Funkcje, budowa, urazy oraz sposoby rehabilitacji stawu biodrowego po endoprotezie
Staw biodrowy czyli łącznik pomiędzy kręgosłupem a kończynami dolnymi. Jest jednym z dwóch stawów kulistych w naszym ciele. Taka budowa sprawia, że staw może wykonywać 6 ruchów: zginanie i prostowanie, odwiedzenie i przywiedzenie oraz rotację zewnętrzną i rotację wewnętrzną. W porównaniu do stawu barkowego jest on bardziej obudowany zarówno mięśniowo, więzadłowo jak i kostnie. Kompleks ten zapewnia stabilność stawu, chroni go przed wypadnięciem główki z panewki. Produkowana w torebce stawowej maź stawowa wypełnia przestrzeń stawową ułatwiając wykonywanie ruchów oraz zapobiega ścieraniu chrząstki osłaniającej elementy kostne. Amortyzuje również siły, które oddziałują na staw. Duże obciążania oraz złożoność budowy powodują, że endoproteza stawu biodrowego jest bardzo często jedynym sposobem na bez bólowe chodzenie. Jednak pamiętać należy, że równie ważna jak operacja jest także rehabilitacja po endoprotezie stawu biodrowego.
Anatomia stawu biodrowego
- elementy kostne:
– panewkę stawu stanowi kość miednicza
– głowę stawu stanowi głowa kości udowej - mięśnie obręczy biodrowej:
– część przednia
– biodrowo-lędźwiowy
– część tylna
– mięśnie pośladkowe wielki, średni i mały
– naprężacz powięzi szerokiej
– gruszkowaty
– część brzuszna
– zasłaniacz wewnętrzny i zewnętrzny
– czworoboczny uda - więzadła:
– biodrowo – udowe
– kulszowo – udowe
– łonowo – udowe
Należy zwrócić uwagę i pamiętać, że endoproteza stawu biodrowego eliminuje tylko problem w obrębie struktur kostnych. Mięśnie oraz więzadła wymagają natomiast dodatkowej pracy po zabiegu, dlatego tak ważna jest rehabilitacja po endoprotezie stawu biodrowego.
Przyczyny bólu biodra
- zmiany zwyrodnieniowe stawu
- wzmożone napięcie mięśni
- dyskopatia kręgosłupa
Rehabilitacja biodra w Rehvolta Poznań przebiega w sposób zależny od przyczyn, które wywołują dolegliwości bólowe, ograniczenie zakresu ruchu oraz dyskomfort stawu biodrowego .
Choroba zwyrodnieniowa stawów, rehabilitacja po endoprotezie stawu biodrowego
Postępujące niszczenie chrząstki stawowej wyściełającej powierzchnie kostne, nie tylko w stawie biodrowym jest przyczyną zmian zwyrodnieniowych stawów. W skutek utraty tej ochronnej warstwy elementy kostne w stawach zaczynają mieć kontakt. Następstwem są zmiany w nasadach kości, które powoduje powstanie osteofitów, czyli wyrostków kostnych, tak organizm broni się przed degeneracją powierzchni stawowych. Towarzyszy temu powstający stan zapalny błony maziowej, co zaburza i uszkadza prawidłową funkcję stawu.
Ze względu na dużą powierzchnię stawową i ruchomość stawu powstają nieodwracalne i niekorzystne zmiany zwyrodnieniowe główki stawu, jak i panewki. Najczęściej zmiany dotyczą osób po 50. roku życia ale nie omija to również młodszych wiekiem. Powstająca koksartroza pierwotna lub wtórna upośledza prawidłową funkcję stawu. Przyczyn jej powstawania jest kilka od zaburzeń metabolizmu chrząstki stawowej, poprzez wady wrodzone lub choroby ogólnoustrojowe, takie jak: cukrzyca, osteoporozy czy nadwagi.
W początkowej fazie koksartroza nie daje objawów. W miarę rozwoju choroby pierwszymi objawami jest sztywność stawu czy to po spaniu czy dłuższym siedzeniu. Kolejnymi dolegliwościami towarzyszącymi jest ból przy wykonywaniu czynności dnia codziennego, czyli chodzenie, siadanie, wstawanie. Dalszy rozwój choroby może dawać objawy do stawu kolanowego oraz zaniku mięśni, gdyż pacjent unika wykonywania ruchu zajętego stawu.
Proces zwyrodnieniowy jest nie odwracalny aby nie postępował zbyt szybko zaleca się:
- Odciążenie stawu
- Ćwiczenia wzmacniające mięśnie (najlepiej instruktaż fizjoterapeuty)
- Fizykoterapię ( INDIBA Active Therapy )
Konsekwencją zniszczenia chrząstki i elementów kostnych może być endoproteza stawu. Po tej operacji wymagana jest rehabilitacja pomagająca odbudować prawidłowy wzorzec ruchowy w stawie. W naszej placówce oprócz pracy z fizjoterapeutą wykorzystujemy innowacyjną terapię INDIBA ACTIVE, która działa na poziomie komórkowym. Przywraca ona w szybki sposób komórki do prawidłowego działania. Bezpośrednie korzyści to:
- skrócenie czasu terapii
- szersze oddziaływanie na pacjenta, przyczyniające się do szybszych efektów terapeutycznych
- uzyskanie przeciwbólowego czy przeciwzapalnego efektu,
- wspomaganie drenażu tkanek
- możliwość pracy u pacjentów z implantami oraz endoprotezami.
Wzmożone napięcie mięśni okolicy stawu biodrowego. Zapobiegnie endoprotezie stawu biodrowego.
Kto w tych czasach nie chciałby uprawiać aktywności sportowej. Najczęściej przetrenowany organizm próbuje się bronić. W pierwszej kolejności odczuwamy ból, a następnie ograniczenie ruchu. Skrócona długość mięśni może powodować powstawanie zrostów pomiędzy włókienkami mięśniowymi. W celu poprawy komfortu i zwiększenia zakresu ruchu wykorzystujemy innowacyjną terapię Indiba Active w połączeniu ze znanymi nam technikami manualnymi. W dalszym etapie skupiamy się na prawidłowych wzorcach ruchowych stawów oraz autorelaksacji. Wszytko po to aby zapobiec konieczności wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego, po której i tak pacjenta czeka rehabilitacja, ponieważ operacja to tylko pierwszy etap całego procesu wracania do zdrowia.
Dyskopatia – przyczyna czy skutek problemów ze stawem biodrowym ?
Ból w biodrze nie koniecznie musi wynikać ze zmian w obrębie obręczy biodrowej czy też kończyn dolnych. Zmiany ułożenia krążka międzystawowego w kręgosłupie i ucisk korzenia nerwowego może powodować dolegliwości bólowe promieniujące o stawu. Reakcją wtórną organizmu jest wzmożone napięcie mięśni dolnej części kręgosłupa oraz tylnej taśmy mięśni kulszowo – goleniowych. Celem naszej pracy, jako fizjoterapeutów jest prawidłowe ułożenie krążka międzykręgowego, czyli dysku, pomiędzy kręgami oraz zniesienie napięcia mięśni. W dalszej kolejności nauczamy ćwiczeń, które mają zapobiegać takim urazom, problemom.
Rehvolta Poznań: Kontakt
Jeśli więc potrzebujesz pomocy i kompleksowej fizjoterapeutycznej terapii biodra to zachęcamy do kontaktu z nami. Każdy przypadek rozpatrujemy indywidualnie i podchodzimy holistycznie w kwestii diagnozy. Wykorzystujemy swoje wieloletnie doświadczenie i innowacyjne działanie INDIBA ACTIV THERAPY.