Korzonki: jak leczyć ?

Korzonki najczęściej kojarzymy z dolegliwościami w okolicy dolnej części pleców, czyli odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Charakterystycznym objawem ich podrażnienia jest ostry i nagły ból, który nierzadko pojawia się niespodziewanie po przebudzeniu rano. W niektórych przypadkach ból lokalizuje się tylko w okolicy pleców, ale często występuje też promieniowanie do kończyn dolnych.

Czym są korzonki ?

Z anatomicznego punktu widzenia, korzonki to tak na prawdę włókna nerwowe. Włókna te wychodzą z rdzenia kręgowego jako włókna ruchowe z korzeni brzusznych oraz włókna nerwowe i czuciowe z korzeni grzbietowych. W dużym uproszczeniu korzenie brzuszne unerwiają ruchowo komórki mięśniowe, natomiast korzenie grzbietowe przekazują informacje o pobudzeniach czuciowych.

Jako, że korzonki to bardzo delikatne struktury układu nerwowego, to ich podrażnienie może powodować tak silne dolegliwości bólowe.

Jak leczyć korzonki
Korzonki jak leczyć ?

Przyczyny bólu korzonków

Główną przyczyną zapalenia korzonków jest ich mechaniczne podrażnienie czyli ucisk na korzeń nerwowy. Do takiej sytuacji może dojść na wiele sposobów. Może być to efektem zarówno jednorazowego przeciążenia kręgosłupa jak i skutkiem wieloletnich zaniedbań tej okolicy.
Najczęstsze przyczyny to :

  • dyskopatia
  • choroby zwyrodnieniowe ( zwężenie kanału kręgowego )
  • skolioza
  • zbyt mała/duża aktywność fizyczna ( dla danej osoby )
  • infekcje i choroby zapalne
  • stres i osłabienie

Oczywiście pamiętać należy, iż ból okolicy lędźwiowej to nie zawsze zapalenie korzonków. W celu trafnej diagnozy zawsze należy skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą.

Korzonki objawy

W tym miejscu wspomnieć należy, iż ból związany z korzonkami nie dotyczy tylko odcinka lędźwiowego. Dużo rzadziej występujące, ale podobnie bolesne są dolegliwości związane z podrażnieniem korzonków w okoli kręgosłupa szyjnego.

Charakterystyka bólu jest bardzo podobna dla obu tych przypadków. Ból może ograniczać się tylko do najbliższej okolicy kręgosłupa czy to szyjnego czy lędźwiowego lub promieniować wzdłuż kończyny. W przypadku odcinka szyjnego wzdłuż kończyny górnej – rwa barkowa, natomiast jeśli problem występują w okolicy lędźwiowej wtedy występuje promieniowanie do kończyny dolnej – rwa kulszowa.

Ból zwykle jest bardzo ostry, kłujący często też piekący. Dolegliwości często są tak silne, że uniemożliwiają wstanie z łóżka. Często pojawia się mrowienie, drętwienie oraz spadek siły mięśniowej. Charakterystyka bólu jest zależna od stopnia i miejsca podrażnienia włókien nerwowych.

Korzenie nerwowe w odcinku lędźwiowym
Korzenie nerwowe w odcinku lędźwiowym

Jak wyleczyć korzonki ?

Podstawową zasadą w początkowym stadium choroby jest znalezienie pozycji bez bólowej. W ten sposób unikniemy dalszego drażnienie nerwu i damy szansę naszemu organizmowi na rozpoczęcie procesów regeneracyjnych wokół tej struktury. Unikniemy także wzrostu napięcia mięśni związanego z długotrwałym bólem.

Ważne jest także odciążenie kręgosłupa oraz mięśni. W tym celu najlepiej jak najwięcej czasu spędzić w pozycji leżącej – nie mylić z półleżącą ! Można leżeć zarówno na plecach jak i na brzuchu oraz boku – zwykle najlepiej na boku nie bolącym.

Jeżeli dolegliwości nie zmniejszają się w zauważalny sposób należy udać się do fizjoterapeuty, który po pierwsze ustali przyczynę problemu. Po drugie poprzez zindywidualizowaną terapię pomoże zmniejszyć dolegliwości oraz po trzecie wytłumaczy co robić aby ten problem nie powracał, ponieważ wiadomo, że o wiele lepiej jest zapobiegać niż… cierpieć.