Rehabilitacja po złamaniu nadgarstka

Złamanie nadgarstka może spotkać każdego z nas niezależnie od wieku oraz płci. Choć najczęściej złamanie kości przedramienia dotyka osoby starsze, to w rzeczywistości każdy z nas narażony jest na taki wypadek. Urazu nadgarstka możemy nabawić się w wielu sytuacjach, na przykład: upadając na dłoń, wstając i opierając cały ciężar na dłoni czy uprawiając sport, w którym nadgarstek może być przeciążony i niezabezpieczony. Na takie złamanie narażone w dużej mierze są również osoby, które zmagają się z osteoporozą. Aby przywrócić dłoń do dawnej sprawności, niezbędna jest odpowiednia rehabilitacja nadgarstka.

rehabilitacja nadgarstka Poznań

Kiedy rozpocząć rehabilitację po złamaniu nadgarstka?

Nie zawsze osoba poszkodowana jest w stanie rozpoznać złamanie nadgarstka, dlatego jeśli zauważymy obrzęk, trudności w poruszaniu dłoni czy krwiak, należy niezwłocznie udać się do lekarza lub szpitala. Na miejscu zostanie wykonanie badanie RTG, które rozwieje wszelkie wątpliwości. Jeśli mamy do czynienia ze złamaną kością przedramienia, lekarz musi unieruchomić sąsiednie stawy, aby kość poprawnie się zrosła. Do tego celu niezbędny jest gips, który zakłada się aż do łokcia, i należy go nosić nawet do sześciu tygodni. Po takim czasie najczęściej zalecana jest rehabilitacja nadgarstka

Jak wygląda rehabilitacja po złamaniu nadgarstka?

Rehabilitacja ręki po złamaniu nadgarstka przebiega pod okiem specjalisty fizjoterapii, który proponuje konkretne ćwiczenia, jakie musi wykonywać pacjent. Czas powrotu do zdrowia jest niezwykle ważny, aby przywrócić rękę do dawnej sprawności, dlatego należy wykonywać ćwiczenia sumiennie oraz starannie. W czasie noszenia gipsu warto rozpocząć samodzielnie delikatne i nieobciążające ćwiczenia, na przykład ruchy palcami czy barkiem, na którym znajduje się temblak. Praca nad barkiem jest istotna, ponieważ to na nim spoczywa cały ciężar ręki. Rehabilitacja po złamaniu kości nadgarstka polega głównie na wykonywaniu takich ćwiczeń, jak: ruchy nadgarstkiem góra–dół przy odpowiednim zablokowaniu reszty ręki, zginanie splecionych rąk w nadgarstkach czy praca uciskowa, czyli zaciskania dłoni w pięść. Rehabilitant zaleca dostosowaną do stanu pacjenta liczbę wykonywanych ruchów, warto jednak ćwiczyć samodzielnie w domu. Dodatkowo, korzystny wpływ mają prace manualne, które nie pozwalają nadgarstkowi na bezruch.

fizjoterapia nadgarska Poznań

Jak długo trwa rehabilitacja ręki po złamaniu nadgarstka?

Czas rehabilitacji zostaje dobrany indywidualnie do pacjenta przez specjalistę. Wszystko zależy od rodzaju, dokładnego miejsca złamania, wieku pacjenta i przede wszystkim jego chęci oraz jakości wykonywanych ćwiczeń. Rehabilitacja po złamaniu nadgarstka najczęściej trwa długo, dlatego należy cierpliwie wykonywać zalecaną gimnastykę dłoni. Nawet po zakończeniu rehabilitacji ręka od razu nie będzie w pełni sprawna, warto więc nadal samodzielnie ćwiczyć oraz wykonywać czynności, które pozwolą nam dodatkowo usprawnić nadgarstek. Pomocne będą również różnego rodzaju masaże oraz nieprzeciążanie ręki po urazie. Rehabilitacja nadgarstka może również przybrać inne formy, m.in. zabiegu medycznego.

Czytaj również:

Jaka rehabilitacja po złamaniu nadgarstka?

Oczywiście dobór rehabilitacji nadgarstka do pacjenta nie jest przypadkowy – specjalista na podstawie rodzaju złamania oraz wyników badań zaleca ćwiczenia, a niekiedy również zabiegi uzupełniające pracę z fizjoterapeutą. Zabiegi te są refundowane, oznacza to, że pacjentowi wystarczy skierowanie od lekarza. Po wykonanym zabiegu najczęściej przepisuje się także odpowiednią gimnastykę ręki, która pozwoli na jeszcze szybszy powrót do zdrowia. W przychodniach wykonuje się między innymi takie zabiegi, jak: 

  • magnetoterapia – to bezpieczny i nieinwazyjny zabieg wykorzystujący pole magnetyczne, które znacznie przyspiesza proces zrastania kości oraz gojenia,
  • laseroterapia – to wykorzystanie laserów, a dokładniej wiązki światła, punktowo na określone miejsce; taki zabieg poprawia ukrwienie oraz łagodzi ból,
  • krioterapia – to w najprostszym ujęciu leczenie zimnem; w czasie tego zabiegu wykorzystuje się naturalne reakcje organizmu, dzięki którym następuje znacznie lepsze ukrwienie, poprawa reakcji na bodźce, a przede wszystkim łagodzi ból i niweluje powstawanie obrzęków,
  • jonofereza – to zabieg polegający na bezinwazyjnym zaaplikowaniu leku przez skórę za pomocą prądu stałego; zmniejsza ból oraz stany zapalne. 

Odpowiednie ćwiczenia rehabilitacyjne po złamaniu nadgarstka oraz zabiegi to podstawa powrotu do pełnej sprawności po takim urazie!