorzystaniem Indiba Active są całkowicie bezpieczne  (nawet dla pacjentów z przebytą chorobą nowotworową), jak również mało inwazyjne, nie wymagające żadnego znieczulenia. Pacjent/ka nie odczuwana żadnego bólu, a jedynie ciepło powstające na powierzchni skóry – w miejscu zabiegu. Stopniowe zwiększanie temperatury w obszarze zabiegowym, prowadzi do przyspieszenia regeneracji tkanek oraz redukowania tkanki tłuszczowej. Zaś powstała energia to skutek zwiększającego się metabolizmu komórkowego oraz detoksykacji i drenażu tkanek. Możliwa jest więc maksymalizacja aktywności metabolicznej każdej komórki ciała czyli wydobycie z nich 100%!
Czas trwania zabiegu zależny jest od wielkości obszaru zabiegowego oraz . Po zakończeniu zabiegu pacjent/ka może bezpośrednio wrócić do codziennych czynności, nie odczuwając żadnych niedogodności.

fizjoestetyka poznań modelowanie sylwetki
Rysunek 2 fizjoestetyka – modelowanie sylwetki

Czy ten zabieg jest dla mnie?

Zabiegi Indiba Active są dla Ciebie, jeśli borykasz się z:

 • Drobnymi zmarszczkami zlokalizowanymi wokół oczu tzw. kurze łapki,
 • Głębszymi zmarszczkami rozsianymi na skórze twarzy,
 • Workami pod oczami,
 • Zmianą owalu twarzy,
 • Utratą jędrności skóry twarzy,
 • Obwisłą skórą ramion tzw. peliknami oraz innych części ciała
 • Brakiem jędrności i elastyczności skóry ciała,
 • Utratą elastyczności skóry brzucha, ud po ciąży,
 • Cellulitem (wodnym lub tłuszczowym),
 • Guzkami tłuszczowymi,
 • Rozstępami,
 • Bliznami po trądzikowymi,
 • Bliznami pooperacyjnymi

Jednakowo, zabiegi Indiba Active są całkowicie bezpieczne, nie wymagające znieczulenia oraz rekonwalescencji. Nie mogą być jednak wykonywanie w przypadku ciąży i w okresie karmienia piersią, zakrzepicy, wszczepionego rozrusznika serca.

Fizjoestetyka Poznań – Kiedy widoczne będą efekty?

Efekty widoczne są już po przeprowadzeniu pierwszego zabiegu! Jeśli natomiast celem pacjenta/ki jest uzyskanie trwałych rezultatów, konieczne jest wykonanie serii powtórzeń. Nasz fizjoterapeuta dopasuje ilość zabiegów, dostosowując je do Twoich, indywidualnych potrzeb. Dla uzyskania jak najlepszych efektów zaleca się wykonywać je w odstępach dwu- trzydniowych.

Jakie efekty występują po wykonaniu serii zabiegów?

Zabiegi  z wykorzystaniem systemu zastosowanego w Indiba Active przywracają fizjologię komórek oraz maksymalizują aktywność tkankową, co wzmaga produkcję kolagenu i elastyny w skórze, co zaś wpływa na prawidłową regulację nawodnienia i uelastycznienia skóry i jej regenerację. Innymi słowy Indiba Active wywiera również wpływ na tkankę tłuszczową (głęboką i powierzchniową), redukuje objętość komórek tłuszczowych, eliminuje toksyny, jak również zmniejsza retencję płynów. Efektem zastosowania Indiba Active, jest więc uelastyczniona, wygładzona i ujędrniona skóra, wygładzone zmarszczki czy blizny w obszarach zabiegowych.

Jak wspomóc efekty fizjoestetyczne w Poznaniu?

 •  Podjęcie aktywności fizycznej zgodnie z możliwościami Twojego ciała (w dniu zabiegu około godzinnej);
 • Stosowanie indywidualnie dobranej diety, odpowiadającej na potrzeby Twojego organizmu;
 • Właściwe nawodnienie organizmu.

Fizjoesteyka Poznań – zadowolone klientki

Zmniejszenie zmarszczek

W skutek zanikania kolagenu w skórze twarzy oraz wzmożonej mimiki na naszym czole pojawiają się zmarszczki. Wyróżniamy dwa rodzaje zmarszczek: lwie zmarszczki (pionowe bruzdy umiejscowione pomiędzy brwiami) oraz poziome bruzdy na środku czoła. Jednakże, oprócz domowych sposobów na walkę ze zmarszczkami oraz szeregu środków kosmetycznych proponujemy zabieg z użyciem INDIBA ACTIVE.

fizjoestetyka poznań usuwanie zmarszczek
Rysunek 3 usuwanie zmarszczek – fizjoestetyka Poznań

Ujędrnianie brzucha

Jeśli masz problem z brakiem jędrności, nadmiarem tkanki tłuszczowej lub nie jesteś zadowolona ze swojego brzucha po ciąży. Możemy na przykład zaproponować cykl zabiegów na brzuch.

Indiba Fizjoestetyka Poznań
Rysunek 4 Indiba Poznań zabiegi na brzuch – fizjoestetyka Poznan

Kontakt

Jeśli pragniesz ujędrnić swoją skórę, poprawić owal twarzy oraz wymodelować sylwetkę możesz nam zaufać. Zapraszamy do kontaktu z nami.

Fizjoterapeuta Poznań

Fizjoterapeuta Poznań Rehvolta

Czym jest fizjoterapia

Fizjoterapeuta/rehabilitant w Rehvolta Poznań – gdzie się umówić ? Zanim podpowiemy jakimi kryteriami kierować się przy tym wyborze, zapraszamy do zapoznania się z podstawowymi informacjami na temat fizjoterapii. Na ich podstawie będzie Tobie łatwiej podjąć decyzję o wizycie u fizjoterapeuty.

Fizjoterapia jest zawodem opartym na nauce. Obejmuje podejście „całego człowieka” do zdrowia i dobrego samopoczucia, w tym ogólny styl życia pacjenta.

Jak podaje Światowa Konfederacja Fizjoterapii (World Confederation for Physical Therapy – WCPT) “Fizjoterapia” oznacza świadczenie usług wobec jednostek lub populacji osób, mających na celu rozwijanie, utrzymywanie i przywracanie im maksymalnych zdolności ruchowych i funkcjonalnych. Usługi te mogą być świadczone tylko przez fizjoterapeutę, lub pod jego kierunkiem i nadzorem.

Krajowa Izba Fizjoterapeutów - logo
Rysunek 1 Krajowa Izba Fizjoterapeutów i World Confederation for Physical Therapy – źródło: https://kif.info.pl/ 3.02.2020 godz 20:23

U podstaw leży zaangażowanie pacjenta we własną opiekę, poprzez edukację, świadomość, wzmocnienie pozycji i udział w ich leczeniu.

Możesz skorzystać z fizjoterapii w dowolnym momencie swojego życia. Fizjoterapia pomaga w bólu pleców lub nagłym urazie, radzeniu sobie z długoterminowymi schorzeniami, takimi jak neuraligie, oraz w przygotowaniu do porodu lub wydarzenia sportowego. Dlatego warto znać sprawdzonego i zaufanego fizjoterapeutę w swojej okolicy. Znajdź swojego fizjoterapeutę – fizjoterapeuta Poznań.

Film 1 Kampania Społeczna – fizjoterapia porusza – fizjoterapeuta Poznań – KLIKNIJ

Czym zajmują się fizjoterapeuci ?

Fizjoterapia jest zawodową opieką zdrowotną. Fizjoterapeuci wykorzystują swoją wiedzę i umiejętności do poprawy szeregu warunków związanych z różnymi układami organizmu:

 • Mięśniowy ( ból pleców , zaburzenia napięć mięśniowych w okolicy kręgosłupa, urazy sportowe , zwyrodnienia stawów )
 • Neurologiczny ( udar , stwardnienie rozsiane , choroba Parkinsona )
 • Układ sercowo-naczyniowy ( przewlekła choroba serca , rehabilitacja po zawale serca )
 • Układ oddechowy ( astma , przewlekła obturacyjna choroba płuc).

Jako fizjoterapeuci jesteśmy, najmłodszym samorządem medycznym. Nie tylko, jeśli chodzi o średni wiek jego reprezentantów, ale też istnienie przepisów, regulujących zawód. Dopiero ustawa z 25 września 2015 r. o zawodzie fizjoterapeuty wprowadziła przepisy określające zasady wykonywania tej profesji. Fizjoterapeuci wykonują swoją pracę jako samodzielny zawód medyczny posiadającego swój kodeks etyki zawodowej.

Według badania przeprowadzonego przez Kantar Polska na zlecenie Krajowej izby Fizjoterapeutów we wrześniu 2019 roku.  50 procent Polaków nigdy nie korzystało z usług fizjoterapii, a blisko 5 procent nawet nie wie, czym ona jest.

Jednak z drugiej strony okazuje się, że osoby, które miały do czynienia z fizjoterapią mają bardzo dobre zdanie o tych usługach medycznych. Poproszone o odpowiedź na pytanie: „Na ile prawdopodobne jest, że poleci Pan(i) wizytę / zabiegi w gabinecie fizjoterapeuty swoim znajomym? Proszę użyć skali od 0 do 10, w której 0 oznacza „w ogóle nie polecę” a 10 „na pewno polecę”. Uzyskaliśmy bardzo wysoki wskaźnik – aż 8,15 w skali do 10.

Warto pamiętać, że w wielu wypadkach takich jak bóle pleców, migreny czy nawet ból zatok powinno się najpierw udać do fizjoterapeuty. Jest duża szansa, że pomoże nam bez konieczności stosowania leków. Umawiając się na wizytę u doświadczonego i wykwalifikowanego fizjoterapeuty możemy być pewni, że w razie potrzeby poprosi o konsultację lekarską.

Wiarygodność i bezpieczeństwo

Dla wielu ludzi ludzi wizyta u fizjoterapeuty jest czymś oczywistym i naturalnym. W chwilach gdy pojawiają się dolegliwości bez obaw umawiają się do swojego fizjoterapeuty.

Jednak jeśli nie mamy kogoś sprawdzonego lub wręcz mamy złe doświadczenia z przeszłości to pojawia się pewna bariera. Nikt nie chce trafić w ręce osoby, która nie posiada kwalifikacji do prowadzenia terapii. Do osoby podszywającej się pod fizjoterapeutę. Niestety zarówno wśród fizjoterapeutów jak i lekarzy czy pielęgniarek znajdują się takie przypadki.

Tutaj z pomocą przychodzi bardzo proste w obsłudze narzędzie jakim jest Krajowy Rejestr Fizjoterapeutów. Na stronie Krajowej Izby Fizjoterapeutów bardzo szybko znajdziemy każdego fizjoterapeutę, który posiada prawo do wykonywania zawodu fizjoterapeuty. Dodatkowo informacja jest wzbogacona o tytuł zawodowy, naukowy oraz miejsce pracy.

Fizjoterpia poznań
Rysunek 2 Szukasz fizjoterapeuty w Poznaniu – >>>KLIKNIJ <<< https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c4/Pozna%C5%84_Centrum.jpg

Fizjoterapeuta Poznań

Jesteśmy zespołem fizjoterapeutów (fizjoterapeuta Poznań), który dzieli swoją pasję do pomagania ludziom w radzeniu sobie z dolegliwościami od wielu lat. Ponad 10 lat wspólnej pracy, wymiany spostrzeżeń i analizy postępowania w wielu przypadkach powoduje, że jesteśmy otwarci na wiele metod leczenia. Jest to kluczowe aby zapewnić naszym pacjentom możliwie jak najszybsze efekty z prowadzonej terapii.

Aby osiągnąć takie rezultaty korzystamy z wiedzy wyniesionej nie tylko ze studiów specjalistycznych w zakresie fizjoterapii.  Także z licznych szkoleń, kursów oraz własnej pracy naukowej.

Podstawą naszej pracy jest przede wszystkim doświadczenie. Zdobywamy je w pracy z naszymi pacjentami. Wykorzystujemy najnowsze zdobycze techniki, z których korzystają najlepsze kluby Europy i świata, a także najwybitniejsi sportowcy. Jak wiadomo profesjonalny sport jest jak biznes gdzie czas bardzo się liczy. W dzisiejszej rzeczywistości czas stał się bardzo ważny także dla wielu ludzi nie mających za wiele wspólnego z profesjonalnym sportem. My świetnie zdajemy sobie z tego sprawę i dlatego zapewniamy najwyższą jakość usług.

Wszystkie przedstawione w tym artykule informację powinny pomóc w wyborze specjalisty, do którego zwrócimy się o pomoc. Nie ma jednak złotego klucza odpowiedzi na pytanie kogo wybrać. Kierować należy się zarówno rozsądkiem jak i intuicją. Czasami zwykła rozmowa telefoniczna przed wizytą pomoże Państwu rozwiać pewne wątpliwości więc zachęcamy do kontaktu z nami. Pamiętać jednak należy, że na niektóre z pytań fizjoterapeuta będzie mógł odpowiedzieć dopiero po wstępnym badaniu w gabinecie.

Jeżeli szukasz fizjoterapeuty, który w bezpieczny i skuteczny sposób pomoże Tobie pozbyć się bólu lub ograniczeń w funkcjonowaniu w życiu codziennym to ZAPRASZAMY. Fizjoterapeuta Poznań – Rehvolta !!!

Zadzwoń +48 501 317 333 lub umów się na wizytę za pośrednictwem portalu Znanylekarz.

Fizjoterapeuta Poznań Rehvolta
Rysunek 3 Fizjoterapeuta Poznań – Rehvolta, Bartosz Trawiński, Jakub Gracz,

INDIBA w Poznaniu

Indiba Poznań

Czym jest terapia INDIBA ?

Terapia Indiba Activ w dużym stopniu przyśpiesza naturalne procesy gojenia i odbudowy tkanek. Zabiegi oparte są na połączeniu przepływu fal radiowych, o opatentowanej częstotliwości 448 kHz, z jednoczesną odpowiednią terapią manualną.
Poprzez, potwierdzone naukowo, oddziaływanie na poziomie komórkowym czyli, zwiększenie wymiany jonowej i poprawę funkcji błony komórkowej, przyśpieszamy naturalne procesy regeneracyjne. Oddziaływanie na wybrane grupy białek komórkowych stymuluje jądro komórki i jej metabolizm. Indiba Activ Poznań sprawdza się doskonale zarówno w rehabilitacji, jak i w medycynie estetycznej.

Indiba Poznań
INDIBA ACTIVE

Działanie potwierdzone naukowo

Wiele urządzeń dostępnych na rynku, które mają wspomagać rehabilitację oraz fizjoterapię, to niestety aparaty opierające się o nieudowodnione naukowo zjawiska. W przypadku INDIBA Active Therapy sytuacja wygląda zupełnie odwrotnie.

Indiba jest liderem jeżeli chodzi o ilość dostępnych publikacji naukowych, ponieważ od wielu lat współpracuje z wieloma lekarzami, sportowcami, naukowcami oraz ośrodkami badawczymi, a także medycznymi. Dla przykładu wymienić należy np. : Klinikę Uniwersytecka z Walencji, Szpital Ramony Cajal z Madrytu, Szpitale CIMA oraz QUIRON, Santa Cruz i Sant Pau z Barcelony, Instytuty: Medycyny, Nauki i Sportu CONI z Rzymu oraz Gaetano Pini z Mediolanu.
Tak długotrwała oraz szeroka współpraca zaowocowała już ponad 200-oma publikacjami naukowymi, 100-oma próbami naukowymi, wieloma pracami doktorskimi, ale co najważniejsze – 10 badaniami Evidence Based Medicine.

To właśnie dowody naukowe spowodowały, że od ponad dwóch lat korzystamy z technologi INDIBA w naszym gabinecie Rehvolta Innowacyjna Rehabilitacja w Poznaniu.

INDIBA w sporcie wyczynowym

Sport jest kolejną dziedziną gdzie INDIBA nie ma sobie równych. To jedyna na świecie technologia wykorzystująca System Proionic®. Skuteczność INDIBA została doceniona przez ponad 200 największych klubów oraz federacji sportowych takich jak Barcelona, Real Madryd, Liverpool, Bayern Monachium, Arsenal Londyn, Juventus Turyn. W profesjonalnym sporcie szybkość i skuteczność terapii ma największe znaczenie. Już dziś możesz wykorzystać technologię INDIBA oraz naszą wiedzę i doświadczanie w Rehvolta. Mamy największe doświadczenie w Poznaniu !

Indiba Poznań

INDIBA dla sportowców

Na czym polega i jak wygląda zabieg INDIBA

Zabiegi oparte są na połączeniu przepływu fal radiowych o opatentowanej częstotliwości 448 kHz z jednoczesną, odpowiednią terapią manualną. Jest to unikalna terapia, której celem jest doprowadzenie do tkanek i komórek, w zależności od celu zabiegu, termicznego lub nietermicznego prądu. Zabieg odbywa się przy użyciu specjalnie opracowanych elektrod o dwóch różnych trybach pracy – rezystywnym oraz kondensacyjnym.

 • tryb kondensacyjny oddziałuje na tkanki miękkie oraz tkankę łączną znajdujące się bardziej powierzchniowo
 • tryb rezystywny skupia się na ścięgnach, więzadłach oraz kościach , w tym trybie często pacjent proszony jest o wykonywanie ruchów typowych dla jego aktywności
elektroda kondensacyjna
Elektroda kondensacyjna

Terapia INDIBA nie tylko jest bezbolesna, ale także pozwala zmniejszyć siłę potrzebną do wykonania niektórych technik terapeutycznych. Przekłada się to na zwiększenie komfortu pacjenta.

W trakcie zabiegu pacjent może ( lecz nie musi, jeżeli wykonujemy zabieg atermicznie ) odczuwać ciepło w okolicy zabiegowej. Poziom ciepła dostosowany jest zarówno do odczuć pacjenta, jak i do potrzeb uzyskania efektu terapeutycznego zgodnego z założeniami.

Korzyści ze stosowania INDIBA w sporcie i rehabilitacji

Zarówno wyczynowy sport jak i czynności dnia codziennego mogą wywoływać dolegliwości bólowe, przeciążenia oraz urazy. Niejednokrotnie będąc w pośpiechu zapominamy o odpowiedniej regeneracji, a nasze ciało kumuluje w sobie coraz więcej przeciążeń. Fizjoterapia z użyciem zabiegów INDIBA przychodzi z pomocą zarówno w stanach przewlekłych, kiedy ból trwa od wielu dni, miesięcy czy nawet lat, jak w stanach ostrych. W każdym z tych przypadków jesteśmy w stanie skrócić czas powrotu do zdrowia.
Leczenie urazów to jedno, a zapobieganie im to kolejna kwestia gdzie z pomocą przychodzi INDIBA.
Specjalne opracowane protokoły przedstartowe pomagają przygotować ciało do dużego wysiłku, natomiast protokoły regeneracyjne przyśpieszą regenerację po starcie.
Główne korzyści to:

 • skrócenie czasu terapii
 • szersze oddziaływanie na pacjenta
 • uzyskanie efektu przeciwbólowego
 • wspomaganie drenażu tkanek
 • zmniejszenie podatności na urazy

INDIBA w medycynie estetycznej – fizjoestetyka

W zdrowym ciele zdrowy duch. Zdrowe ciało to nie tylko mięśnie kości oraz więzadła, to także skóra czyli, co za tym idzie – wygląd. INDIBA activ poprawia napięcie mięśni i skóry poprzez krążenie i pobudzanie syntezy kolagenu i elastyny. My zabiegi fizjoestetyczne kierujemy głównie do osób, które chcą w naturalny i efektywny sposób zadbać o swoje ciało.

W badaniach molekularnych wykazano, że INDIBA Activ powoduje zatrzymanie namnażania adipocytów (głównego rodzaju komórek, z których zbudowana jest tkanka tłuszczowa) na dobre zmniejszając depozyty tłuszczowe.

Indiba Poznań
INDIBA Active zabiegi estetyczne

Jakie możliwości daje INDIBA w fizjoestetyce?

Jednym z podstawowych celów fizjoterapeutów jest utrzymanie elastyczności i funkcji tkanek miękkich. W przypadku blizn INDIBA Activ może przyspieszyć gojenie, zmniejszyć obrzęk i prawidłowy proces gojenia.

INDIBA Activ może być zatem stosowana do zwiększenia przepływu krwi przez kończyny i może być zintegrowana z terapią manualną, w celu poprawy drenażu limfatycznego i redukcji cellulitu.

 • Redukcja zmarszczek
 • Korekcja tzw. podwójnego podbródka
 • Ujędrnianie okolic szyi, twarzy, ramion i innych części ciała
 • Kształtowanie brzucha, ud, pośladków
 • Kształtowanie sylwetki po porodzie
 • Redukcja tkanki tłuszczowej
 • Redukcja guzków tłuszczowych
 • Terapia blizn
 • Drenaż obszaru zabiegowego (rany)
 • Przyspieszenie rekonwalescencji po zabiegach medycyny estetycznej         

Także w tym przypadku zabiegi nie należą do bolesnych. W celu uzyskania zamierzonych efektów należy skorzystać z minimum 6 sesji, jako że zabiegi należy powtarzać najlepiej  co 2 dni należy pamiętać, żeby na serię wybrać okres, w którym można 3 razy w tygodniu przeprowadzić zabieg. Tkanki regenerują się jeszcze do 3 miesięcy po zakończeniu terapii. W celu lepszych i długotrwałych efektów, należy co kilka miesięcy wykonać zabieg „przypominający”.

Cena zabiegu (twarz) : od 130 zł za zabieg wykupiony w serii.

W celu osiągnięcia najlepszych możliwych efektów oraz zapewnienia należytej świadomości naszych pacjentów, wstępna konsultacja ( około 30 minut) jest darmowa. W trakcie tego spotkania spokojnie omawiamy możliwe cele, tłumaczymy dokładnie na czym polega zabieg oraz planujemy serię zabiegów. Oczywiście, żeby nie tracić jakże cennego obecnie czasu, jest możliwość połączenia wstępnej konsultacji z pierwszym zabiegiem.

Indiba Poznań
Indiba Poznań zabiegi na brzuch

INDIBA Poznań

Jesteśmy zespołem dwóch fizjoterapeutów, którzy jako pierwsi w Wielkopolsce, w celu zwiększenia skuteczności pracy oraz poszerzania wachlarza swoich umiejętności zaczęli korzystać z ( wtedy jeszcze mało znanych ) aparatów INDIBA .

Przez ponad dwa lata pracy z INDIBA Active Therpy, przez nasz gabinet i nasze ręce, przeszło wielu pacjentów. Jedni z problemami ortopedycznymi inni neurologicznymi, a jeszcze inni chcący zadbać o siebie od strony estetycznej. Po efektach naszej terapii, którą często wspomagamy INDIBA Active Therapy widzimy, że podjęliśmy dobrą decyzję. Pamiętać należy jednak, że INDIBA jest tak dobra jak fizjoterapeuta, który jej używa. Dlatego cały czas szkolimy się i poszerzamy swoją wiedzę, żeby terapia którą stosujemy była jak najskuteczniejsza.

Co raz więcej ludzi zaczyna dostrzegać pozytywne aspekty tak złożonej terapii, więc jeśli czytasz ten artykuł i masz problem, z którym nie wiesz jak sobie poradzić to zapraszamy do REHVOLTA Innowacyjna Rehabilitacja ul. Ajschylosa 12 w Poznaniu.

Rehvolta
RehvoltaFizjoterapeuta w Poznaniu

W Rehvolta pomagamy naszym pacjentom nie tyko wrócić do normalnego funkcjonowania w życiu codzienny, ale także dobrze wyglądać. Nasze doświadczenie oraz holistyczne podejście do pacjenta zapewni Tobie najlepszą możliwą opiekę. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat fizjoterapii, rehabilitacji, zabiegów fizjoestetycznych Indiba, lub szukasz fizjoterapeuty w Poznaniu – zadzwoń +48 501 317 333 lub przeczytaj więcej w naszym artykule TUTAJ

Rehabilitacja kolana z Rehvolta Poznań

Budowa, funkcje, urazy oraz rehabilitacja kolana

Masz problemy z odzyskaniem sprawności kolana? Zapraszamy na rehabilitację kolana w Rehvolta Poznań. Staw kolanowy (łac. articulatio genus) jako największy staw w organizmie człowieka, ze względu na swoje umiejscowienie, funkcję i budowę jest szczególnie narażony na urazy i kontuzje. Za pomocą klasycznego stawu zawiasowego łączy kość udową z podudziem. Ze względu na dwoistość wykonywanych funkcji, kolano jest przygotowane do gwałtownych i skomplikowanych ruchów i jednocześnie jest mocno obudowane mięśniowo aby zapewnić wytrzymałość w trakcie chodzenia, biegania i skakania – potrzebujesz rehabilitacji kolana Poznań.

staw kolanowy, wymagana rehabilitacja | Rehvolta Poznań
Rehabilitacja kolana Poznań

Anatomia kolana

Rehabilitacja kolana w Rehvolta Poznań to nie tylko ćwiczenia, ale także moc wiedzy, którą staramy się przekazać naszym pacjentom. Po pierwsze budowa stawu kolanowego jest złożona, więc wymaga skomplikowanych komponentów.

Elementami kostnymi i chrzęstnymi są:

 • kość udowa – jej uwypuklenie tworzy główkę stawu,
 • kość piszczelowa – jej lekkie wklęśnięcie w obrębie kłykci tworzy panewkę stawu,
 • rzepka – ochrania staw od przodu,
 • łąkotka przyśrodkowa i boczna – miejsce przyczepu więzadeł i amortyzacja stawu.

Elementy więzadłowe, których zadaniem jest stabilizacja stawu to:

 • krzyżowe tylne – funkcja zabezpieczenie przed przemieszczeniem kości piszczelowej w kierunku tylnym oraz ograniczenie maksymalnego zgięcia i wyprostu,
 • krzyżowe przednie – ograniczenie nadmiernego zgięcia, wyprostu oraz zabezpieczenie przed koślawieniem i szpotawieniem w trakcie pracy kolana,
 • poboczne piszczelowe – ograniczenie nadmiernej rotacji zewnętrznej kości piszczelowej i koślawości, wzmocnienie tylnej ściany torebki stawowej,
 • więzadło poboczne strzałkowe – ograniczenie szpotawości,
 • więzadło rzepki – część strukturalna mięśnia czworogłowego uda,
 • grupa więzadeł związane z łąkotkami.

Ponadto wszystkie te elementy łączy torebka stawowa. Zbudowana jest z 2 warstw, warstwę zewnętrzną włóknistą oraz wewnętrzną maziową. Dodatkowo torebka stawowa wzmocniona jest obu stron przez więzadła. Prawidłowo pracujący staw kolanowy wymaga odpowiedniej ilości mazi stawowej. Produkowana jest ona przez wiele kaletek maziowych otaczających staw, leżące pomiędzy kośćmi, ścięgnami i mięśniami. W konsekwencji zmniejsza ucisk i tarcia powstające w trakcie pracy stawu.

Rehabilitacja kolana w Rehvolta Poznań: diagnostyka

W celu prawidłowej i dokładnej diagnostyce urazów stawu kolanowego wykorzystujemy, jeśli to konieczne następujące badania:

 • badanie RTG – elementy kostne,
 • USG stawu – elementy więzadłowe i chrzęstne,
 • rezonans magnetyczny,
 • tomografię komputerową,
 • odpowiednie testy ruchowe –  wykonywane przez fizjoterapeutę.

Najczęstsze urazy i przyczyny rehabiltacji kolana

Skręcenie stawu

Uraz skrętny występujący na skutek nadmiernego rozciągnięcia struktur charakteryzujących się niewielką elastyczności występuje w trzech stopniach: niewielki, umiarkowany i znaczny. Leczenie tego rodzaju urazu zależy od jego stopnia. Uraz najczęściej wstępuje w skutek szybkiego ruchu skrętnego lub nieodpowiedniego ułożenia stopy na niestabilnym podłożu. W pierwszym stopniu – początkowej fazie skupiamy się na zniesieniu dolegliwości bólowych i ograniczeniu aktywności ruchowej. W umiarkowanym stopniu wymagana jest konsultacja lekarska, nasza praca polega na zmniejszeniu obrzęku, który występuje w wyniku uszkodzenia więzadeł i pozostałych struktur. W dalszej rehabilitacji wykonujemy ćwiczenia fizyczne. Ostatni stopień wymaga interwencji chirurgicznej w skutek przerwania ciągłości struktur w kolanie. Nasza praca polega na ponownej edukacji wzorców ruchowych stawu i całej kończyny. Rehabilitacja wymaga dłuższej pracy z fizjoterapeutą.

Naderwanie więzadeł pobocznych

Zapalenie ścięgna

Konsekwencją stan zapalnego jest ból, obrzęk i zaczerwienienie występuje w skutek nieprawidłowo wykonanej aktywności fizycznej. Zarówno dotyczy to osób starszych, gdzie elementy składowej stawu kolanowego tracą swoje funkcje. Z drugiej strony osoby młode są narażone na ten uraz w wyniku nieodpowiedniego przygotowania do uprawianej dyscypliny sportowej. Nasza praca polega na ograniczeniu ruchu i zniesieniu stanu zapalnego w stawie.

Uszkodzenie łąkotek

Łąkotka, jako najdelikatniejsza struktura w kolanie, niestety ulega również uszkodzeniom. Gdy kolano wykonuje gwałtowne prostowanie będąc w zgięci lub rotacji i najczęściej dochodzi do urazu.  Wraz z łąkotkami uszkodzeniu ulega chrząstka stawowa w kolanie. Uraz ten objawia się bólem po bocznej lub przyśrodkowej stronie kolana w zależności, która łąkotka ulegnie kontuzji. Najczęściej leczenie urazu jest zabiegowe. W dalszym etapie rehabilitant naucza na nowo prawidłowych wzorców ruchowych.

Uszkodzenie więzadeł

Uszkodzenie więzadeł jest chyba najczęściej spotykanym schorzeniem w obrębie kolana. Więzadła mogą ulec naciągnięciu, naderwaniu lub całkowitym zerwaniu. W badaniu USG widoczny jest obrzęk miejscu przyczepu więzadeł. Towarzyszą temu również dolegliwości bólowe oraz zaczerwienienie i skutkiem tego jest tkliwość tej okolicy. Uszkodzenie więzadeł pobocznych skutkuje niestabilnością stawu w płaszczyźnie czołowej (prawo – lewo). Natomiast uszkodzone więzadła krzyżowe nie spełniają swojej funkcji w płaszczyźnie strzałkowej (przód – tył). Zazwyczaj, gdy mówimy o urazie stawu kolanowego, mamy na myśli zerwanie lub naderwanie więzadła krzyżowe przednie ACL. Z reguły więzadło to ulega uszkodzeniu, gdy podudzie jest ufiksowane a gwałtowny ruch skrętny wykonuje górna część ciała. Przy całkowitym zerwaniu więzadeł potrzebna jest interwencja chirurgiczna. W dalszym etapie pracujemy nad uzyskanie fizjologicznego zakresu ruchu w stawie oraz odzyskanie siły mięśniowej. Następnie fizjoterapeuta wskazuje poprawny wzorzec ruchowy całej kończyny dolnej, aby pacjent mógł wrócić do czynności dnia codziennego oraz aktywności ruchowej i sportowej

Endoproteza stawu kolanowego

Skutkami zaawansowanej choroby zwyrodnieniowej stawów może być zastąpienie bolesnego stawu endoprotezą. Dlatego naszym zadaniem jest wyuczenie pacjenta prawidłowych wzorców ruchowych oraz zwiększenie siły pracujących mięśni.

Rehvolta Poznań: kontakt

Jeśli potrzebujesz holistycznej, a zarazem profesjonalnej pomocy w powrocie do codziennego i bezbolesnego funkcjonowania, po przebytym urazie, skontaktuj się z nami. Oprócz wiedzy i doświadczenia wykorzystujemy terapeutyczne działanie INDIBY, która wspomaga naszą pracę.

Logo Rehvolta
TEAM REHVOLTA

Usuwanie blizn Poznań

usuwanie blizn Poznań

Blizny pooperacyjne, pourazowe – usuwanie blizn Poznań


Blizna jako następstwo uszkodzenia ciągłości skóry jest „pamiątką” po zaplanowanej operacji lub zabiegu. Może być też skutkiem wypadku, oparzenia którego każdy może doznać.
Dla nas jako fizjoterapeutów usuwanie blizn Poznań istotne jest, że blizna jest często powodem zaburzeń ruchomości tkanek miękkich. W wyniku tego procesu pacjent może odczuwać ból oraz dysfunkcję wpływające na cały układ ruchu. Czas jej gojenia, jak i rozmiar zależy od indywidualnych możliwości regeneracyjnych danego organizmu jednak warto pamiętać iż:

 • Na wielkość i rodzaj blizny wpływ ma również okolica, w której uszkodzenie powstało. Obszary takie jak dekolt czy klatka piersiowa, które narażano są za ciągłe rozciągnie skóry związane z ruchem, zdecydowanie predysponują do powstawania blizn wypukłych – bliznowców. Mają one tendencję do ciągłego przerastania.
 • Czas gojenia się blizny jest bardzo istotny. Im dłużej rana/blizna goi się, tym większe niebezpieczeństwo tego, że w danym miejscu powstanie „brzydka” blizna. Gdy rana goi się szybko i bezproblemowo (bez powikłań) jest większa szansa na to, że blizna w danym miejscu będzie minimalna. Przy każdym większym urazie zawsze jakaś blizna powstanie.
 • Często problemem nie jest tylko struktura, ale też kolor blizny. Bywa ona ciemniejsza lub jaśniejsza od sąsiadującej z nią skóry. Specyficznymi bliznami są keloidy. Blizna rożni się od prawidłowej skóry konsystencją (zazwyczaj jest twardsza od zdrowej skóry, choć bywa i bardziej miękka).

Fizjoterapeuta w walce z bliznami

Nieelastyczność, zgrubienia i ograniczenia ruchomości skóry mogą wskazywać na powstałe od wewnątrz zrosty.
Praca fizjoterapeuty polega na uruchamianiu zbliznowaciałych zrostów, aby pacjent w trakcie codziennego funkcjonowania nie odczuwał bólu. I nie chodzi tylko o dolegliwości w miejscu blizny, ale także w innych częściach ciała.

Sposoby terapii blizn Poznań

Terapia manualna wykonywana przez naszego terapeutę wspomagana przez kinesiotaping oraz zabiegi INDIBA ACTIVE w dużym stopniu przyśpiesza proces gojenia i mobilizacji tkanek. Wpływa pozytywnie na symetrię ciała, a także na bardzo ważny dla wielu aspekt estetyczny. Najkorzystniej jest, aby leczenie rozpocząć już w pierwszych tygodniach od wygojenia się rany. Dzięki czemu możliwe będzie uniknięcie przerostu blizn. Jednak usuwanie blizn czy ich redukowanie to proces skomplikowany, wymagający dużego doświadczenia i znajomości procesów zachodzących w tkankach. Równie ważna w tym wszystkim jest cierpliwość pacjenta. Powinien on być świadomy tego, że proces przebudowy i dojrzewania blizn wymaga czasu. Blizny stopniowo miękną, bledną i obkurczają się, a proces ten trwa od kilku miesięcy do kilku lat. Im szybciej zaczniemy terapię tym lepsze uzyskamy efekty.

Nie tylko chirurgia plastyczna ! Usuwanie blizn Poznań

Wśród wielu pacjentów nadal dominuje pogląd, że jedynym sposobem walki z bliznami jest chirurgia plastyczna. Uważają, że jest to zabieg podobny do dotknięcia magiczną różdżką, który nie ma żadnych negatywnych aspektów, a każdą bliznę skoryguje bez pozostawienia śladu. Taki mit podsycają wielkie koncerny oraz publiczne wypowiedzi niektórych przedstawicieli zajmujących się paramedycyną, kosmetyką, właścicieli gabinetów odnowy biologicznej. Niestety czasami także słyszy się wypowiedzi lekarzy na temat całkowitego usuwania blizn.

Niestety rzeczywistość jest inna. Nie ma możliwości 100% usunięcia blizny. Możliwe są natomiast różnego rodzaju zabiegi niechirurgiczne. Bardzo skuteczna terapia INDIBA w naszym gabinecie w Poznaniu. Dzięki wysokiej skuteczności zabiegu oraz doświadczeniu terapeuty ostateczny wygląd blizny można poprawić. Bardzo często udaje się uzyskać bardzo dobry efekt: blizny bardzo mało widocznej i nie wpływającej na okoliczne tkanki.

Usuwanie blizn czy ich redukowanie to proces skomplikowany, wymagający dużego doświadczenia . Bardzo ważna w tym wszystkim jest także świadomość pacjenta. Powinien wiedzieć, że proces przebudowy i dojrzewania blizn wymaga czasami także jego zaangażowania. Blizny stopniowo miękną, bledną i obkurczają się, a proces ten trwa od kilku miesięcy do kilku lat. Najkorzystniej jest, aby leczenie rozpocząć już w pierwszych tygodniach od wygojenia się rany, dzięki czemu możliwe będzie uniknięcie przerostu blizn.

usuwanie blizn Poznań
Blizna pourazowa

Najskuteczniejsza metoda usuwania blizn

Nie można jednoznacznie stwierdzić, która terapia jest najskuteczniejsza w leczeniu blizn, dlatego musi być ona indywidualnie dostosowana do każdego pacjenta. Nie ma tutaj złotych środków, które pozwalałyby na pozbycie się blizny. Skuteczność zależy od następujących czynników: zdolności do oceniania rodzaju blizny, wyboru odpowiedniej metody leczenia, wydania pacjentowi odpowiednich zaleceń.

Warto zaznaczyć, iż działanie fali radiofrekwencyjnej INDIBA wpływa zarówno na szybsze i ładniejsze gojenie się blizn, jak i na lepsze ukrwienie, mikrocyrkulację i syntezę kolagenu. Ma to wielkie znaczenie także dla tkanek przed zabiegiem. W celu szybszego powrotu do zdrowia i funkcjonowania po zaplanowanym zabiegu wykonujemy także tzw. zabiegi przygotowawcze. Wykonywane przez nas zabiegi są bezbolesne i nie wykluczają na kilka dni z codziennego funkcjonowania.

usuwanie blizn Poznań
Blizna po zabiegu wycięcia wyrostka robaczkowego

Kontakt

Zatem jeżeli masz problem ze starą lub nową/świeżą blizną np. blizną po cesarce, oparzeniu ( nawet jeszcze ze szwami ). Intersuje Cię sprawa usuwania blizn w Poznaniu lub planujesz zabieg i obawiasz się o blizny, które po nim zostaną skontaktuj się z nami.

REHVOLTA.PL

Logo Rehvolta

Rehabilitacja biodra po endoprotezie

ból biodra endoproteza

Funkcje, budowa, urazy oraz sposoby rehabilitacji stawu biodrowego po endoprotezie

Staw biodrowy czyli łącznik pomiędzy kręgosłupem a kończynami dolnymi. Jest jednym z dwóch stawów kulistych w naszym ciele. Taka budowa sprawia, że staw może wykonywać 6 ruchów: zginanie i prostowanie, odwiedzenie i przywiedzenie oraz rotację zewnętrzną i rotację wewnętrzną. W porównaniu do stawu barkowego jest on bardziej obudowany zarówno mięśniowo, więzadłowo jak i kostnie. Kompleks ten zapewnia stabilność stawu, chroni go przed wypadnięciem główki z panewki. Produkowana w torebce stawowej maź stawowa wypełnia przestrzeń stawową ułatwiając wykonywanie ruchów oraz zapobiega ścieraniu chrząstki osłaniającej elementy kostne. Amortyzuje również siły, które oddziałują na staw. Duże obciążania oraz złożoność budowy powodują, że endoproteza stawu biodrowego jest bardzo często jedynym sposobem na bez bólowe chodzenie. Jednak pamiętać należy, że równie ważna jak operacja jest także rehabilitacja po endoprotezie stawu biodrowego.

Anatomia stawu biodrowego

 • elementy kostne:

  – panewkę stawu stanowi kość miednicza
  – głowę stawu stanowi głowa kości udowej
 • mięśnie obręczy biodrowej:

  – część przednia
  – biodrowo-lędźwiowy

  – część tylna
  – mięśnie pośladkowe wielki, średni i mały
  – naprężacz powięzi szerokiej
  – gruszkowaty

  – część brzuszna
  – zasłaniacz wewnętrzny i zewnętrzny
  – czworoboczny uda
 • więzadła:

  – biodrowo – udowe
  – kulszowo – udowe
  – łonowo – udowe

Należy zwrócić uwagę i pamiętać, że endoproteza stawu biodrowego eliminuje tylko problem w obrębie struktur kostnych. Mięśnie oraz więzadła wymagają natomiast dodatkowej pracy po zabiegu, dlatego tak ważna jest rehabilitacja po endoprotezie stawu biodrowego.

Mięśnie stawu biodrowego endoproteza
https://fizjoplaner.pl/files/180.jpg

Przyczyny bólu biodra

 • zmiany zwyrodnieniowe stawu
 • wzmożone napięcie mięśni
 • dyskopatia kręgosłupa

Rehabilitacja biodra w Rehvolta Poznań przebiega w sposób zależny od przyczyn, które wywołują dolegliwości bólowe, ograniczenie zakresu ruchu oraz dyskomfort stawu biodrowego .

Choroba zwyrodnieniowa stawów, rehabilitacja po endoprotezie stawu biodrowego

Postępujące niszczenie chrząstki stawowej wyściełającej powierzchnie kostne, nie tylko w stawie biodrowym jest przyczyną zmian zwyrodnieniowych stawów. W skutek utraty tej ochronnej warstwy elementy kostne w stawach zaczynają mieć kontakt. Następstwem są zmiany w nasadach kości, które powoduje powstanie osteofitów, czyli wyrostków kostnych, tak organizm broni się przed degeneracją powierzchni stawowych. Towarzyszy temu powstający stan zapalny błony maziowej, co zaburza i uszkadza prawidłową funkcję stawu.

Ze względu na dużą powierzchnię stawową i ruchomość stawu powstają nieodwracalne i niekorzystne zmiany zwyrodnieniowe główki stawu, jak i panewki. Najczęściej zmiany dotyczą osób po 50. roku życia ale nie omija to również młodszych wiekiem. Powstająca koksartroza pierwotna lub wtórna upośledza prawidłową funkcję stawu. Przyczyn jej powstawania jest kilka od zaburzeń metabolizmu chrząstki stawowej, poprzez wady wrodzone lub choroby ogólnoustrojowe, takie jak: cukrzyca, osteoporozy czy nadwagi.

endoproteza stawu biodrowego
https://www.sport-med.pl

W początkowej fazie koksartroza nie daje objawów. W miarę rozwoju choroby pierwszymi objawami jest sztywność stawu czy to po spaniu czy dłuższym siedzeniu. Kolejnymi dolegliwościami towarzyszącymi jest ból przy wykonywaniu czynności dnia codziennego, czyli chodzenie, siadanie, wstawanie. Dalszy rozwój choroby może dawać objawy do stawu kolanowego oraz zaniku mięśni, gdyż pacjent unika wykonywania ruchu zajętego stawu.

Proces zwyrodnieniowy jest nie odwracalny aby nie postępował zbyt szybko zaleca się:

 • Odciążenie stawu
 • Ćwiczenia wzmacniające mięśnie (najlepiej instruktaż fizjoterapeuty)
 • Fizykoterapię ( INDIBA Active Therapy )

Konsekwencją zniszczenia chrząstki i elementów kostnych może być endoproteza stawu. Po tej operacji wymagana jest rehabilitacja pomagająca odbudować prawidłowy wzorzec ruchowy w stawie. W naszej placówce oprócz pracy z fizjoterapeutą wykorzystujemy innowacyjną terapię INDIBA ACTIVE, która działa na poziomie komórkowym. Przywraca ona w szybki sposób komórki do prawidłowego działania. Bezpośrednie korzyści to:

 • skrócenie czasu terapii
 • szersze oddziaływanie na pacjenta, przyczyniające się do szybszych efektów terapeutycznych
 • uzyskanie przeciwbólowego czy przeciwzapalnego efektu,
 • wspomaganie drenażu tkanek
 • możliwość pracy u pacjentów z implantami oraz endoprotezami.

Wzmożone napięcie mięśni okolicy stawu biodrowego. Zapobiegnie endoprotezie stawu biodrowego.

Kto w tych czasach nie chciałby uprawiać aktywności sportowej. Najczęściej przetrenowany organizm próbuje się bronić. W pierwszej kolejności odczuwamy ból, a następnie ograniczenie ruchu.  Skrócona długość mięśni może powodować powstawanie zrostów pomiędzy włókienkami mięśniowymi. W celu poprawy komfortu i zwiększenia zakresu ruchu wykorzystujemy innowacyjną terapię Indiba Active w połączeniu ze znanymi nam technikami manualnymi. W dalszym etapie skupiamy się na prawidłowych wzorcach ruchowych stawów oraz autorelaksacji. Wszytko po to aby zapobiec konieczności wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego, po której i tak pacjenta czeka rehabilitacja, ponieważ operacja to tylko pierwszy etap całego procesu wracania do zdrowia.

Dyskopatia – przyczyna czy skutek problemów ze stawem biodrowym ?

Ból w biodrze nie koniecznie musi wynikać ze zmian w obrębie obręczy biodrowej czy też kończyn dolnych. Zmiany ułożenia krążka międzystawowego w kręgosłupie i ucisk korzenia nerwowego może powodować dolegliwości bólowe promieniujące o stawu. Reakcją wtórną organizmu jest wzmożone napięcie mięśni dolnej części kręgosłupa oraz tylnej taśmy mięśni kulszowo – goleniowych. Celem naszej pracy, jako fizjoterapeutów jest prawidłowe ułożenie krążka międzykręgowego, czyli dysku, pomiędzy kręgami oraz zniesienie napięcia mięśni. W dalszej kolejności nauczamy ćwiczeń, które mają zapobiegać takim urazom, problemom.

Rehvolta Poznań: Kontakt

Jeśli więc potrzebujesz pomocy i kompleksowej fizjoterapeutycznej terapii biodra to zachęcamy do kontaktu z nami. Każdy przypadek rozpatrujemy indywidualnie i podchodzimy holistycznie w kwestii diagnozy. Wykorzystujemy swoje wieloletnie doświadczenie i innowacyjne działanie INDIBA ACTIV THERAPY.

Logo Rehvolta

Ból łokcia

Ból łokcia Poznań

Łokieć tenisisty i łokieć golfisty jako najczęstsze przyczyny bólu łokcia.

Ból łokcia jest bardzo uciążliwą dolegliwością, utrudniającą prawidłowe wykonywanie większości czynności dnia codziennego i zawodowego, jak również uniemożliwiającą aktywność sportową. Źródeł i rodzajów bolącego łokcia jest mnóstwo. Ani jednego przypadku nie należy bagatelizować więc najlepiej skonsultować to z odpowiednim specjalistą i skontaktować się z nami – Rehvolta.

Ból łokcia – anatomia stawu

Staw łokciowy w budowie jest nadzwyczaj prosty. Układ trzech kości wchodzących w skład stawu łokciowego: kość ramienna, kość łokciowa i kość promieniowa. Wyniku takiej budowy wyróżniamy 3 połączenia stawowe w łokciu:

 • staw ramienno-łokciowego (ruchy zginania i prostowania łokcia), 
 • ramienno-promieniowy (ruchy zginania i prostowania – oś poprzeczna, a także ruchy obrotowe – oś pionowa), 
 • staw promieniowo-łokciowego bliższego (ruchy obrotowe).

Stabilizatorami stawu łokciowego jest stosunkowo mały kompleks więzadłowy. Składający się z  3 więzadeł:  

 • od strony wewnętrznej stabilizuje więzadło poboczne przyśrodkowe,
 • od strony zewnętrznej więzadło poboczne łokciowe
 • więzadło pierścieniowate, które otacza staw.

Również torebka stawowa wpływa na stabilizację tej zespołu. Mięśniami zaopatrującymi staw to mięśnie biegnące od stawu barkowego: dwugłowy ramienia, trójgłowy ramienia oraz mięsień łokciowy. Natomiast grupa mięśni przedramienia, zaczynających się w okolicy stawu łokciowego ma swoje zakończenia w obrębie dłoni. Struktury te są narażone na dość duże obciążenia co skutkuje uszkodzeniami w wyniku urazu. Ból łokcia może promieniować wzdłuż przedramienia aż do końca palców.

Unerwienie stawu łokciowego i mięśni przedramienia obejmuje również 3 nerwy: pośrodkowy, łokciowy i promieniowy. Zaburzenia w prawidłowym przewodzeniu impulsów nerwowych wzdłuż tych nerwów wiąże się charakterystycznymi objawami neurologicznymi  w obrębi łokcia i dłoni.

Ból łokcia Poznań
Przyczyny bólu łokcia
https://yourhealthyjoints.com/elbow-pain/

Skutki dolegliwości bólowych w obrębie stawu łokciowego

Łokieć tenisisty – ból łokcia w trakcie prostowania

Schorzenie to najczęściej spowodowane jest w wyniku przeciążenia struktur mięśniowo – więzadłowych przyczepiających się do nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Ból łokcia pojawia się w trakcie wykonywania czynności dnia codziennego takich jak otwieranie drzwi, zaciskanie dłoni czy trzymanie kubka. Nie jest to tylko związane z uprawianiem tenisa. Cierpią na to osoby wykonujące systematycznie i nieustannie ten sam ruch. Powstające przeciążenia i mikrouszkodzenia skutkują stanem zapalnym i pojawiającymi się dolegliwościami bólowymi.

Łokieć golfisty – ból łokcia w trakcie zginania

Identycznym schorzeniem od strony wewnętrznej stawu łokciowego jest tzw. łokieć golfisty, związane jest to z przeciążeniem nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej. Najczęściej cierpią no to golfiści, mechanicy samochodowi, kucharze.

Leczenie obu przypadków należy do trudnych zdań, gdyż należy połączyć zabiegi fizykoterapeutyczne, takie jak INDIBA z pracą manualną terapeuty. I właśnie dlatego należy skontaktować się z nami –Rehvolta.pl.

Ból łokcia golfisty - anatiomia
Łokieć golfisty
https://www.mayoclinic.org

Unieruchomienie stawu łokciowego

Spowodowane jest założeniem opatrunku gipsowego, które trwa kilka tygodni a skutkiem tego jest obkurczenie struktur miękkich w obrębie stawu łokciowego. Przykurczone i osłabione mięśnie wymagają intensywnej i wielotygodniowych ćwiczeń w celu odzyskania zakresu ruchu i siły mięśniowej. Pracujemy wtedy nad odzyskaniem ślizgu stawowego i prawidłowego napięcia mięśni.

Zaburzenia dysku w obrębie kręgosłupa

Ból stawu łokciowego niekoniecznie musi wynikać z zaburzeń w obrębie samego stawu. Dyslokacje elementów dyskowych w obrębie szyi może dawać dolegliwości bólowe promieniujące do kończyny górnej, w tym do łokcia. Wtedy skupiamy się na pracy powyżej stawu, z którym pacjent przyszedł do naszego gabinetu. Kompleksowe i holistyczne podejście do przypadków to nasza dewiza.

Zapalenie kaletki łokciowej

Nieprawidłowe obciążenia struktur stawowych w obrębie łokcia powodują powstanie procesu zapalnego i pogrubienie kaletki łokciowej. Pacjent najczęściej opisuje jako nie możność wykonania pełnego ruchu w łokciu. Objawami towarzyszącymi jest obrzęk, zaczerwienienie oraz tkliwość dotykowa w okolicy stawy łokciowego – ból łokcia.

Leczenie dolegliwości bólowych stawu łokciowego

Jako wyspecjalizowany i doświadczony zespół rehabilitacyjny łączymy podejście manualne z fizykoterapeutycznym. Pomimo prostej budowy staw łokciowy wymaga głębszego przeanalizowania i odpowiedniej terapii, która jesteśmy w stanie zaoferować – team Rehvolta.

Logo Rehvolta