Fizjoterapeuta w Poznaniu

Fizjoterapeuta Poznań Rehvolta

Fizjoterapeuta Poznań

Fizjoterpia poznań
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c4/Pozna%C5%84_Centrum.jpg

Jesteśmy zespołem fizjoterapeutów, który dzieli swoją pasję do pomagania ludziom w radzeniu sobie z dolegliwościami od wielu lat. Ponad 10 lat wspólnej pracy, wymiany spostrzeżeń i analizy postępowania w wielu przypadkach powoduje, że jesteśmy otwarci na wiele metod leczenia. Jest to kluczowe aby zapewnić naszym pacjentom możliwie jak najszybsze efekty z prowadzonej terapii.

Aby osiągnąć takie rezultaty korzystamy z wiedzy wyniesionej nie tylko ze studiów specjalistycznych w zakresie fizjoterapii.  Także z licznych szkoleń, kursów oraz własnej pracy naukowej.

Podstawą naszej pracy jest przede wszystkim doświadczenie. Zdobywamy je w pracy z naszymi pacjentami. Wykorzystujemy najnowsze zdobycze techniki, z których korzystają najlepsze kluby Europy i świata a także najwybitniejsi sportowcy. Jak wiadomo profesjonalny sport jest jak biznes gdzie czas bardzo się liczy. W dzisiejszej rzeczywistości czas stał się bardzo ważny także dla wielu ludzi nie mających za wiele wspólnego z profesjonalnym sportem. My świetnie zdajemy sobie z tego sprawę i dlatego zapewniamy najwyższą jakość usług.

Czym jest fizjoterapia

Fizjoterapeuta Poznań – gdzie się umówić ? Zanim podpowiemy jakimi kryteriami kierować się przy tym wyborze, zapraszamy do zapoznania się z podstawowymi informacjami na temat fizjoterapii. Na ich podstawie będzie Tobie łatwiej podjąć decyzję o wizycie u fizjoterapeuty.

Fizjoterapia jest zawodem opartym na nauce. Obejmuje podejście „całego człowieka” do zdrowia i dobrego samopoczucia, w tym ogólny styl życia pacjenta.

Jak podaje Światowa Konfederacja Fizjoterapii (World Confederation for Physical Therapy – WCPT) “Fizjoterapia” oznacza świadczenie usług wobec jednostek lub populacji osób, mających na celu rozwijanie, utrzymywanie i przywracanie im maksymalnych zdolności ruchowych i funkcjonalnych. Usługi te mogą być świadczone tylko przez fizjoterapeutę, lub pod jego kierunkiem i nadzorem.

Krajowa Izba Fizjoterapeutów
zródło: https://kif.info.pl/

U podstaw leży zaangażowanie pacjenta we własną opiekę, poprzez edukację, świadomość, wzmocnienie pozycji i udział w ich leczeniu.

Możesz skorzystać z fizjoterapii w dowolnym momencie swojego życia. Fizjoterapia pomaga w bólu pleców lub nagłym urazie, radzeniu sobie z długoterminowymi schorzeniami, takimi jak neuraligie, oraz w przygotowaniu do porodu lub wydarzenia sportowego. Dlatego warto znać sprawdzonego i zaufanego fizjoterapeutę w swojej okolicy.

Czym zajmują się fizjoterapeuci ?

Fizjoterapia jest zawodową opieką zdrowotną. Fizjoterapeuci wykorzystują swoją wiedzę i umiejętności do poprawy szeregu warunków związanych z różnymi układami organizmu:

 • Mięśniowy ( ból pleców , zaburzenia napięć mięśniowych w okolicy kręgosłupa, urazy sportowe , zwyrodnienia stawów )
 • Neurologiczny ( udar , stwardnienie rozsiane , choroba Parkinsona )
 • Układ sercowo-naczyniowy ( przewlekła choroba serca , rehabilitacja po zawale serca )
 • Układ oddechowy ( astma , przewlekła obturacyjna choroba płuc).

Jako fizjoterapeuci jesteśmy, najmłodszym samorządem medycznym. Nie tylko, jeśli chodzi o średni wiek jego reprezentantów, ale też istnienie przepisów, regulujących zawód. Dopiero ustawa z 25 września 2015 r. o zawodzie fizjoterapeuty wprowadziła przepisy określające zasady wykonywania tej profesji. Fizjoterapeuci wykonują swoją pracę jako samodzielny zawód medyczny posiadającego swój kodeks etyki zawodowej.

Według badania przeprowadzonego przez Kantar Polska na zlecenie Krajowej izby Fizjoterapeutów we wrześniu 2019 roku.  50 procent Polaków nigdy nie korzystało z usług fizjoterapii, a blisko 5 procent nawet nie wie, czym ona jest.

Jednak z drugiej strony okazuje się, że osoby, które miały do czynienia z fizjoterapią mają bardzo dobre zdanie o tych usługach medycznych. Poproszone o odpowiedź na pytanie: „Na ile prawdopodobne jest, że poleci Pan(i) wizytę / zabiegi w gabinecie fizjoterapeuty swoim znajomym? Proszę użyć skali od 0 do 10, w której 0 oznacza „w ogóle nie polecę” a 10 „na pewno polecę”. Uzyskaliśmy bardzo wysoki wskaźnik – aż 8,15 w skali do 10.

Warto pamiętać, że w wielu wypadkach takich jak bóle pleców, migreny czy nawet ból zatok powinno się najpierw udać do fizjoterapeuty. Jest duża szansa, że pomoże nam bez konieczności stosowania leków. Umawiając się na wizytę u doświadczonego i wykwalifikowanego fizjoterapeuty możemy być pewni, że w razie potrzeby poprosi o konsultację lekarską.

Wiarygodność i bezpieczeństwo

Dla wielu ludzi ludzi wizyta u fizjoterapeuty jest czymś oczywistym i naturalnym. W chwilach gdy pojawiają się dolegliwości bez obaw umawiają się do swojego fizjoterapeuty.

Jednak jeśli nie mamy kogoś sprawdzonego lub wręcz mamy złe doświadczenia z przeszłości to pojawia się pewna bariera. Nikt nie chce trafić w ręce osoby, która nie posiada kwalifikacji do prowadzenia terapii. Do osoby podszywającej się pod fizjoterapeutę. Niestety zarówno wśród fizjoterapeutów jak i lekarzy czy pielęgniarek znajdują się takie przypadki.

Tutaj z pomocą przychodzi bardzo proste w obsłudze narzędzie jakim jest Krajowy Rejestr Fizjoterapeutów. Na stronie Krajowej Izby Fizjoterapeutów bardzo szybko znajdziemy każdego fizjoterapeutę, który posiada prawo do wykonywania zawodu fizjoterapeuty. Dodatkowo informacja jest wzbogacona o tytuł zawodowy, naukowy oraz miejsce pracy.

Wszystkie przedstawione w tym artykule informację powinny pomóc w wyborze specjalisty, do którego zwrócimy się o pomoc. Nie ma jednak złotego klucza odpowiedzi na pytanie kogo wybrać. Kierować należy się zarówno rozsądkiem jak i intuicją. Czasami zwykła rozmowa telefoniczna przed wizytą pomoże Państwu rozwiać pewne wątpliwości więc zachęcamy do kontaktu z nami. Pamiętać jednak należy, że na niektóre z pytań fizjoterapeuta będzie mógł odpowiedzieć dopiero po wstępnym badaniu w gabinecie.

Jeżeli szukasz fizjoterapeuty, który w bezpieczny i skuteczny sposób pomoże Tobie pozbyć się bólu lub ograniczeń w funkcjonowaniu w życiu codziennym to ZAPRASZAMY. Fizjoterapeuta Poznań Rehvolta !!!

Zadzwoń lub umów się na wizytę za pośrednictwem portalu Znanylekarz.

Fizjoterapeuta Poznań Rehvolta
Fizjoterapeuta Poznań Rehvolta

INDIBA w Poznaniu

Indiba Poznań

Czym jest terapia INDIBA ?

Terapia Indiba Activ w dużym stopniu przyśpiesza naturalne procesy gojenia i odbudowy tkanek. Zabiegi oparte są na połączeniu przepływu fal radiowych, o opatentowanej częstotliwości 448 kHz, z jednoczesną odpowiednią terapią manualną.
Poprzez, potwierdzone naukowo, oddziaływanie na poziomie komórkowym czyli, zwiększenie wymiany jonowej i poprawę funkcji błony komórkowej, przyśpieszamy naturalne procesy regeneracyjne. Oddziaływanie na wybrane grupy białek komórkowych stymuluje jądro komórki i jej metabolizm. Indiba Activ Poznań sprawdza się doskonale zarówno w rehabilitacji, jak i w medycynie estetycznej.

Indiba Poznań
INDIBA ACTIVE

Działanie potwierdzone naukowo

Wiele urządzeń dostępnych na rynku, które mają wspomagać rehabilitację oraz fizjoterapię, to niestety aparaty opierające się o nieudowodnione naukowo zjawiska. W przypadku INDIBA Active Therapy sytuacja wygląda zupełnie odwrotnie.

Indiba jest liderem jeżeli chodzi o ilość dostępnych publikacji naukowych, ponieważ od wielu lat współpracuje z wieloma lekarzami, sportowcami, naukowcami oraz ośrodkami badawczymi, a także medycznymi. Dla przykładu wymienić należy np. : Klinikę Uniwersytecka z Walencji, Szpital Ramony Cajal z Madrytu, Szpitale CIMA oraz QUIRON, Santa Cruz i Sant Pau z Barcelony, Instytuty: Medycyny, Nauki i Sportu CONI z Rzymu oraz Gaetano Pini z Mediolanu.
Tak długotrwała oraz szeroka współpraca zaowocowała już ponad 200-oma publikacjami naukowymi, 100-oma próbami naukowymi, wieloma pracami doktorskimi, ale co najważniejsze – 10 badaniami Evidence Based Medicine.

To właśnie dowody naukowe spowodowały, że od ponad dwóch lat korzystamy z technologi INDIBA w naszym gabinecie Rehvolta Innowacyjna Rehabilitacja w Poznaniu.

INDIBA w sporcie wyczynowym

Sport jest kolejną dziedziną gdzie INDIBA nie ma sobie równych. To jedyna na świecie technologia wykorzystująca System Proionic®. Skuteczność INDIBA została doceniona przez ponad 200 największych klubów oraz federacji sportowych takich jak Barcelona, Real Madryd, Liverpool, Bayern Monachium, Arsenal Londyn, Juventus Turyn. W profesjonalnym sporcie szybkość i skuteczność terapii ma największe znaczenie. Już dziś możesz wykorzystać technologię INDIBA oraz naszą wiedzę i doświadczanie w Rehvolta. Mamy największe doświadczenie w Poznaniu !

Indiba Poznań

INDIBA dla sportowców

Na czym polega i jak wygląda zabieg INDIBA

Zabiegi oparte są na połączeniu przepływu fal radiowych o opatentowanej częstotliwości 448 kHz z jednoczesną, odpowiednią terapią manualną. Jest to unikalna terapia, której celem jest doprowadzenie do tkanek i komórek, w zależności od celu zabiegu, termicznego lub nietermicznego prądu. Zabieg odbywa się przy użyciu specjalnie opracowanych elektrod o dwóch różnych trybach pracy – rezystywnym oraz kondensacyjnym.

 • tryb kondensacyjny oddziałuje na tkanki miękkie oraz tkankę łączną znajdujące się bardziej powierzchniowo
 • tryb rezystywny skupia się na ścięgnach, więzadłach oraz kościach , w tym trybie często pacjent proszony jest o wykonywanie ruchów typowych dla jego aktywności
elektroda kondensacyjna
Elektroda kondensacyjna

Terapia INDIBA nie tylko jest bezbolesna, ale także pozwala zmniejszyć siłę potrzebną do wykonania niektórych technik terapeutycznych. Przekłada się to na zwiększenie komfortu pacjenta.

W trakcie zabiegu pacjent może ( lecz nie musi, jeżeli wykonujemy zabieg atermicznie ) odczuwać ciepło w okolicy zabiegowej. Poziom ciepła dostosowany jest zarówno do odczuć pacjenta, jak i do potrzeb uzyskania efektu terapeutycznego zgodnego z założeniami.

Korzyści ze stosowania INDIBA w sporcie i rehabilitacji

Zarówno wyczynowy sport jak i czynności dnia codziennego mogą wywoływać dolegliwości bólowe, przeciążenia oraz urazy. Niejednokrotnie będąc w pośpiechu zapominamy o odpowiedniej regeneracji, a nasze ciało kumuluje w sobie coraz więcej przeciążeń. Fizjoterapia z użyciem zabiegów INDIBA przychodzi z pomocą zarówno w stanach przewlekłych, kiedy ból trwa od wielu dni, miesięcy czy nawet lat, jak w stanach ostrych. W każdym z tych przypadków jesteśmy w stanie skrócić czas powrotu do zdrowia.
Leczenie urazów to jedno, a zapobieganie im to kolejna kwestia gdzie z pomocą przychodzi INDIBA.
Specjalne opracowane protokoły przedstartowe pomagają przygotować ciało do dużego wysiłku, natomiast protokoły regeneracyjne przyśpieszą regenerację po starcie.
Główne korzyści to:

 • skrócenie czasu terapii
 • szersze oddziaływanie na pacjenta
 • uzyskanie efektu przeciwbólowego
 • wspomaganie drenażu tkanek
 • zmniejszenie podatności na urazy

INDIBA w medycynie estetycznej – fizjoestetyka

W zdrowym ciele zdrowy duch. Zdrowe ciało to nie tylko mięśnie kości oraz więzadła, to także skóra czyli, co za tym idzie – wygląd. INDIBA activ poprawia napięcie mięśni i skóry poprzez krążenie i pobudzanie syntezy kolagenu i elastyny. My zabiegi fizjoestetyczne kierujemy głównie do osób, które chcą w naturalny i efektywny sposób zadbać o swoje ciało.

W badaniach molekularnych wykazano, że INDIBA Activ powoduje zatrzymanie namnażania adipocytów (głównego rodzaju komórek, z których zbudowana jest tkanka tłuszczowa) na dobre zmniejszając depozyty tłuszczowe.

Indiba Poznań
INDIBA Active zabiegi estetyczne

Jakie możliwości daje INDIBA w fizjoestetyce?

Jednym z podstawowych celów fizjoterapeutów jest utrzymanie elastyczności i funkcji tkanek miękkich. W przypadku blizn INDIBA Activ może przyspieszyć gojenie, zmniejszyć obrzęk i prawidłowy proces gojenia.

INDIBA Activ może być zatem stosowana do zwiększenia przepływu krwi przez kończyny i może być zintegrowana z terapią manualną, w celu poprawy drenażu limfatycznego i redukcji cellulitu.

 • Redukcja zmarszczek
 • Korekcja tzw. podwójnego podbródka
 • Ujędrnianie okolic szyi, twarzy, ramion i innych części ciała
 • Kształtowanie brzucha, ud, pośladków
 • Kształtowanie sylwetki po porodzie
 • Redukcja tkanki tłuszczowej
 • Redukcja guzków tłuszczowych
 • Terapia blizn
 • Drenaż obszaru zabiegowego (rany)
 • Przyspieszenie rekonwalescencji po zabiegach medycyny estetycznej         

Także w tym przypadku zabiegi nie należą do bolesnych. W celu uzyskania zamierzonych efektów należy skorzystać z minimum 6 sesji, jako że zabiegi należy powtarzać najlepiej  co 2 dni należy pamiętać, żeby na serię wybrać okres, w którym można 3 razy w tygodniu przeprowadzić zabieg. Tkanki regenerują się jeszcze do 3 miesięcy po zakończeniu terapii. W celu lepszych i długotrwałych efektów, należy co kilka miesięcy wykonać zabieg „przypominający”.

Cena zabiegu (twarz) : od 130 zł za zabieg wykupiony w serii.

W celu osiągnięcia najlepszych możliwych efektów oraz zapewnienia należytej świadomości naszych pacjentów, wstępna konsultacja ( około 30 minut) jest darmowa. W trakcie tego spotkania spokojnie omawiamy możliwe cele, tłumaczymy dokładnie na czym polega zabieg oraz planujemy serię zabiegów. Oczywiście, żeby nie tracić jakże cennego obecnie czasu, jest możliwość połączenia wstępnej konsultacji z pierwszym zabiegiem.

Indiba Poznań
Indiba Poznań zabiegi na brzuch

INDIBA Poznań

Jesteśmy zespołem dwóch fizjoterapeutów, którzy jako pierwsi w Wielkopolsce, w celu zwiększenia skuteczności pracy oraz poszerzania wachlarza swoich umiejętności zaczęli korzystać z ( wtedy jeszcze mało znanych ) aparatów INDIBA .

Przez ponad dwa lata pracy z INDIBA Active Therpy, przez nasz gabinet i nasze ręce, przeszło wielu pacjentów. Jedni z problemami ortopedycznymi inni neurologicznymi, a jeszcze inni chcący zadbać o siebie od strony estetycznej. Po efektach naszej terapii, którą często wspomagamy INDIBA Active Therapy widzimy, że podjęliśmy dobrą decyzję. Pamiętać należy jednak, że INDIBA jest tak dobra jak fizjoterapeuta, który jej używa. Dlatego cały czas szkolimy się i poszerzamy swoją wiedzę, żeby terapia którą stosujemy była jak najskuteczniejsza.

Co raz więcej ludzi zaczyna dostrzegać pozytywne aspekty tak złożonej terapii, więc jeśli czytasz ten artykuł i masz problem, z którym nie wiesz jak sobie poradzić to zapraszamy do REHVOLTA Innowacyjna Rehabilitacja ul. Ajschylosa 12 w Poznaniu.

Rehvolta
RehvoltaRehabilitacja kolana Poznań

Budowa, funkcje, urazy oraz rehabilitacja kolana Poznań

Rehabilitacja kolana Poznań – podstawowe informacje

Staw kolanowy (łac. articulatio genus) jako największy staw w organizmie człowieka, ze względu na swoje umiejscowienie, funkcję i budowę jest szczególnie narażony na urazy i kontuzje. Za pomocą klasycznego stawu zawiasowego łączy kość udową z podudziem. Ze względu na dwoistość wykonywanych funkcji, kolano jest przygotowane do gwałtownych i skomplikowanych ruchów i jednocześnie jest mocno obudowane mięśniowo aby zapewnić wytrzymałość w trakcie chodzenia, biegania i skakania – potrzebujesz rehabilitacji kolana Poznań.

Rehabilitacja kolana Poznań

Rehabilitacja kolana Poznań – anatomia

Po pierwsze budowa stawu kolanowego jest złożona, więc wymaga skomplikowanych komponentów.

Elementami kostnymi i chrzęstnymi są:

 • kość udowa – jej uwypuklenie tworzy główkę stawu,
 • kość piszczelowa – jej lekkie wklęśnięcie w obrębie kłykci tworzy panewkę stawu,
 • rzepka – ochrania staw od przodu,
 • łąkotka przyśrodkowa i boczna – miejsce przyczepu więzadeł i amortyzacja stawu.

Elementy więzadłowe, których zadaniem jest stabilizacja stawu to:

 • krzyżowe tylne – funkcja zabezpieczenie przed przemieszczeniem kości piszczelowej w kierunku tylnym oraz ograniczenie maksymalnego zgięcia i wyprostu,
 • krzyżowe przednie – ograniczenie nadmiernego zgięcia, wyprostu oraz zabezpieczenie przed koślawieniem i szpotawieniem w trakcie pracy kolana,
 • poboczne piszczelowe – ograniczenie nadmiernej rotacji zewnętrznej kości piszczelowej i koślawości, wzmocnienie tylnej ściany torebki stawowej,
 • więzadło poboczne strzałkowe – ograniczenie szpotawości,
 • więzadło rzepki – część strukturalna mięśnia czworogłowego uda,
 • grupa więzadeł związane z łąkotkami.

Ponadto wszystkie te elementy łączy torebka stawowa. Zbudowana jest z 2 warstw, warstwę zewnętrzną włóknistą oraz wewnętrzną maziową. Dodatkowo torebka stawowa wzmocniona jest obu stron przez więzadła. Prawidłowo pracujący staw kolanowy wymaga odpowiedniej ilości mazi stawowej. Produkowana jest ona przez wiele kaletek maziowych otaczających staw, leżące pomiędzy kośćmi, ścięgnami i mięśniami. W konsekwencji zmniejsza ucisk i tarcia powstające w trakcie pracy stawu.

Rehabilitacja kolana w Poznaniu – diagnostyka

W celu prawidłowej i dokładnej diagnostyce urazów stawu kolanowego wykorzystujemy, jeśli to konieczne następujące badania:

 • badanie RTG – elementy kostne,
 • USG stawu – elementy więzadłowe i chrzęstne,
 • rezonans magnetyczny,
 • tomografię komputerową,
 • odpowiednie testy ruchowe –  wykonywane przez fizjoterapeutę.

Najczęstsze urazy i rehabilitacja kolana Poznań

Skręcenie stawu

Uraz skrętny występujący na skutek nadmiernego rozciągnięcia struktur charakteryzujących się niewielką elastyczności występuje w trzech stopniach: niewielki, umiarkowany i znaczny. Leczenie tego rodzaju urazu zależy od jego stopnia. Uraz najczęściej wstępuje w skutek szybkiego ruchu skrętnego lub nieodpowiedniego ułożenia stopy na niestabilnym podłożu. W pierwszym stopniu – początkowej fazie skupiamy się na zniesieniu dolegliwości bólowych i ograniczeniu aktywności ruchowej. W umiarkowanym stopniu wymagana jest konsultacja lekarska, nasza praca polega na zmniejszeniu obrzęku, który występuje w wyniku uszkodzenia więzadeł i pozostałych struktur. W dalszej rehabilitacji wykonujemy ćwiczenia fizyczne. Ostatni stopień wymaga interwencji chirurgicznej w skutek przerwania ciągłości struktur w kolanie. Nasza praca polega na ponownej edukacji wzorców ruchowych stawu i całej kończyny. Rehabilitacja wymaga dłuższej pracy z fizjoterapeutą.

Naderwanie więzadeł pobocznych

Zapalenie ścięgna

Konsekwencją stan zapalnego jest ból, obrzęk i zaczerwienienie występuje w skutek nieprawidłowo wykonanej aktywności fizycznej. Zarówno dotyczy to osób starszych, gdzie elementy składowej stawu kolanowego tracą swoje funkcje. Z drugiej strony osoby młode są narażone na ten uraz w wyniku nieodpowiedniego przygotowania do uprawianej dyscypliny sportowej. Nasza praca polega na ograniczeniu ruchu i zniesieniu stanu zapalnego w stawie.

Uszkodzenie łąkotek

Łąkotka, jako najdelikatniejsza struktura w kolanie, niestety ulega również uszkodzeniom. Gdy kolano wykonuje gwałtowne prostowanie będąc w zgięci lub rotacji i najczęściej dochodzi do urazu.  Wraz z łąkotkami uszkodzeniu ulega chrząstka stawowa w kolanie. Uraz ten objawia się bólem po bocznej lub przyśrodkowej stronie kolana w zależności, która łąkotka ulegnie kontuzji. Najczęściej leczenie urazu jest zabiegowe. W dalszym etapie rehabilitant naucza na nowo prawidłowych wzorców ruchowych.

Uszkodzenie więzadeł

Uszkodzenie więzadeł jest chyba najczęściej spotykanym schorzeniem w obrębie kolana. Więzadła mogą ulec naciągnięciu, naderwaniu lub całkowitym zerwaniu. W badaniu USG widoczny jest obrzęk miejscu przyczepu więzadeł. Towarzyszą temu również dolegliwości bólowe oraz zaczerwienienie i skutkiem tego jest tkliwość tej okolicy. Uszkodzenie więzadeł pobocznych skutkuje niestabilnością stawu w płaszczyźnie czołowej (prawo – lewo). Natomiast uszkodzone więzadła krzyżowe nie spełniają swojej funkcji w płaszczyźnie strzałkowej (przód – tył). Zazwyczaj, gdy mówimy o urazie stawu kolanowego, mamy na myśli zerwanie lub naderwanie więzadła krzyżowe przednie ACL. Z reguły więzadło to ulega uszkodzeniu, gdy podudzie jest ufiksowane a gwałtowny ruch skrętny wykonuje górna część ciała. Przy całkowitym zerwaniu więzadeł potrzebna jest interwencja chirurgiczna. W dalszym etapie pracujemy nad uzyskanie fizjologicznego zakresu ruchu w stawie oraz odzyskanie siły mięśniowej. Następnie fizjoterapeuta wskazuje poprawny wzorzec ruchowy całej kończyny dolnej, aby pacjent mógł wrócić do czynności dnia codziennego oraz aktywności ruchowej i sportowej

Endoproteza stawu kolanowego

Skutkami zaawansowanej choroby zwyrodnieniowej stawów może być zastąpienie bolesnego stawu endoprotezą. Dlatego naszym zadaniem jest wyuczenie pacjenta prawidłowych wzorców ruchowych oraz zwiększenie siły pracujących mięśni.

Kontakt

Jeśli potrzebujesz holistycznej, a zarazem profesjonalnej pomocy w powrocie do codziennego i bezbolesnego funkcjonowania, po przebytym urazie, skontaktuj się z nami. Oprócz wiedzy i doświadczenia wykorzystujemy terapeutyczne działanie INDIBY, która wspomaga naszą pracę.

Logo Rehvolta
TEAM REHVOLTA

Usuwanie blizn Poznań

usuwanie blizn Poznań

Blizny pooperacyjne, pourazowe – usuwanie blizn Poznań


Blizna jako następstwo uszkodzenia ciągłości skóry jest „pamiątką” po zaplanowanej operacji lub zabiegu. Może być też skutkiem wypadku, oparzenia którego każdy może doznać.
Dla nas jako fizjoterapeutów usuwanie blizn Poznań istotne jest, że blizna jest często powodem zaburzeń ruchomości tkanek miękkich. W wyniku tego procesu pacjent może odczuwać ból oraz dysfunkcję wpływające na cały układ ruchu. Czas jej gojenia, jak i rozmiar zależy od indywidualnych możliwości regeneracyjnych danego organizmu jednak warto pamiętać iż:

 • Na wielkość i rodzaj blizny wpływ ma również okolica, w której uszkodzenie powstało. Obszary takie jak dekolt czy klatka piersiowa, które narażano są za ciągłe rozciągnie skóry związane z ruchem, zdecydowanie predysponują do powstawania blizn wypukłych – bliznowców. Mają one tendencję do ciągłego przerastania.
 • Czas gojenia się blizny jest bardzo istotny. Im dłużej rana/blizna goi się, tym większe niebezpieczeństwo tego, że w danym miejscu powstanie „brzydka” blizna. Gdy rana goi się szybko i bezproblemowo (bez powikłań) jest większa szansa na to, że blizna w danym miejscu będzie minimalna. Przy każdym większym urazie zawsze jakaś blizna powstanie.
 • Często problemem nie jest tylko struktura, ale też kolor blizny. Bywa ona ciemniejsza lub jaśniejsza od sąsiadującej z nią skóry. Specyficznymi bliznami są keloidy. Blizna rożni się od prawidłowej skóry konsystencją (zazwyczaj jest twardsza od zdrowej skóry, choć bywa i bardziej miękka).

Fizjoterapeuta w walce z bliznami

Nieelastyczność, zgrubienia i ograniczenia ruchomości skóry mogą wskazywać na powstałe od wewnątrz zrosty.
Praca fizjoterapeuty polega na uruchamianiu zbliznowaciałych zrostów, aby pacjent w trakcie codziennego funkcjonowania nie odczuwał bólu. I nie chodzi tylko o dolegliwości w miejscu blizny, ale także w innych częściach ciała.

Sposoby terapii blizn Poznań

Terapia manualna wykonywana przez naszego terapeutę wspomagana przez kinesiotaping oraz zabiegi INDIBA ACTIVE w dużym stopniu przyśpiesza proces gojenia i mobilizacji tkanek. Wpływa pozytywnie na symetrię ciała, a także na bardzo ważny dla wielu aspekt estetyczny. Najkorzystniej jest, aby leczenie rozpocząć już w pierwszych tygodniach od wygojenia się rany. Dzięki czemu możliwe będzie uniknięcie przerostu blizn. Jednak usuwanie blizn czy ich redukowanie to proces skomplikowany, wymagający dużego doświadczenia i znajomości procesów zachodzących w tkankach. Równie ważna w tym wszystkim jest cierpliwość pacjenta. Powinien on być świadomy tego, że proces przebudowy i dojrzewania blizn wymaga czasu. Blizny stopniowo miękną, bledną i obkurczają się, a proces ten trwa od kilku miesięcy do kilku lat. Im szybciej zaczniemy terapię tym lepsze uzyskamy efekty.

Nie tylko chirurgia plastyczna ! Usuwanie blizn Poznań

Wśród wielu pacjentów nadal dominuje pogląd, że jedynym sposobem walki z bliznami jest chirurgia plastyczna. Uważają, że jest to zabieg podobny do dotknięcia magiczną różdżką, który nie ma żadnych negatywnych aspektów, a każdą bliznę skoryguje bez pozostawienia śladu. Taki mit podsycają wielkie koncerny oraz publiczne wypowiedzi niektórych przedstawicieli zajmujących się paramedycyną, kosmetyką, właścicieli gabinetów odnowy biologicznej. Niestety czasami także słyszy się wypowiedzi lekarzy na temat całkowitego usuwania blizn.

Niestety rzeczywistość jest inna. Nie ma możliwości 100% usunięcia blizny. Możliwe są natomiast różnego rodzaju zabiegi niechirurgiczne. Bardzo skuteczna terapia INDIBA w naszym gabinecie w Poznaniu. Dzięki wysokiej skuteczności zabiegu oraz doświadczeniu terapeuty ostateczny wygląd blizny można poprawić. Bardzo często udaje się uzyskać bardzo dobry efekt: blizny bardzo mało widocznej i nie wpływającej na okoliczne tkanki.

Usuwanie blizn czy ich redukowanie to proces skomplikowany, wymagający dużego doświadczenia . Bardzo ważna w tym wszystkim jest także świadomość pacjenta. Powinien wiedzieć, że proces przebudowy i dojrzewania blizn wymaga czasami także jego zaangażowania. Blizny stopniowo miękną, bledną i obkurczają się, a proces ten trwa od kilku miesięcy do kilku lat. Najkorzystniej jest, aby leczenie rozpocząć już w pierwszych tygodniach od wygojenia się rany, dzięki czemu możliwe będzie uniknięcie przerostu blizn.

usuwanie blizn Poznań
Blizna pourazowa

Najskuteczniejsza metoda usuwania blizn

Nie można jednoznacznie stwierdzić, która terapia jest najskuteczniejsza w leczeniu blizn, dlatego musi być ona indywidualnie dostosowana do każdego pacjenta. Nie ma tutaj złotych środków, które pozwalałyby na pozbycie się blizny. Skuteczność zależy od następujących czynników: zdolności do oceniania rodzaju blizny, wyboru odpowiedniej metody leczenia, wydania pacjentowi odpowiednich zaleceń.

Warto zaznaczyć, iż działanie fali radiofrekwencyjnej INDIBA wpływa zarówno na szybsze i ładniejsze gojenie się blizn, jak i na lepsze ukrwienie, mikrocyrkulację i syntezę kolagenu. Ma to wielkie znaczenie także dla tkanek przed zabiegiem. W celu szybszego powrotu do zdrowia i funkcjonowania po zaplanowanym zabiegu wykonujemy także tzw. zabiegi przygotowawcze. Wykonywane przez nas zabiegi są bezbolesne i nie wykluczają na kilka dni z codziennego funkcjonowania.

usuwanie blizn Poznań
Blizna po zabiegu wycięcia wyrostka robaczkowego

Kontakt

Zatem jeżeli masz problem ze starą lub nową/świeżą blizną np. blizną po cesarce, oparzeniu ( nawet jeszcze ze szwami ). Intersuje Cię sprawa usuwania blizn w Poznaniu lub planujesz zabieg i obawiasz się o blizny, które po nim zostaną skontaktuj się z nami.

REHVOLTA.PL

Logo Rehvolta

Rehabilitacja po endoprotezie stawu biodrowego

ból biodra endoproteza

Funkcje, budowa ,urazy oraz sposoby rehabilitacji stawu biodrowego po endoprotezie

Staw biodrowy czyli łącznik pomiędzy kręgosłupem a kończynami dolnymi. Jest jednym z dwóch stawów kulistych w naszym ciele. Taka budowa sprawia, że staw może wykonywać 6 ruchów: zginanie i prostowanie, odwiedzenie i przywiedzenie oraz rotację zewnętrzną i rotację wewnętrzną. W porównaniu do stawu barkowego jest on bardziej obudowany zarówno mięśniowo, więzadłowo jak i kostnie. Kompleks ten zapewnia stabilność stawu, chroni go przed wypadnięciem główki z panewki. Produkowana w torebce stawowej maź stawowa wypełnia przestrzeń stawową ułatwiając wykonywanie ruchów oraz zapobiega ścieraniu chrząstki osłaniającej elementy kostne. Amortyzuje również siły, które oddziałują na staw. Duże obciążania oraz złożoność budowy powodują, że endoproteza stawu biodrowego jest bardzo często jedynym sposobem na bez bólowe chodzenie. Jednak pamiętać należy, że równie ważna jak operacja jest także rehabilitacja po endoprotezie stawu biodrowego.

Anatomia stawu biodrowego

 • elementy kostne:

  – panewkę stawu stanowi kość miednicza
  – głowę stawu stanowi głowa kości udowej
 • mięśnie obręczy biodrowej:

  – część przednia
  – biodrowo-lędźwiowy

  – część tylna
  – mięśnie pośladkowe wielki, średni i mały
  – naprężacz powięzi szerokiej
  – gruszkowaty

  – część brzuszna
  – zasłaniacz wewnętrzny i zewnętrzny
  – czworoboczny uda
 • więzadła:

  – biodrowo – udowe
  – kulszowo – udowe
  – łonowo – udowe

Należy zwrócić uwagę i pamiętać, że endoproteza stawu biodrowego eliminuje tylko problem w obrębie struktur kostnych. Mięśnie oraz więzadła wymagają natomiast dodatkowej pracy po zabiegu, dlatego tak ważna jest rehabilitacja po endoprotezie stawu biodrowego.

Mięśnie stawu biodrowego endoproteza
https://fizjoplaner.pl/files/180.jpg

Przyczyny bólu stawu biodrowego

 • zmiany zwyrodnieniowe stawu
 • wzmożone napięcie mięśni
 • dyskopatia kręgosłupa

Rehabilitacja stawu biodrowego przebiega w sposób zależny od przyczyn, które wywołują dolegliwości bólowe, ograniczenie zakresu ruchu oraz dyskomfort.

Choroba zwyrodnieniowa stawów, rehabilitacja po endoprotezie stawu biodrowego

Postępujące niszczenie chrząstki stawowej wyściełającej powierzchnie kostne, nie tylko w stawie biodrowym jest przyczyną zmian zwyrodnieniowych stawów. W skutek utraty tej ochronnej warstwy elementy kostne w stawach zaczynają mieć kontakt. Następstwem są zmiany w nasadach kości, które powoduje powstanie osteofitów, czyli wyrostków kostnych, tak organizm broni się przed degeneracją powierzchni stawowych. Towarzyszy temu powstający stan zapalny błony maziowej, co zaburza i uszkadza prawidłową funkcję stawu.

Ze względu na dużą powierzchnię stawową i ruchomość stawu powstają nieodwracalne i niekorzystne zmiany zwyrodnieniowe główki stawu, jak i panewki. Najczęściej zmiany dotyczą osób po 50. roku życia ale nie omija to również młodszych wiekiem. Powstająca koksartroza pierwotna lub wtórna upośledza prawidłową funkcję stawu. Przyczyn jej powstawania jest kilka od zaburzeń metabolizmu chrząstki stawowej, poprzez wady wrodzone lub choroby ogólnoustrojowe, takie jak: cukrzyca, osteoporozy czy nadwagi.

endoproteza stawu biodrowego
http://www.sport-med.pl

W początkowej fazie koksartroza nie daje objawów. W miarę rozwoju choroby pierwszymi objawami jest sztywność stawu czy to po spaniu czy dłuższym siedzeniu. Kolejnymi dolegliwościami towarzyszącymi jest ból przy wykonywaniu czynności dnia codziennego, czyli chodzenie, siadanie, wstawanie. Dalszy rozwój choroby może dawać objawy do stawu kolanowego oraz zaniku mięśni, gdyż pacjent unika wykonywania ruchu zajętego stawu.

Proces zwyrodnieniowy jest nie odwracalny aby nie postępował zbyt szybko zaleca się:

 • Odciążenie stawu
 • Ćwiczenia wzmacniające mięśnie (najlepiej instruktaż fizjoterapeuty)
 • Fizykoterapię ( INDIBA Active Therapy )

Konsekwencją zniszczenia chrząstki i elementów kostnych może być endoproteza stawu. Po tej operacji wymagana jest rehabilitacja pomagająca odbudować prawidłowy wzorzec ruchowy w stawie. W naszej placówce oprócz pracy z fizjoterapeutą wykorzystujemy innowacyjną terapię INDIBA ACTIVE, która działa na poziomie komórkowym. Przywraca ona w szybki sposób komórki do prawidłowego działania. Bezpośrednie korzyści to:

 • skrócenie czasu terapii
 • szersze oddziaływanie na pacjenta, przyczyniające się do szybszych efektów terapeutycznych
 • uzyskanie przeciwbólowego czy przeciwzapalnego efektu,
 • wspomaganie drenażu tkanek
 • możliwość pracy u pacjentów z implantami oraz endoprotezami.

Wzmożone napięcie mięśni okolicy stawu biodrowego. Zapobiegnie endoprotezie stawu biodrowego.

Kto w tych czasach nie chciałby uprawiać aktywności sportowej. Najczęściej przetrenowany organizm próbuje się bronić. W pierwszej kolejności odczuwamy ból, a następnie ograniczenie ruchu.  Skrócona długość mięśni może powodować powstawanie zrostów pomiędzy włókienkami mięśniowymi. W celu poprawy komfortu i zwiększenia zakresu ruchu wykorzystujemy innowacyjną terapię Indiba Active w połączeniu ze znanymi nam technikami manualnymi. W dalszym etapie skupiamy się na prawidłowych wzorcach ruchowych stawów oraz autorelaksacji. Wszytko po to aby zapobiec konieczności wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego, po której i tak pacjenta czeka rehabilitacja, ponieważ operacja to tylko pierwszy etap całego procesu wracania do zdrowia.

Dyskopatia – przyczyna czy skutek problemów ze stawem biodrowym ?

Ból w biodrze nie koniecznie musi wynikać ze zmian w obrębie obręczy biodrowej czy też kończyn dolnych. Zmiany ułożenia krążka międzystawowego w kręgosłupie i ucisk korzenia nerwowego może powodować dolegliwości bólowe promieniujące o stawu. Reakcją wtórną organizmu jest wzmożone napięcie mięśni dolnej części kręgosłupa oraz tylnej taśmy mięśni kulszowo – goleniowych. Celem naszej pracy, jako fizjoterapeutów jest prawidłowe ułożenie krążka międzykręgowego, czyli dysku, pomiędzy kręgami oraz zniesienie napięcia mięśni. W dalszej kolejności nauczamy ćwiczeń, które mają zapobiegać takim urazom, problemom.

Kontakt

Jeśli więc potrzebujesz pomocy i kompleksowej fizjoterapeutycznej terapii to zachęcamy do kontaktu z nami. Każdy przypadek rozpatrujemy indywidualnie i podchodzimy holistycznie w kwestii diagnozy. Wykorzystujemy swoje wieloletnie doświadczenie i innowacyjne działanie INDIBA ACTIV THERAPY.

Logo Rehvolta

Ból łokcia

Ból łokcia Poznań

Łokieć tenisisty i łokieć golfisty jako najczęstsze przyczyny bólu łokcia.

Ból łokcia jest bardzo uciążliwą dolegliwością, utrudniającą prawidłowe wykonywanie większości czynności dnia codziennego i zawodowego, jak również uniemożliwiającą aktywność sportową. Źródeł i rodzajów bolącego łokcia jest mnóstwo. Ani jednego przypadku nie należy bagatelizować więc najlepiej skonsultować to z odpowiednim specjalistą i skontaktować się z nami – Rehvolta.

Ból łokcia – anatomia stawu

Staw łokciowy w budowie jest nadzwyczaj prosty. Układ trzech kości wchodzących w skład stawu łokciowego: kość ramienna, kość łokciowa i kość promieniowa. Wyniku takiej budowy wyróżniamy 3 połączenia stawowe w łokciu:

 • staw ramienno-łokciowego (ruchy zginania i prostowania łokcia), 
 • ramienno-promieniowy (ruchy zginania i prostowania – oś poprzeczna, a także ruchy obrotowe – oś pionowa), 
 • staw promieniowo-łokciowego bliższego (ruchy obrotowe).

Stabilizatorami stawu łokciowego jest stosunkowo mały kompleks więzadłowy. Składający się z  3 więzadeł:  

 • od strony wewnętrznej stabilizuje więzadło poboczne przyśrodkowe,
 • od strony zewnętrznej więzadło poboczne łokciowe
 • więzadło pierścieniowate, które otacza staw.

Również torebka stawowa wpływa na stabilizację tej zespołu. Mięśniami zaopatrującymi staw to mięśnie biegnące od stawu barkowego: dwugłowy ramienia, trójgłowy ramienia oraz mięsień łokciowy. Natomiast grupa mięśni przedramienia, zaczynających się w okolicy stawu łokciowego ma swoje zakończenia w obrębie dłoni. Struktury te są narażone na dość duże obciążenia co skutkuje uszkodzeniami w wyniku urazu. Ból łokcia może promieniować wzdłuż przedramienia aż do końca palców.

Unerwienie stawu łokciowego i mięśni przedramienia obejmuje również 3 nerwy: pośrodkowy, łokciowy i promieniowy. Zaburzenia w prawidłowym przewodzeniu impulsów nerwowych wzdłuż tych nerwów wiąże się charakterystycznymi objawami neurologicznymi  w obrębi łokcia i dłoni.

Ból łokcia Poznań
Przyczyny bólu łokcia
http://yourhealthyjoints.com/elbow-pain/

Skutki dolegliwości bólowych w obrębie stawu łokciowego

Łokieć tenisisty – ból łokcia w trakcie prostowania

Schorzenie to najczęściej spowodowane jest w wyniku przeciążenia struktur mięśniowo – więzadłowych przyczepiających się do nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Ból łokcia pojawia się w trakcie wykonywania czynności dnia codziennego takich jak otwieranie drzwi, zaciskanie dłoni czy trzymanie kubka. Nie jest to tylko związane z uprawianiem tenisa. Cierpią na to osoby wykonujące systematycznie i nieustannie ten sam ruch. Powstające przeciążenia i mikrouszkodzenia skutkują stanem zapalnym i pojawiającymi się dolegliwościami bólowymi.

Łokieć golfisty – ból łokcia w trakcie zginania

Identycznym schorzeniem od strony wewnętrznej stawu łokciowego jest tzw. łokieć golfisty, związane jest to z przeciążeniem nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej. Najczęściej cierpią no to golfiści, mechanicy samochodowi, kucharze.

Leczenie obu przypadków należy do trudnych zdań, gdyż należy połączyć zabiegi fizykoterapeutyczne, takie jak INDIBA z pracą manualną terapeuty. I właśnie dlatego należy skontaktować się z nami –Rehvolta.pl.

Ból łokcia golfisty - anatiomia
Łokieć golfisty
https://www.mayoclinic.org

Unieruchomienie stawu łokciowego

Spowodowane jest założeniem opatrunku gipsowego, które trwa kilka tygodni a skutkiem tego jest obkurczenie struktur miękkich w obrębie stawu łokciowego. Przykurczone i osłabione mięśnie wymagają intensywnej i wielotygodniowych ćwiczeń w celu odzyskania zakresu ruchu i siły mięśniowej. Pracujemy wtedy nad odzyskaniem ślizgu stawowego i prawidłowego napięcia mięśni.

Zaburzenia dysku w obrębie kręgosłupa

Ból stawu łokciowego niekoniecznie musi wynikać z zaburzeń w obrębie samego stawu. Dyslokacje elementów dyskowych w obrębie szyi może dawać dolegliwości bólowe promieniujące do kończyny górnej, w tym do łokcia. Wtedy skupiamy się na pracy powyżej stawu, z którym pacjent przyszedł do naszego gabinetu. Kompleksowe i holistyczne podejście do przypadków to nasza dewiza.

Zapalenie kaletki łokciowej

Nieprawidłowe obciążenia struktur stawowych w obrębie łokcia powodują powstanie procesu zapalnego i pogrubienie kaletki łokciowej. Pacjent najczęściej opisuje jako nie możność wykonania pełnego ruchu w łokciu. Objawami towarzyszącymi jest obrzęk, zaczerwienienie oraz tkliwość dotykowa w okolicy stawy łokciowego – ból łokcia.

Leczenie dolegliwości bólowych stawu łokciowego

Jako wyspecjalizowany i doświadczony zespół rehabilitacyjny łączymy podejście manualne z fizykoterapeutycznym. Pomimo prostej budowy staw łokciowy wymaga głębszego przeanalizowania i odpowiedniej terapii, która jesteśmy w stanie zaoferować – team Rehvolta.

Logo Rehvolta

Ból pleców Poznań

Ból pleców Poznań – sposoby leczenia, przyczyny dolegliwości bólowych kręgosłupa, dyskopatia odcinka lędźwiowego

Ból pleców Poznań – nie musi być problemem. Jeśli nie miałaś/miałeś problemów z lędźwiowym odcinkiem kręgosłupa to na pewno znasz kogoś kto miał. Parafrazując cytat pochodzący z kultowej polskiej komedii. Czasami pojawił się ból lub dyskomfort w dolnej części kręgosłupa. Twój lekarz nie potrafi Ci pomóc lub nie jesteś zadowolona/zadowolony z rozwiązania jakie Ci zaproponował. Zapraszamy do Nas, gdzie uzyskasz odpowiedź skąd pojawił się ból oraz postaramy się polepszyć Twoje samopoczucie.

Ból pleców Poznań

Przyczyny dolegliwości bólowych pleców

Przyczyn powstawania bólu pleców jest wiele:

 • nieprawidłowe podnoszenie czegoś ciężkiego,
 • nieodpowiednie schylanie,
 • niewłaściwa pozycja ciała,
 • niedostosowany materac w łóżku

Towarzyszącym zjawiskiem jest nadmierne napięcie (spazm) mięśniowy ograniczające ruch. Ból może też się pojawić w trakcie kichania lub kaszlu. W każdym z powyżej wspomnianych przypadków pomożemy Ci zredukować lub zlikwidować ból i przywrócić komfort życia. Jeśli potrzebujesz pomocy – ból pleców w Poznaniu- skontaktuj się z nami +48 501 317 333.

Etiologia bólu pleców Poznań

Nie raz usłyszałaś/usłyszałeś diagnozę lumbago, dyskopatia, rwa kulszowa, ból krzyża czy też korzonki.

Podłożem bólu pleców może być:

 • najczęściej jest to zespół objawów towarzyszących chorobie zwyrodnieniowej krążków międzykręgowych, czyli dyskopatii,
 • ucisk uszkodzonego krążka na oponę twardą (ból obejmujący dużą część pleców) lub też nerw rdzeniowy/korzeń nerwowy (ból promieniujący do kończyny dolnej)
 • zapalenie stawu krzyżowo-biodrowego (ból okolicy kości krzyżowej i talerza biodrowego)
 • wzmożone napięcie mięśni kulszowo – goleniowych (tylna część nóg)
 • nieprawidłowe funkcjonowanie organów wewnętrznych (wątroba, żołądek, jelita i nerki)

Pacjent nieustannie odczuwa dyskomfort w dolnej części kręgosłupa – ból pleców Poznań. Wyżej wymienione zaburzenia powodują problemy w prawidłowym funkcjonowaniu w ciągu dnia. Pacjent nie jest w stanie wykonywać czynności, które wcześniej nie sprawiały mu problemów. Poruszanie, schylanie i utrzymanie prawidłowej postawy ciała jest przyczyną dolegliwości bólowych.

Leczenie bólu pleców w Poznaniu

W postępowaniu leczniczym podchodzimy do problemu pacjentów holistycznie. Dolegliwości, które zgłasza pacjent rozpatrujemy patrząc na pacjenta całościowo. W pierwszej kolejności wykonujemy testy, które pomogą nam zweryfikować przyczynę bólu pleców – Poznań. Następnie wykorzystując terapeutyczne działanie INDIBY w połączeniu z naszą wiedzą zmniejszamy wzmożone napięcie mięśniowe, które  towarzyszy bólowi pleców.  W dalszej kolejności wykonujemy ćwiczenia reedukacyjne oraz elementy terapii manualnej w celu prawidłowego ułożenia krążka międzykręgowego w kręgosłupie. Pacjent opuszczając naszą placówkę zostaje poinstruowany oraz wyuczony jak należy dbać o swój kręgosłup każdego dnia.

Ćwiczenia w bólu pleców Poznań

Kontakt – ból pleców w Poznaniu

Jeśli masz problem z odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa i szukasz pomocy nie zwlekaj skontaktuj się z nami. My sprawimy, że poczujesz poprawę już pierwszej wizycie. W takim razie zapraszamy do naszej placówki –
ul. Ajschylosa 13 (Strzeszyn Grecki).

Neuralgia, która niszczy życie

Neuralgia - nerw

Neuropatia i neuralgia nerwu sromowego i nerwu trójdzielnego – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Neuralgia – nazywana też nerwobólem, związana z uszkodzeniem nerwu obwodowego lub jego działania, którym jest przesyłanie informacji do mózgu. W wielu przypadkach ma charakter bardzo podobny do neuropatii, a badania obrazowe nie są w stanie wskazać diagnozy. Najpowszechniejsze to neuralgia nerwu trójdzielnego, neuralgia międzyżebrowa i neuralgia nerwu sromowego

Neuropatia – termin opisujący stan związany z uszkodzeniem lub stanem zapalnym nerwu przenoszącego bodźce do różnych części ciała ( poza mózgiem i rdzeniem kręgowym ) . Ma charakter ostry, rwący, szarpiący, promieniuje w obszarze unerwienia określonego nerwu lub jego gałęzi.

Przyczyny neuralgii

Dzisiejsze czasy wymagają od nas nie rzadko funkcjonowania na bardzo wysokich obrotach. Często zdarza się, że pracujemy bardzo dużo i intensywnie. Po pracy zamiast odpocząć w sposób jaki nam odpowiada – oddając się zajęciom, które zrelaksują nasze ciało i duszę, a także dadzą możliwość regeneracji mięśniom, więzadłom oraz co bardzo ważne strukturom układu nerwowego, które pełnią bardzo ważną funkcję w naszym organizmie, zaczynamy pracę na drugim etacie wożąc swoje dzieci na różne zajęcia, robiąc w międzyczasie szybkie zakupy, sprzątając, żeby wieczorem zdążyć dokończyć jeszcze to czego czego nie udało się zrobić w pracy.

Niestety, w życiu nie ma nic za darmo. Długotrwałe przeciążanie wyżej wspomnianych układów, w końcu zaowocuje bólem, który jest informacją dla nas, że coś jest nie tak. Dolegliwościami okolic brzucha, pleców, głowy czy nogi w początkowej fazie raczej nikt sobie głowy zawracać nie będzie, bo przecież gdzieś akurat się śpieszy i nie ma czasu. Dopiero jak te objawy nabiorą na sile i zaczną występować parami ( jak to przecież nieszczęścia lubią występować ) okazuje się, że silny ból który wydaje się nie mieć przyczyny, wyklucza nas z czynności życia codziennego i zapisuje się do lekarza, który rozpoznaje neuralgię.

Najczęstsze objawy neuralgii nerwu trójdzielnego i sromowego

 • Ból
 • Mrowienie
 • Drętwienie
 • Osłabienie siły mięśniowej danej okolicy
 • Uczucie palenia kończyn lub ich części

Pamiętać należy, że włókna nerwów obwodowych zawierają zarówno włókna czuciowe jak i ruchowe. W związku z tym uszkodzenie nerwu będzie charakteryzować nie tylko ból, ale także osłabienie siły mięśni a w dalszym etapie nawet ich zanikanie.

Główne przyczyny urazów pojedynczych nerwów

 • ucisk
 • uraz
 • niedokrwienie

Oczywiście zbyt intensywny tryb życia oraz spędzanie dużej ilości czasu to nie jedyne czynniki wywołujące neuropatie. Uraz nerwu w czasie wypadku, uszkodzenie podczas zabiegu chirurgicznego, choroby zakaźne, alkoholizm, zatrucie ołowiem lub innymi substancjami toksycznymi mogą prowadzić do ciężkiej, trudnej do leczenia neuropatii.

Neuralgia - nerw
Neuralgia – nerw

Częstą przyczyną prowadzącą do rozwinięcia się neuropatii w obrębie dłoni i stóp bywa cukrzyca. Objawy zajęcia nerwów obwodowych występują w miażdżycy tętnic, AIDS, szpiczaku mnogim, błonicy, nowotworach, reumatoidalnym zapaleniu stawów, twardzinie, boreliozie, toczniu. Półpasiec prowadzi do neuropatii trwającej nawet do 2 lat i utrzymującej się długo po ustąpieniu zmian skórnych.

Przykładowe neuralgie i neuropatie, które leczymy

Zapalenie nerwu trójdzielnego

Nerw twarzowy jest VII nerwem czaszkowym oraz częścią obwodowego układu nerwowego. Jest to nerw o charakterze mieszanym, ale przeważają w nim włókna ruchowe. Objawy porażenia nerwu twarzowego o typie obwodowym dotyczą mięśni całej połowy twarzy po stronie uszkodzenia nerwu.

Kości czaszki
Kości czaszki

Do objawów porażenia nerwu trójdzielnego zalicza się przede wszystkim

 • opadanie kącika ust po stornie porażenia nerwu
 • objaw Bella, czyli objaw zachodzącego słońca ( w czasie próby zamknięcia gałka oczna kieruje się ku górze i jest tylko częściowo zakryta przez niedomkniętą powiekę górną)
 • wygładzenie fałdu nosowo-wargowego
 • ból ucha
 • zanik mięśnia policzkowego
 • chory nie może zmarszczyć też czoła ani szczerzyć zębów.
 • pacjent nie jest też w stanie zagwizdać
 • problemy z łzawieniem oczu oraz wydzielaniem śliny

Leczenie neuralgii nerwu trójdzielnego w Poznaniu

W Rehvolta wiemy, że bardzo ważne jest jak najszybsze rozpoczęcie intensywnego leczenia, aby w pierwszym etapie zminimalizować skutki porażenia nerwu trójdzielnego, a następnie przyspieszyć proces rehabilitacji. Zdajemy sobie sprawę, jak wiele problemów ciągnie za sobą ta przypadłość. Jak wielkim dyskomfortem jest dla pacjentów porażenie nerwu trójdzielnego . Leczenie neuralgii nerwu trójdzielnego Poznań – 501 317 333

Terapia łączy ze sobą zarówno techniki manualne jak fizykoterapię. Nieocenioną pomocą w neuropatiach oraz neuralgiach jest INDIBA Active Therapy ( IAT ). Zabiegi w wykorzystaniem technologi IAT wykonujemy w pierwszej fazie nawet dwa razy dziennie, aby maksymalnie przyspieszyć regenerację nerwów. Pracujemy także ze stawami skroniowo-żuchwowymi oraz oczywiście mięśniami twarzy, szyi, a także obręczy barkowej. Ilość oraz intensywność zabiegów zawsze dostosowujemy indywidualnie do stanu pacjenta tak żeby zapewnić całkowite wyzdrowienie. Jednak przede wszystkim przywrócić wszystkim strukturom swoje funkcje, co zapewni pacjentowi, który ma problem z nerwem trójdzielnym powrót do komfortowego życia.

Neuralgia nerwu trójdzielnego - terapia
Neuralgia nerwu trójdzielnego – terapia

Neuralgia nerwu sromowego

Nerw sromowy jest nerwem mieszanym posiadającym włókna czuciowe, ruchowe oraz współczulne i przywspółczulne. Jest gałęzią długą największego splotu nerwowego w ciele człowieka, czyli splotu krzyżowego. Wychodzi z miednicy przez otwór kulszowy większy, a kończy się rozdwajając na nerwy kroczowe oraz nerw grzbietowy prącia/łechtaczki. Unerwia blisko dziesięć mięśni, trzewia i naczynia miednicy, a także co ważne skórę krocza oraz okolicy narządów płciowych.

Neuralgia nerwu sromowego nazywana jest także syndromem Alcocka lub potocznie chorobą rowerzystów. Problem ten dotycz zarówno kobiet jak i mężczyzn. Wywołany może być uszkodzeniem mechanicznym lub stanem zapalnym nerwu. Często przyczyna okazuje się nieznana. Chorzy trafiają zwykle do lekarzy różnych specjalności. Lekarzy ci nie stwierdzają u nich choroby ani nieprawidłowości w badaniu ginekologicznym, urologicznym czy neurologicznym. Brak zrozumienia problemu i uczucie wstydu uniemożliwiają uzyskanie właściwej i skutecznej pomocy.

Najczęstsze objawy neuralgii nerwu sromowego

 • uczucie pieczenia
 • ból
 • nadwrażliwość
 • odrętwienie
Neuralgia nerwu sromowego
Neuralgia nerwu sromowego – miednica

Neuralgia nerwu sromowego – leczenie w Poznaniu

Jest to dolegliwość wymagająca szczególnej ostrożności, zrozumienia problemu pacjenta, a przede wszystkim dyskrecji przykładamy bardzo dużą rolę do wywiadu z pacjentem. Doświadczenie w tej kwestii pozwala nam twierdzić, że zapewnienie naszym pacjentom komfortu oraz prywatności to niemal połowa sukcesu. Jako jedyni w Wielkopolsce stosujemy zupełnie bezbolesną i bezinwazyjną metodę leczenia neuralgii nerwu sromowego przy użyciu stymulacji nerwu sromowego oraz mięśni okolic miednicy za pomocą terapii Tecar prowadzonej przez wykwalifikowanego i doświadczonego fitoterapeutę. Dzięki wiedzy terapeuty, oraz wykorzystaniu najbezpieczniejszego, najbardziej precyzyjnego urządzenia, jakim jest obecnie INDIBA mamy bardzo wysoką skuteczność w leczeniu neuralgii nerwu sromowego u mężczyzn, a pozytywne efekty udaje się uzyskać nawet po pierwszym zabiegu. Masz problem z nerwem sromowym zadzwoń 501-317-333

Leczenie neuralgii może być szybkie i proste. Nie musisz się męczyć w nieskończoność. Zapraszamy do kontaktu w Poznaniu.

Logo Rehvolta

Ból barku Poznań – leczenie bólu barku

Ból barku Poznań

Ból barku Poznań – metody leczenia, przyczyny dolegliwości bólowych w okolicy barku, ograniczenia ruchomości stawu barkowego

Chcesz leczyć ból barku w Poznaniu? Miewasz trudności dnia codziennego, które wymagają uniesienia rąk. Masz trudności z uczesaniem włosów lub sięgnięciem do tylniej kieszeni.  Najprawdopodobniej może to być początek złożonych problemów ze stawem barkowym wynikający między innymi z zapalenia kaletki podbarkowej (konflikt podbarkowy). Powstały obrzęk i stan zapalny kaletki powoduje jej pogrubienie. W wyniku czego ilość miejsca w stawie jest ograniczona. Pacjent nie jest w stanie podnieść ręki powyżej określonego poziomu, odczuwa tzw. blok w stawie. Naszym zadaniem wykorzystując technologię TECAR w pierwszej kolejności jest zmniejszenie stanu zapalnego, a następnie reedukacja prawidłowej stabilności stawu. Masz problem z barkiem – ból barku Poznań – +48 501 317 333.

Ból barku Poznań
Ból barku Poznań

Przyczyny bólu barku – ból barku Poznań

Inną przyczyną problemu  bólu  barku  są mikrourazy mięśni stabilizujących staw (uszkodzenie mięśni stożka rotatorów). Składa się z on z ścięgien następujących mięśni: mięśnia nadgrzebieniowego, mięśnia podgrzebieniowego, mięśnia obłego mniejszego oraz mięśnia podłopatkowego. Uszkodzenie mechaniczne np. naderwanie lub przerwanie ciągłości mięśni skutkuje nie możnością wykonania danego ruchy, w zależności który mięsień jest uszkodzony. Najczęściej urazom ulega mięsień nadgrzebieniowy efektem czego jest ograniczenie ruchu kończyny górnej w bok/do boku. Następstwem uszkodzenie mięśnia podłopatkowego jest brak możliwości rozpoczęcia ruchu. Pacjent nie jest w stanie rozpocząć ruch zarówno do boku jak i do przodu. Jeśli pomoże sobie drugą ręką resztę zakresu ruchy jest  w stanie wykonać. Ból przy tym urazie może być odczuwany pod łopatką lub nawet promieniować w okolicę odcinka piersiowego kręgosłupa. Poprzez zastosowanie INDIBY oraz naszej terapii chcemy wpłynąć na szybszą regenerację uszkodzonego mięśnia a w dalszej kolejności odzyskać zakres i siłę mięśniową.

miesnie barku
Obręcz barkowa

Niestabilność stawu

Przeciwieństwem wcześniejszych defektów/problemów stawowych jest nadmierna ruchliwości głowy kości ramiennej względem panewki stawu (niestabilność stawu). Może to być następstwem rozciągnięcia struktur więzadłowych, nieprawidłowego balansu mięśniowego lub uszkodzenia obrąbka stawowego, którego zadaniem jest utrzymanie głowy kości ramiennej w stawie. Ból pojawia się spontanicznie, przy dotyku lub przy poruszaniu kończyną górną. Usprawnianie barku rozpoczynamy od zniesienia dolegliwości bólowych oraz leczenie zachowawcze poprzez ograniczenie ruchomości kończyny. Następnie naszą pracę skupiamy nad odzyskaniem prawidłowego schematu ruchu w stawie.

Kolejnym elementem ten trudnej układanki jakim jest staw barkowy jest zerwanie lub naderwanie ciągłości mięśni biegnących do stawu łokciowego. Należy wspomnieć o 2 ważnych mięśniach bicepsie (przód ramienia) i tricepsie (tył ramienia). Przerwanie tych mięśni skutkuje brakiem możliwości uniesienia kończyny górnej do przodu (biceps) i ruchu w tył (tricpes). Naderwanie natomiast będzie skutkowało objawami bólowi zarówno w barku jak i łokciu.

Wpływ bólu szyi na bark

Z drugiej strony rozważając przypadek problemu w barku nie musi on wynikać z wady/defektu w samego stawu. Może być skutkiem uszkodzenia struktur znajdujących się w innej części ciała. Ból promieniujący najprawdopodobniej jest wynikiem nieprawidłowego ułożenia krążka międzystanowego (dysku) w odcinku szyjnym kręgosłupa. Powoduje on ucisk korzenia nerwowego następstwem czego jest przenikający ból wzdłuż kończyny górnej. Może on być odczuwany w barku, łokciu lub nawet w dłoni. Towarzyszy temu wzmożone napięcie mięśni karku i ograniczone ruchy głowy i szyi. Również nieodpowiednie napięcie w obrębie struktur wewnętrznych jamy brzusznej skutkują dolegliwościami w obrębie stawu barkowy. Nieprawidłowa praca żołądka, wątroby lub też problemy jelitowe mogą wpływać na dysfunkcje w stawach. Również praca na częściach ciała niebezpośrednio przylegających do danej struktury wpływa pozytywnie na efekt terapii.

Jeśli uprawiasz sport wymagający pracy kończyny górnej ten artykuł jest dla Ciebie. Wykonujesz dużo rzutów (koszykówka, piłka ręczna), uderzasz piłkę (siatkówka, tenis), podnosisz ciężary, uprawisz crossfit lub pływasz to musisz to przeczytać. Każdemu z nas przytrafiają się kontuzje wynikające z przeciążeń, które są skutkiem nieprawidłowego obciążenia lub wzorca ruchowego. Związku z tym potrzebujesz naszej pomocy. Potrafimy zlikwidować niepotrzebne skurcze mięśni, napięcia powięzi oraz poinstruować jak prawidłowo należy wykonywać ćwiczenia i schematy ruchu w dyscyplinach sportowych. Nie zwlekaj, czasami jedna wizyta potrafi właściwie wpłynąć na dalsze uprawianie aktywności ruchowej.

 

Gabinet  – ból barku Poznań

W naszym gabinecie pojawiło się już wielu pacjentów z problemami w obrębie stawu barkowego. Poradziliśmy sobie zarówno z uszkodzeniem więzozrostu barkowego, pęknięciem wyrostka barkowego, uszkodzeniem torebki stawowej, złamaniem w obrębie głowy kości barkowej oraz z tzw. rwą barkową. Terapia, którą przeprowadzamy ze względu na bardzo skomplikowaną w budowę i funkcjonalności stawu, wymaga najczęściej kilku wizyt. Dlatego od pacjentów wymagamy dyscypliny i cierpliwości w procesie rehabilitacyjnym.

Nasz doświadczony zespół podchodzi do pacjenta holistycznie i indywidualnie, wykorzystując swoją wiedzę i szeroką praktykę z zakresu terapii manualnej jesteśmy w stanie pomóc prawie w każdym przypadku. Nasze umiejętności w połączeniu z INDIBĄ pozwolą zredukować lub zniwelować dolegliwości i poprawić komfort życia.

dr Bartosz Trawiński

Fizjoterapeuta REHVOLTA.PL

Rehvolta

Ból zatok

Ból zatok – leczenie Poznań

Ból zatok jest wywołany przez zapalenie zatok i towarzysz mu katar i ból głowy, który bardzo nasila się kiedy chory pochyla głowę w dół. Zwykły katar mija po kilku dniach. Jeśli utrzymuje się dłużej, ciągle powraca albo pojawia się ból głowy, prawdopodobnie problem leży w zatokach. Jeśli szybko podejmiesz leczenie zapalenia zatok, możesz uchronić się przed przewlekłym, nawracającym zapaleniem i bólem zatok.

Objawy zapalenia i bólu zatok

Objawy zapalenia zatok to głównie bóle w okolicy nosa i czoła, które pojawią się sezonowo ( jesień, zima ), a nasilają się rano oraz przy energicznym pochylaniu głowy. Zatoki przynosowe to: zatoki czołowe, komórki sitowe, zatoka klinowa oraz zatoki szczękowe, które jako pierwsze wykształcają się w rozwoju embrionalnym. U zdrowych ludzi zatoki pozostają pustymi jamami jednak u wielu ludzi dochodzi do zbierania się wydzieli wewnątrz nich. Dochodzi do tego między innymi z powodu przesuszenia błony śluzowej nosa co bardzo sprzyja przenikaniu różnych drobnoustrojów do wewnątrz zatok Bardzo częstym objawem zapalenia zatok jest wydzielina z nosa – wodnista i przezroczysta, jeśli przyczyną zapalenia są wirusy, lub gęsta i ropna, gdy zakażenie wywołane jest przez bakterie, które dostały się do wewnątrz w wyniku nieżytu nosa i zatok.

Ból zatok jak leczyć
Ból zatok Indiba

W Rehvolta leczymy ból zatok

Jako jedyni leczymy zapalenie zatok w Poznaniu, z pomocą INDIBA Active.  Terapia jest całkowicie bezbolesna i trwa około 3 tygodni. Składa się na nią 8 do 10 zabiegów trwających 30 minut. W trakcie zabiegu pacjent odczuwa tylko przyjemne ciepło w okolicach zabiegowych. Jak zawsze, taki i w tym przypadku przed rozpoczęciem terapii przeprowadzamy szczegółowy wywiad w celu ustalenia przyczyny dolegliwości.

Ból zatok nie daje Tobie żyć ? Umów się na wizytę i to zmień !

Zaprszamy .

Kontakt

+48 501 317 333

Rehvola.pl

Logo Rehvolta