Uraz kolana na nartach

Pamiątki po zimowych wypadach mogą ciągnąć się latami ⛷️❄️🏂. Często wyjazdy kończą się jednorazową wizytą na stoku, a potem na pomocy doraźnej 😢. Następnie my jako fizjoterapeuci mierzymy się z konsekwencjami tych wypadków👨‍⚕️👨‍⚕️👨‍⚕️.

W tym przypadku na szczęście pacjent po szybkiej konsultacji z nami nie pozwolił na założenie gipsu, gdyż na RTG nie było żadnych złamań. Skutkiem feralnego zjazdu był duży obrzęk stawu kolanowego i uszkodzenie więzadeł pobocznych ( MCL ) oraz krzyżowych przednich ( ACL ) w stopniu drugim.

W początkowej fazie terapia polegała na zniwelowaniu obrzęku, następnie przywróceniu prawidłowego zakresu wyprostu i zgięcia. W pierwszym okresie pacjent od urazu musiał być zaopatrzony w ortezę chroniącą staw kolanowy przed nieprawidłowymi ruchami. W dalszej kolejności pracowaliśmy nad prawidłową stabilizacją oraz nad zwiększeniem siły i masy mięśniowej kończyny dolnej, gdyż 3 tygodniowe unieruchomienie ortezą powoduj spore deficyty.


Nasi fizjoterapeuci wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie pomogą w powrocie do prawidłowego wzorca chodu, a w dalszej kolejności do odpowiedniego biegu lub innych aktywności dnia codziennego.

Więc jeśli potrzebujesz pomocy zapraszamy do kontaktu. Postaramy się byś już po pierwszej wizycie czuł/a się lepiej.