Ból odcinka lędźwiowego Poznań

Ból odcinka lędźwiowego w Poznaniu Zastanawiasz się co zrobić gdy boli Cię odcinek lędźwiowy kręgosłupa, do kogo się udać, czy mogę sobie sam poradzić?

Ból odcinka lędźwiowego Poznań – Kto chociaż raz w swoim życiu nie uskarżał się na bóle odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Dolegliwości bólowe tego typu są coraz częściej odczuwane. Sam odcinek lędźwiowy to główne miejsce bolesne u dorosłych ludzi, choć w ostatnich czasach dzieci również cierpią na ból pleców. Jest on uciążliwy, nieustępliwy i uprzykrzający życie oraz wpływa negatywnie na codzienne, normalne funkcjonowanie. Czasami jest wystarczająco silny, by sprawić by pacjent został unieruchomiony na dłuższy czas. U podłoża dolegliwości dolnego odcinka kręgosłupa najczęściej leży choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, której nasilenie zależy od kilku czynników:

  • Podłoże genetyczne,
  • Rodzaj wykonywanej pracy,
  • Wiek,
  • Uprawiana dyscyplina sportu,
  • Budowa ciała.

Anatomia

Odcinek lędźwiowy kręgosłupa zbudowany jest z 5 kręgów. Są to największe kręgi w organizmie człowieka, posiadają największy trzon gdyż muszą przyjmować największe obciążenie. Związku z tym odcinek ten jest największym stopniu podatny na urazy, choroby albowiem jest najbardziej narażony. Pomiędzy kręgami znajdują krążki międzykręgowe, inaczej nazywane dyskami, których funkcją jest amortyzacja oraz przenoszenie obciążeń pojawiających się w kręgosłupie. Konsekwentnie dzięki swojej mobilności krążki międzykręgowe zapewniają ruchomość kręgosłupa. Składa się on z pierścienia włóknistego, który otacza chrzęstno – włókniste jądro miażdżyste. W tym odcinku możliwe jest wykonywanie aż 6 ruchów we wszystkich płaszczyznach:

Ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa – anatomia – medme.pl
  • Zgięcie i wyprost (płaszczyzna strzałkowa),
  • Zgięcia boczne (płaszczyzna czołowa),
  • Rotacje (płaszczyzna poprzeczna).

Mięśnie odpowiedzialne za prawidłowe ustawienie kręgosłupa lędźwiowego możemy podzielić na grupę mięśni głębokich (przykręgosłupowych) oraz powierzchownych. Do tej pierwszej grupy inaczej nazywanymi posturalnymi, tonicznymi zaliczymy:

  1. Mięsień wielodzielny,
  2. Mięsień poprzeczny brzucha,
  3. Przepona,
  4. Mięsień skośny brzucha zewnętrzny i wewnętrzny,
  5. Mięsień czworoboczny lędźwi,
  6. Mięsień lędźwiowy większy,
  7. Mięśnie dna miednicy.

Z języka angielskiego mięśnie te popularnym określeniem je opisującym jest słowo „core”,  które można przetłumaczyć jako rdzeń lub trzon.

Funkcją tych mięśni jest:

  • Zapewnienie stabilizacji sylwetki
  • utrzymywanie poprawnej postawy ciała
  • ochrona narządów wewnętrznych
  • wspomaganie pracy pozostałych mięśni ciała, m.in. mięśni powierzchownych
  • likwidowanie bólów stawowych
  • zapobieganie kontuzjom, np. więzadeł i stawów
  • zwiększanie wytrzymałości mięśniowej ciała

Jeszcze należy wspomnieć o dość ważnym elemencie stabilizującym kręgi i dyski, jak również cały kręgosłup to są więzadła. Budują one ścianę kanału kręgowego. Szczególnie ważna rolę spełniają więzadła żółte, które wraz z wiekiem mogą przerastać i pogrubiać swoją objętość. W konsekwencji może skutkować ciasnotą w kanale kręgowym i objawami podobnymi do rwy kulszowej.

Skąd bóle odcinka lędźwiowego Poznań?

Postępujące procesy zwyrodnieniowe krążków międzykręgowych powstające już w okresie dojrzewania powodują w późniejszych latach stan określany jako dyskopatia. W takim razie mamy kilka kierunków, w który ten dysk może się wysunąć. W większości przypadków jest to kierunek tylni. Czasami dochodzi do kombinacji ruchu tylniego z kierunkiem bocznym. Najrzadziej zdarza się wypadnięcie krążka między kręgowego do przody, czyli do kanału kręgowego.

Dyskopatia w odcinku lędźwiowym kręgosłupa – wikipedia

Na początku skupmy się na pierwszych 2 przypadkach. Jeśli siła powodująca ruch dysk w tył jest na tyle silna może spowodować uciśnięcie korzeni nerwowych wychodzących z odpowiednich poziomów kręgosłupa. Oprócz samego bólu odcinka lędźwiowego Poznań może być on połączony z bólem promieniującym. W zależności, na którym poziomie ten ucisk się pojawi i jak daleko będzie uciśnięty ten nerw, promieniowanie odczuwane będzie w pośladku, udzie, łydce a nawet w stopie.

Gdy pierścień włóknisty ulegnie całkowitemu przerwaniu i część jądra miażdżystego translokuję się w kierunku kanału kręgowego, dochodzi do zwężenia kanału kręgowego i może ucisnąć korzeń nerwowy powodując jego uszkodzenie. Określa się to przepukliną jądra miażdżystego krążka między kręgowego (zwyczajowo i nieprawidłowo „wypadnięciem dysku”). Przede wszystkim pojawiają się ubytki neurologiczne, takie jak  zaburzenia czucia skórnego kończyny dolnej, niedowład stopy oraz osłabienie odruchów głębokich.

W odcinku lędźwiowym dochodzi też do zwężenia kanału kręgowego, czyli stenozy lędźwiowej. Czasami oprócz klasycznej dyskopatii dochodzi do pogrubienia lub przerostu więzadeł żółtych lub osteofitów czyli narośli kostnych powstałych na krawędziach trzonów kręgów.

Bóle odcinka lędźwiowego Poznań – dyskopatia nie jest bezpośrednią przyczyną wszystkich bólów odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Ale powstające przykurcze, jak również przeciążenia mięśni przykręgosłupowych a dokładnie ich zakończenia nerwowe znajdujące się w mięśniach generują ból.

Niedyskopatyczne przyczyny bólu lędźwiowego kręgosłupa.

Bóle często odczuwane jako bóle odcinka lędźwiowego są wywoływane przez patologie sąsiednich narządów:

  • układ moczowy (np. kamica nerkowa, zapalenie dróg moczowych, zapalenie pęcherza),
  • układ rozrodczy u kobiet (przewlekłe stany zapalne narządu rodnego, guzy macicy i przydatków, endometrioza, bolesne miesiączki),
  • zielenie lub nowotwór gruczołu krokowego u mężczyzn,
  • przewlekłe zaparcie dolnego odcinka przewodu pokarmowego,
  • wątroby i trzustki,
  • stawów biodrowych i krzyżowo-biodrowych.

Mówimy wtedy o tak zwanych bólach rzutowanych (udzielonych, z przeniesienia).

Jak objawia się ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa Poznań?

Można rozróżnić 2 rodzaje grup bólowych odcinka lędźwiowego kręgosłupa:

Do pierwszej grupy zaliczamy ostre, nagłe bóle powstające w wyniku gwałtownego przeciążenia kręgosłupa przy pochyleniu lub podnoszeniu ciężkich przedmiotów i/lub przy skręcie tułowia. Dolegliwości bólowe są przeszywające, ostre, zlokalizowane gdzieś głęboko i każdy nawet niewielki ruch będzie powodował jego nasilenie. Promieniują on poprzez pośladek aż do stopu po tylno-bocznej części kończyny dolnej. Czasami nawet może to dotyczyć obu kończyn. Dlatego organizm ludzi odruchowo przykurcza mięśnie przykręgosłupowe unieruchamiając tułów skrzywieniu bocznym, w pozycji bez bólowej.

W drugiej grupie mamy stopniowe narastające, tępe i rozlane bóle. Chodzenie, stanie i siedzenie wzmagają dolegliwości bólowe, które ustępują w pozycji leżącej. Stan ten charakteryzuje chorobę krążka międzykręgowego przed rozerwaniem pierścienia włóknistego.

Co można zrobić gdy przytrafi Ci się ból odcinka lędźwiowego w Poznaniu?

Tymczasem pacjentom, którym doskwiera ból ostry odcinka lędźwiowego Poznań sami już ograniczają ruchu powodujące dolegliwości oraz starają się odciążyć dolną część kręgosłupa. Jeśli ból pojawia się centralnie z tyłu pleców zalecane jest leżenie na brzuchu z poduszkami podłożonymi pod brzuch ewentualnie pod biodra. Dla przykładu również pozycja w leżeniu na plecach z ugiętymi nogami w stawach kolanowych przynosi ulgę. Natomiast jeśli dolegliwości bólowe promieniują do jednej z kończyn dolnych, zalecane jest ułożenie na boku przeciwnym do strony, która boli. Dodatkowo rekomendowane jest rozciąganie strony bólowej w leżeniu na boku, poprzez wydłużanie kończyny górnej i dolnej, i spowodowanie rozluźnienia napiętej okolicy lędźwiowej. Najczęściej poprawa następuje po 2 dniach od wystąpienia objawów. Jeśli nie zmniejsza się przez 3-4 dni zalecana jest wizyta u fizjoterapeuty, czyli u NAS. Pomożemy Ci pozbyć się bólu odcinka lędźwiowego w Poznaniu.

Profilaktyka w bólach odcinka lędźwiowego Poznań

Z profilaktyką przeciwbólową nieodzownie łączy się pojęcie funkcjonalnej stabilności dolnego odcinka kręgosłupa. W obecnej nomenklaturze istnieje pojęcie z jeżyka angielskiego „core stability”, czyli kontroli nerwowo – mięśniowej.

Co najważniejsze udowodnione naukowo jest, że każdy ruch kończyn górnych lub dolnych rozpoczyna się od napięcia mięśni stabilizujących kręgosłup. Związku z tym, wszystkie zaburzenia w obrębie tułowia będą skutkowały zaburzonymi wzorcami ruchowymi w części dystalnych oraz w innych częściach kręgosłupa. W efekcie zaburzonej stabilizacji, bardzo często dochodzi do wytworzenia kompensacji. Organizm oszukując samego siebie, chce poprawnie wykonać ruch ale niestety korzysta z innych, silniejszych części ciała, gdyż substytuuje niewydolne mięśnie. Tak powstałych warunkach dochodzi do zaburzeń wzorców ruchowych, pogłębienia dysbalansu mięśniowego oraz wzrostu przeciążeń w strukturach, które nie są przygotowane do takich obciążeń – najczęściej jest tym obciążony odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Najlepszą sposobem na prawidłową stabilność centralną są ćwiczenia, w których główną składową jest wykorzystywanie podporu, ale szczegóły ćwiczeń pojawią się w kolejnych wpisach.

Kontakt

Podsumowując jeśli znalazłeś/aś odpowiedź na woje pytania, lub zaciekawił Cię ten artykuł lub też potrzebujesz pomocy w bólach odcinka lędźwiowego, ZAPRASZAMY do kontaktu z nami. Wykorzystując zdobytą wiedzę i doświadczenia jesteśmy w stanie pomoc rozwiązać Twój problem dolegliwościami bólowymi ale i nie tylko z tymi.