Usuwanie blizn Poznań

Blizny pooperacyjne, pourazowe – usuwanie blizn Poznań


Blizna jako następstwo uszkodzenia ciągłości skóry jest „pamiątką” po zaplanowanej operacji lub zabiegu. Może być też skutkiem wypadku, oparzenia którego każdy może doznać.
Dla nas jako fizjoterapeutów usuwanie blizn Poznań istotne jest, że blizna jest często powodem zaburzeń ruchomości tkanek miękkich. W wyniku tego procesu pacjent może odczuwać ból oraz dysfunkcję wpływające na cały układ ruchu. Czas jej gojenia, jak i rozmiar zależy od indywidualnych możliwości regeneracyjnych danego organizmu jednak warto pamiętać iż:

  • Na wielkość i rodzaj blizny wpływ ma również okolica, w której uszkodzenie powstało. Obszary takie jak dekolt czy klatka piersiowa, które narażano są za ciągłe rozciągnie skóry związane z ruchem, zdecydowanie predysponują do powstawania blizn wypukłych – bliznowców. Mają one tendencję do ciągłego przerastania.
  • Czas gojenia się blizny jest bardzo istotny. Im dłużej rana/blizna goi się, tym większe niebezpieczeństwo tego, że w danym miejscu powstanie „brzydka” blizna. Gdy rana goi się szybko i bezproblemowo (bez powikłań) jest większa szansa na to, że blizna w danym miejscu będzie minimalna. Przy każdym większym urazie zawsze jakaś blizna powstanie.
  • Często problemem nie jest tylko struktura, ale też kolor blizny. Bywa ona ciemniejsza lub jaśniejsza od sąsiadującej z nią skóry. Specyficznymi bliznami są keloidy. Blizna rożni się od prawidłowej skóry konsystencją (zazwyczaj jest twardsza od zdrowej skóry, choć bywa i bardziej miękka).

Fizjoterapeuta w walce z bliznami

Nieelastyczność, zgrubienia i ograniczenia ruchomości skóry mogą wskazywać na powstałe od wewnątrz zrosty.
Praca fizjoterapeuty polega na uruchamianiu zbliznowaciałych zrostów, aby pacjent w trakcie codziennego funkcjonowania nie odczuwał bólu. I nie chodzi tylko o dolegliwości w miejscu blizny, ale także w innych częściach ciała.

Sposoby terapii blizn Poznań

Terapia manualna wykonywana przez naszego terapeutę wspomagana przez kinesiotaping oraz zabiegi INDIBA ACTIVE w dużym stopniu przyśpiesza proces gojenia i mobilizacji tkanek. Wpływa pozytywnie na symetrię ciała, a także na bardzo ważny dla wielu aspekt estetyczny. Najkorzystniej jest, aby leczenie rozpocząć już w pierwszych tygodniach od wygojenia się rany. Dzięki czemu możliwe będzie uniknięcie przerostu blizn. Jednak usuwanie blizn czy ich redukowanie to proces skomplikowany, wymagający dużego doświadczenia i znajomości procesów zachodzących w tkankach. Równie ważna w tym wszystkim jest cierpliwość pacjenta. Powinien on być świadomy tego, że proces przebudowy i dojrzewania blizn wymaga czasu. Blizny stopniowo miękną, bledną i obkurczają się, a proces ten trwa od kilku miesięcy do kilku lat. Im szybciej zaczniemy terapię tym lepsze uzyskamy efekty.

Nie tylko chirurgia plastyczna ! Usuwanie blizn Poznań

Wśród wielu pacjentów nadal dominuje pogląd, że jedynym sposobem walki z bliznami jest chirurgia plastyczna. Uważają, że jest to zabieg podobny do dotknięcia magiczną różdżką, który nie ma żadnych negatywnych aspektów, a każdą bliznę skoryguje bez pozostawienia śladu. Taki mit podsycają wielkie koncerny oraz publiczne wypowiedzi niektórych przedstawicieli zajmujących się paramedycyną, kosmetyką, właścicieli gabinetów odnowy biologicznej. Niestety czasami także słyszy się wypowiedzi lekarzy na temat całkowitego usuwania blizn.

Niestety rzeczywistość jest inna. Nie ma możliwości 100% usunięcia blizny. Możliwe są natomiast różnego rodzaju zabiegi niechirurgiczne. Bardzo skuteczna terapia INDIBA w naszym gabinecie w Poznaniu. Dzięki wysokiej skuteczności zabiegu oraz doświadczeniu terapeuty ostateczny wygląd blizny można poprawić. Bardzo często udaje się uzyskać bardzo dobry efekt: blizny bardzo mało widocznej i nie wpływającej na okoliczne tkanki.

Usuwanie blizn czy ich redukowanie to proces skomplikowany, wymagający dużego doświadczenia . Bardzo ważna w tym wszystkim jest także świadomość pacjenta. Powinien wiedzieć, że proces przebudowy i dojrzewania blizn wymaga czasami także jego zaangażowania. Blizny stopniowo miękną, bledną i obkurczają się, a proces ten trwa od kilku miesięcy do kilku lat. Najkorzystniej jest, aby leczenie rozpocząć już w pierwszych tygodniach od wygojenia się rany, dzięki czemu możliwe będzie uniknięcie przerostu blizn.

usuwanie blizn Poznań
Blizna pourazowa

Najskuteczniejsza metoda usuwania blizn

Nie można jednoznacznie stwierdzić, która terapia jest najskuteczniejsza w leczeniu blizn, dlatego musi być ona indywidualnie dostosowana do każdego pacjenta. Nie ma tutaj złotych środków, które pozwalałyby na pozbycie się blizny. Skuteczność zależy od następujących czynników: zdolności do oceniania rodzaju blizny, wyboru odpowiedniej metody leczenia, wydania pacjentowi odpowiednich zaleceń.

Warto zaznaczyć, iż działanie fali radiofrekwencyjnej INDIBA wpływa zarówno na szybsze i ładniejsze gojenie się blizn, jak i na lepsze ukrwienie, mikrocyrkulację i syntezę kolagenu. Ma to wielkie znaczenie także dla tkanek przed zabiegiem. W celu szybszego powrotu do zdrowia i funkcjonowania po zaplanowanym zabiegu wykonujemy także tzw. zabiegi przygotowawcze. Wykonywane przez nas zabiegi są bezbolesne i nie wykluczają na kilka dni z codziennego funkcjonowania.

usuwanie blizn Poznań
Blizna po zabiegu wycięcia wyrostka robaczkowego

Kontakt

Zatem jeżeli masz problem ze starą lub nową/świeżą blizną np. blizną po cesarce, oparzeniu ( nawet jeszcze ze szwami ). Intersuje Cię sprawa usuwania blizn w Poznaniu lub planujesz zabieg i obawiasz się o blizny, które po nim zostaną skontaktuj się z nami.

REHVOLTA.PL

Logo Rehvolta