Neuropatia i neuralgia nerwu sromowego i nerwu trójdzielnego – objawy, przyczyny, sposoby leczenia
Neuralgia – nazywana też nerwobólem, związana z uszkodzeniem nerwu obwodowego lub jego działania, którym jest przesyłanie informacji do mózgu. W wielu przypadkach ma charakter bardzo podobny do neuropatii, a badania obrazowe nie są w stanie wskazać diagnozy. Najpowszechniejsze to neuralgia nerwu trójdzielnego, neuralgia międzyżebrowa i neuralgia nerwu sromowego
Neuropatia – termin opisujący stan związany z uszkodzeniem lub stanem zapalnym nerwu przenoszącego bodźce do różnych części ciała ( poza mózgiem i rdzeniem kręgowym ) . Ma charakter ostry, rwący, szarpiący, promieniuje w obszarze unerwienia określonego nerwu lub jego gałęzi.
Przyczyny neuralgii
Dzisiejsze czasy wymagają od nas nie rzadko funkcjonowania na bardzo wysokich obrotach. Często zdarza się, że pracujemy bardzo dużo i intensywnie. Po pracy zamiast odpocząć w sposób jaki nam odpowiada – oddając się zajęciom, które zrelaksują nasze ciało i duszę, a także dadzą możliwość regeneracji mięśniom, więzadłom oraz co bardzo ważne strukturom układu nerwowego, które pełnią bardzo ważną funkcję w naszym organizmie, zaczynamy pracę na drugim etacie wożąc swoje dzieci na różne zajęcia, robiąc w międzyczasie szybkie zakupy, sprzątając, żeby wieczorem zdążyć dokończyć jeszcze to czego czego nie udało się zrobić w pracy.
Niestety, w życiu nie ma nic za darmo. Długotrwałe przeciążanie wyżej wspomnianych układów, w końcu zaowocuje bólem, który jest informacją dla nas, że coś jest nie tak. Dolegliwościami okolic brzucha, pleców, głowy czy nogi w początkowej fazie raczej nikt sobie głowy zawracać nie będzie, bo przecież gdzieś akurat się śpieszy i nie ma czasu. Dopiero jak te objawy nabiorą na sile i zaczną występować parami ( jak to przecież nieszczęścia lubią występować ) okazuje się, że silny ból który wydaje się nie mieć przyczyny, wyklucza nas z czynności życia codziennego i zapisuje się do lekarza, który rozpoznaje neuralgię.
Najczęstsze objawy neuralgii nerwu trójdzielnego i sromowego
- Ból
- Mrowienie
- Drętwienie
- Osłabienie siły mięśniowej danej okolicy
- Uczucie palenia kończyn lub ich części
Pamiętać należy, że włókna nerwów obwodowych zawierają zarówno włókna czuciowe jak i ruchowe. W związku z tym uszkodzenie nerwu będzie charakteryzować nie tylko ból, ale także osłabienie siły mięśni a w dalszym etapie nawet ich zanikanie.
Główne przyczyny urazów pojedynczych nerwów
- ucisk
- uraz
- niedokrwienie
Oczywiście zbyt intensywny tryb życia oraz spędzanie dużej ilości czasu to nie jedyne czynniki wywołujące neuropatie. Uraz nerwu w czasie wypadku, uszkodzenie podczas zabiegu chirurgicznego, choroby zakaźne, alkoholizm, zatrucie ołowiem lub innymi substancjami toksycznymi mogą prowadzić do ciężkiej, trudnej do leczenia neuropatii.
Częstą przyczyną prowadzącą do rozwinięcia się neuropatii w obrębie dłoni i stóp bywa cukrzyca. Objawy zajęcia nerwów obwodowych występują w miażdżycy tętnic, AIDS, szpiczaku mnogim, błonicy, nowotworach, reumatoidalnym zapaleniu stawów, twardzinie, boreliozie, toczniu. Półpasiec prowadzi do neuropatii trwającej nawet do 2 lat i utrzymującej się długo po ustąpieniu zmian skórnych.
Przykładowe neuralgie i neuropatie, które leczymy
Zapalenie nerwu trójdzielnego
Nerw twarzowy jest VII nerwem czaszkowym oraz częścią obwodowego układu nerwowego. Jest to nerw o charakterze mieszanym, ale przeważają w nim włókna ruchowe. Objawy porażenia nerwu twarzowego o typie obwodowym dotyczą mięśni całej połowy twarzy po stronie uszkodzenia nerwu.
Do objawów porażenia nerwu trójdzielnego zalicza się przede wszystkim
- opadanie kącika ust po stornie porażenia nerwu
- objaw Bella, czyli objaw zachodzącego słońca ( w czasie próby zamknięcia gałka oczna kieruje się ku górze i jest tylko częściowo zakryta przez niedomkniętą powiekę górną)
- wygładzenie fałdu nosowo-wargowego
- ból ucha
- zanik mięśnia policzkowego
- chory nie może zmarszczyć też czoła ani szczerzyć zębów.
- pacjent nie jest też w stanie zagwizdać
- problemy z łzawieniem oczu oraz wydzielaniem śliny
Leczenie neuralgii nerwu trójdzielnego w Poznaniu
W Rehvolta wiemy, że bardzo ważne jest jak najszybsze rozpoczęcie intensywnego leczenia, aby w pierwszym etapie zminimalizować skutki porażenia nerwu trójdzielnego, a następnie przyspieszyć proces rehabilitacji. Zdajemy sobie sprawę, jak wiele problemów ciągnie za sobą ta przypadłość. Jak wielkim dyskomfortem jest dla pacjentów porażenie nerwu trójdzielnego . Leczenie neuralgii nerwu trójdzielnego Poznań – 501 317 333
Terapia łączy ze sobą zarówno techniki manualne jak fizykoterapię. Nieocenioną pomocą w neuropatiach oraz neuralgiach jest INDIBA Active Therapy ( IAT ). Zabiegi w wykorzystaniem technologi IAT wykonujemy w pierwszej fazie nawet dwa razy dziennie, aby maksymalnie przyspieszyć regenerację nerwów. Pracujemy także ze stawami skroniowo-żuchwowymi oraz oczywiście mięśniami twarzy, szyi, a także obręczy barkowej. Ilość oraz intensywność zabiegów zawsze dostosowujemy indywidualnie do stanu pacjenta tak żeby zapewnić całkowite wyzdrowienie. Jednak przede wszystkim przywrócić wszystkim strukturom swoje funkcje, co zapewni pacjentowi, który ma problem z nerwem trójdzielnym powrót do komfortowego życia.
Neuralgia nerwu sromowego
Nerw sromowy jest nerwem mieszanym posiadającym włókna czuciowe, ruchowe oraz współczulne i przywspółczulne. Jest gałęzią długą największego splotu nerwowego w ciele człowieka, czyli splotu krzyżowego. Wychodzi z miednicy przez otwór kulszowy większy, a kończy się rozdwajając na nerwy kroczowe oraz nerw grzbietowy prącia/łechtaczki. Unerwia blisko dziesięć mięśni, trzewia i naczynia miednicy, a także co ważne skórę krocza oraz okolicy narządów płciowych.
Neuralgia nerwu sromowego nazywana jest także syndromem Alcocka lub potocznie chorobą rowerzystów. Problem ten dotycz zarówno kobiet jak i mężczyzn. Wywołany może być uszkodzeniem mechanicznym lub stanem zapalnym nerwu. Często przyczyna okazuje się nieznana. Chorzy trafiają zwykle do lekarzy różnych specjalności. Lekarzy ci nie stwierdzają u nich choroby ani nieprawidłowości w badaniu ginekologicznym, urologicznym czy neurologicznym. Brak zrozumienia problemu i uczucie wstydu uniemożliwiają uzyskanie właściwej i skutecznej pomocy.
Najczęstsze objawy neuralgii nerwu sromowego
- uczucie pieczenia
- ból
- nadwrażliwość
- odrętwienie
Neuralgia nerwu sromowego – leczenie w Poznaniu
Jest to dolegliwość wymagająca szczególnej ostrożności, zrozumienia problemu pacjenta, a przede wszystkim dyskrecji przykładamy bardzo dużą rolę do wywiadu z pacjentem. Doświadczenie w tej kwestii pozwala nam twierdzić, że zapewnienie naszym pacjentom komfortu oraz prywatności to niemal połowa sukcesu. Jako jedyni w Wielkopolsce stosujemy zupełnie bezbolesną i bezinwazyjną metodę leczenia neuralgii nerwu sromowego przy użyciu stymulacji nerwu sromowego oraz mięśni okolic miednicy za pomocą terapii Tecar prowadzonej przez wykwalifikowanego i doświadczonego fitoterapeutę. Dzięki wiedzy terapeuty, oraz wykorzystaniu najbezpieczniejszego, najbardziej precyzyjnego urządzenia, jakim jest obecnie INDIBA mamy bardzo wysoką skuteczność w leczeniu neuralgii nerwu sromowego u mężczyzn, a pozytywne efekty udaje się uzyskać nawet po pierwszym zabiegu. Masz problem z nerwem sromowym zadzwoń 501-317-333
Leczenie neuralgii może być szybkie i proste. Nie musisz się męczyć w nieskończoność. Zapraszamy do kontaktu w Poznaniu.