Blizny pourazowe, pooperacyjne – zabiegi i sposoby zmniejszania oraz uelastyczniania

Blizna jako następstwo uszkodzenia ciągłości skóry właściwej jest „pamiątką” po zaplanowanej operacji, oparzeniu, może być też skutkiem wypadku, którego każdego może doznać.

Jej czas gojenia jak i rozmiar zależy od indywidualnych możliwości regeneracyjnych danego organizmu. Blizna często jest powodem zaburzeń ruchomości tkanek miękki w wyniku czego pacjent odczuwa ból oraz dysfunkcję wpływające na cały układ ruchu swojego ciała. Nieelastyczność, zgrubienia i ograniczenia ruchliwości skóry mogą wskazywać na powstałe od wewnątrz zrosty.

Praca fizjoterapeuty polega na uruchamianiu zbliznowaciałych zrostów by pacjent w trakcie codziennego funkcjonowania nie odczuwał bólu, nie tylko w miejscu blizny ale także w innych częściach ciała. Terapia manualna wykonwanyna przez terapeute wspomagana przez kinesiotaping oraz zabiegi INDIBA ACTIVE w dużym stopniu przyśpiesza proces gojenia i mobilizacji tkanek. Wpływa pozytwnie na symetrię ciała, a także bardzo ważnym dla wielu aspekcie estetycznym.

Warto zaznaczyć, iż działanie fali radiofrekferencyjnej TECAR wpływa zarówno na szybsze i ładniejsze gojenie się blizn, jak i na lepsze przygotowanie (ukrwienie, mikrocyrkulację i syntezę kolagenu) tkanki przed zabiegiem w celu szybszego powrotu do zdrowia i funkcjonowania po zaplanowanym zabiegu.