Endoproteza stawu biodrowego to jeden z najlepszych wynalazków współczesnej medycyny. Polega ona na wszczepieniu protezy stawu biodrowego, która zastępuje zarówno głowę kości udowej, jak i panewkę stawu biodrowego w miednicy. W zastępstwie uszkodzonych elementów stawu biodrowego, w miejscu głowy kości udowej umieszcza się ceramiczną lub metalową kulkę, z kolei w zamian za panewkę – element w kształcie gniazda, również wykonany z materiałów ceramicznych lub metalowych. Zabieg endoprotezy biodra jest zabiegiem chirurgicznym, wykonywanym pod znieczuleniem zewnątrzoponowym. Po przebytej operacji konieczna jest odpowiednia rehabilitacja – najpierw w szpitalu, a później w domu pod opieką fizjoterapeuty.
Rehabilitacja po endoprotezie stawu biodrowego
Rehabilitacja po endoprotezie biodra rozpoczyna się już od pierwszego dnia po zabiegu. W tym czasie wykonuje się ćwiczenia izometryczne i oddechowe. Pacjent wykonuje pierwsze kroki, początkowo z obciążeniem operowanej kończyny. W następnych dniach poszerza się zakres ruchów w biodrze, co w rezultacie ma doprowadzić do samodzielnego poruszania się w 3-4 dni po zabiegu, z asekuracją kuli łokciowych. Rehabilitacja w szpitalu trwa maksymalnie 1 tydzień. Dalsza rehabilitacja, poza szpitalem, trwa 4-5 tygodni, a po tym czasie można rozpocząć chodzenie bez użycia kul. To, jak długo trwa rehabilitacja po endoprotezie stawu biodrowego, zależy od wieku, wagi i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. W około miesiąc po zabiegu powinniśmy poruszać się samodzielnie, jednak do odzyskania pełni sprawności możemy potrzebować nawet kilku miesięcy, a w niektórych przypadkach – roku czasu.
Ćwiczenia po endoprotezie biodra w pierwszych dniach po operacji
Rehabilitacja stawu biodrowego w pierwszej dobie po zabiegu polega na prostych ćwiczeniach, które nie będą obciążać operowanego miejsca. Wykonuje się ruchy rotacyjne oraz wahadłowe w stawie skokowym, zginanie kolana z podparciem stopy oraz napięcia mięśni: pośladków i czworogłowego uda. Ćwiczenia wykonuje się 3-4 razy dziennie w seriach po 10 powtórzeń. Jeszcze w pierwszej albo w drugiej dobie, w zależności od kondycji pacjenta, przechodzi się do ćwiczeń pionizujących, początkowo przy wsparciu osób trzecich. W tym czasie wykonuje się coraz bardziej zaawansowane ćwiczenia, takie jak: unoszenie kolana maksymalnie do wysokości pasa, odwodzenie biodra do boku, prostowanie nogi do tyłu. Jeszcze w szpitalu pacjent po endoprotezie stawu biodrowego uczy się poruszać z balkonikiem, następnie stopniowo przechodzi na dwie, a potem na jedną kulę łokciową lub laskę. Po wypisie do domu następuje dalsza rehabilitacja, która ma na celu wzmocnienie mięśni kończyn dolnych oraz naukę prawidłowego poruszania się.
Endoproteza stawu biodrowego – rehabilitacja w domu
Kolejne tygodnie rehabilitacji poza budynkiem szpitala to bardzo ważny czas, który ma na celu osiągnięcie pełni sprawności fizycznej. Ćwiczenia, które wykonuje się w tym czasie, powinny przebiegać pod nadzorem fizjoterapeuty, który zwróci uwagę na utrzymanie prawidłowej postawy oraz zadba o wzmocnienie osłabionych partii mięśniowych. W tej fazie rehabilitacji wprowadzone zostają ćwiczenia oporowe na stabilnym oraz niestabilnym podłożu. Ćwiczenia wykonujemy przy użyciu taśmy, którą owijamy wokół kostki, drugi koniec przywiązując np. do ramy łóżka. W tej pozycji wykonujemy zgięcie, odwodzenie oraz prostowanie uda. Chodząc z użyciem kuli, musimy pamiętać o tym, żeby najpierw stawiać zdrową, a jako drugą – operowaną kończynę. Krok zaczynamy od pięty, przechodząc na palce. Początkowo unikamy chodzenia po schodach. Każde nowe umiejętności wdrażamy stopniowo, dbając o to, by nie przeciążać chorej nogi. Po uzyskaniu postępu, możemy przejść do ćwiczeń poza domem, takich jak jazda na rowerze lub pływanie.
Dobrze przeprowadzona rehabilitacja po wymianie stawu biodrowego
W przypadku endoprotezy stawu biodrowego liczy się czas, w którym zaczniemy ćwiczyć, jednak należy pamiętać o tym, aby w pierwszych dniach po zabiegu nie forsować za bardzo operowanej kończyny. Zakres ruchów w stawie biodrowym należy zwiększać stopniowo, pod okiem fizjoterapeuty, dbając o odpowiednie wzmocnienie mięśni nóg. W pierwszym miesiącu, rehabilitację przeprowadza się z użyciem balkonika, kul łokciowych lub laski. Po ok. 6 tygodniach od zabiegu, kiedy możliwe jest samodzielne poruszanie się – zalecane są spacery, pływanie oraz spokojna jazda na rowerze. Dzięki endoprotezie biodra oraz ćwiczeniach rehabilitacyjnych, po wykonanym zabiegu można właściwie całkowicie powrócić do dawnej sprawności sprzed urazu w stawie biodrowym.
#rehabilitacja po endoprotezie stawu biodrowego #Rehvolta Poznań