Rehabilitacja kolana z Rehvolta Poznań

Budowa, funkcje, urazy oraz rehabilitacja kolana

Masz problemy z odzyskaniem sprawności kolana? Zapraszamy na rehabilitację kolana w Rehvolta Poznań. Staw kolanowy (łac. articulatio genus) jako największy staw w organizmie człowieka, ze względu na swoje umiejscowienie, funkcję i budowę jest szczególnie narażony na urazy i kontuzje. Za pomocą klasycznego stawu zawiasowego łączy kość udową z podudziem. Ze względu na dwoistość wykonywanych funkcji, kolano jest przygotowane do gwałtownych i skomplikowanych ruchów i jednocześnie jest mocno obudowane mięśniowo aby zapewnić wytrzymałość w trakcie chodzenia, biegania i skakania – potrzebujesz rehabilitacji kolana Poznań.

staw kolanowy, wymagana rehabilitacja | Rehvolta Poznań
Rehabilitacja kolana Poznań

Anatomia kolana

Rehabilitacja kolana w Rehvolta Poznań to nie tylko ćwiczenia, ale także moc wiedzy, którą staramy się przekazać naszym pacjentom. Po pierwsze budowa stawu kolanowego jest złożona, więc wymaga skomplikowanych komponentów.

Elementami kostnymi i chrzęstnymi są:

  • kość udowa – jej uwypuklenie tworzy główkę stawu,
  • kość piszczelowa – jej lekkie wklęśnięcie w obrębie kłykci tworzy panewkę stawu,
  • rzepka – ochrania staw od przodu,
  • łąkotka przyśrodkowa i boczna – miejsce przyczepu więzadeł i amortyzacja stawu.

Elementy więzadłowe, których zadaniem jest stabilizacja stawu to:

  • krzyżowe tylne – funkcja zabezpieczenie przed przemieszczeniem kości piszczelowej w kierunku tylnym oraz ograniczenie maksymalnego zgięcia i wyprostu,
  • krzyżowe przednie – ograniczenie nadmiernego zgięcia, wyprostu oraz zabezpieczenie przed koślawieniem i szpotawieniem w trakcie pracy kolana,
  • poboczne piszczelowe – ograniczenie nadmiernej rotacji zewnętrznej kości piszczelowej i koślawości, wzmocnienie tylnej ściany torebki stawowej,
  • więzadło poboczne strzałkowe – ograniczenie szpotawości,
  • więzadło rzepki – część strukturalna mięśnia czworogłowego uda,
  • grupa więzadeł związane z łąkotkami.

Ponadto wszystkie te elementy łączy torebka stawowa. Zbudowana jest z 2 warstw, warstwę zewnętrzną włóknistą oraz wewnętrzną maziową. Dodatkowo torebka stawowa wzmocniona jest obu stron przez więzadła. Prawidłowo pracujący staw kolanowy wymaga odpowiedniej ilości mazi stawowej. Produkowana jest ona przez wiele kaletek maziowych otaczających staw, leżące pomiędzy kośćmi, ścięgnami i mięśniami. W konsekwencji zmniejsza ucisk i tarcia powstające w trakcie pracy stawu.

Rehabilitacja kolana w Rehvolta Poznań: diagnostyka

W celu prawidłowej i dokładnej diagnostyce urazów stawu kolanowego wykorzystujemy, jeśli to konieczne następujące badania:

  • badanie RTG – elementy kostne,
  • USG stawu – elementy więzadłowe i chrzęstne,
  • rezonans magnetyczny,
  • tomografię komputerową,
  • odpowiednie testy ruchowe –  wykonywane przez fizjoterapeutę.

Najczęstsze urazy i przyczyny rehabiltacji kolana

Skręcenie stawu

Uraz skrętny występujący na skutek nadmiernego rozciągnięcia struktur charakteryzujących się niewielką elastyczności występuje w trzech stopniach: niewielki, umiarkowany i znaczny. Leczenie tego rodzaju urazu zależy od jego stopnia. Uraz najczęściej wstępuje w skutek szybkiego ruchu skrętnego lub nieodpowiedniego ułożenia stopy na niestabilnym podłożu. W pierwszym stopniu – początkowej fazie skupiamy się na zniesieniu dolegliwości bólowych i ograniczeniu aktywności ruchowej. W umiarkowanym stopniu wymagana jest konsultacja lekarska, nasza praca polega na zmniejszeniu obrzęku, który występuje w wyniku uszkodzenia więzadeł i pozostałych struktur. W dalszej rehabilitacji wykonujemy ćwiczenia fizyczne. Ostatni stopień wymaga interwencji chirurgicznej w skutek przerwania ciągłości struktur w kolanie. Nasza praca polega na ponownej edukacji wzorców ruchowych stawu i całej kończyny. Rehabilitacja wymaga dłuższej pracy z fizjoterapeutą.

Naderwanie więzadeł pobocznych

Zapalenie ścięgna

Konsekwencją stan zapalnego jest ból, obrzęk i zaczerwienienie występuje w skutek nieprawidłowo wykonanej aktywności fizycznej. Zarówno dotyczy to osób starszych, gdzie elementy składowej stawu kolanowego tracą swoje funkcje. Z drugiej strony osoby młode są narażone na ten uraz w wyniku nieodpowiedniego przygotowania do uprawianej dyscypliny sportowej. Nasza praca polega na ograniczeniu ruchu i zniesieniu stanu zapalnego w stawie.

Uszkodzenie łąkotek

Łąkotka, jako najdelikatniejsza struktura w kolanie, niestety ulega również uszkodzeniom. Gdy kolano wykonuje gwałtowne prostowanie będąc w zgięci lub rotacji i najczęściej dochodzi do urazu.  Wraz z łąkotkami uszkodzeniu ulega chrząstka stawowa w kolanie. Uraz ten objawia się bólem po bocznej lub przyśrodkowej stronie kolana w zależności, która łąkotka ulegnie kontuzji. Najczęściej leczenie urazu jest zabiegowe. W dalszym etapie rehabilitant naucza na nowo prawidłowych wzorców ruchowych.

Uszkodzenie więzadeł

Uszkodzenie więzadeł jest chyba najczęściej spotykanym schorzeniem w obrębie kolana. Więzadła mogą ulec naciągnięciu, naderwaniu lub całkowitym zerwaniu. W badaniu USG widoczny jest obrzęk miejscu przyczepu więzadeł. Towarzyszą temu również dolegliwości bólowe oraz zaczerwienienie i skutkiem tego jest tkliwość tej okolicy. Uszkodzenie więzadeł pobocznych skutkuje niestabilnością stawu w płaszczyźnie czołowej (prawo – lewo). Natomiast uszkodzone więzadła krzyżowe nie spełniają swojej funkcji w płaszczyźnie strzałkowej (przód – tył). Zazwyczaj, gdy mówimy o urazie stawu kolanowego, mamy na myśli zerwanie lub naderwanie więzadła krzyżowe przednie ACL. Z reguły więzadło to ulega uszkodzeniu, gdy podudzie jest ufiksowane a gwałtowny ruch skrętny wykonuje górna część ciała. Przy całkowitym zerwaniu więzadeł potrzebna jest interwencja chirurgiczna. W dalszym etapie pracujemy nad uzyskanie fizjologicznego zakresu ruchu w stawie oraz odzyskanie siły mięśniowej. Następnie fizjoterapeuta wskazuje poprawny wzorzec ruchowy całej kończyny dolnej, aby pacjent mógł wrócić do czynności dnia codziennego oraz aktywności ruchowej i sportowej

Endoproteza stawu kolanowego

Skutkami zaawansowanej choroby zwyrodnieniowej stawów może być zastąpienie bolesnego stawu endoprotezą. Dlatego naszym zadaniem jest wyuczenie pacjenta prawidłowych wzorców ruchowych oraz zwiększenie siły pracujących mięśni.

Rehvolta Poznań: kontakt

Jeśli potrzebujesz holistycznej, a zarazem profesjonalnej pomocy w powrocie do codziennego i bezbolesnego funkcjonowania, po przebytym urazie, skontaktuj się z nami. Oprócz wiedzy i doświadczenia wykorzystujemy terapeutyczne działanie INDIBY, która wspomaga naszą pracę.

Logo Rehvolta
TEAM REHVOLTA