Ból barku Poznań – leczenie bólu barku

Ból barku Poznań – metody leczenia, przyczyny dolegliwości bólowych w okolicy barku, ograniczenia ruchomości stawu barkowego

Chcesz leczyć ból barku w Poznaniu? Miewasz trudności dnia codziennego, które wymagają uniesienia rąk. Masz trudności z uczesaniem włosów lub sięgnięciem do tylniej kieszeni.  Najprawdopodobniej może to być początek złożonych problemów ze stawem barkowym wynikający między innymi z zapalenia kaletki podbarkowej (konflikt podbarkowy). Powstały obrzęk i stan zapalny kaletki powoduje jej pogrubienie. W wyniku czego ilość miejsca w stawie jest ograniczona. Pacjent nie jest w stanie podnieść ręki powyżej określonego poziomu, odczuwa tzw. blok w stawie. Naszym zadaniem wykorzystując technologię TECAR w pierwszej kolejności jest zmniejszenie stanu zapalnego, a następnie reedukacja prawidłowej stabilności stawu. Masz problem z barkiem – ból barku Poznań – +48 501 317 333.

Ból barku Poznań
Ból barku Poznań

Przyczyny bólu barku – ból barku Poznań

Inną przyczyną problemu  bólu  barku  są mikrourazy mięśni stabilizujących staw (uszkodzenie mięśni stożka rotatorów). Składa się z on z ścięgien następujących mięśni: mięśnia nadgrzebieniowego, mięśnia podgrzebieniowego, mięśnia obłego mniejszego oraz mięśnia podłopatkowego. Uszkodzenie mechaniczne np. naderwanie lub przerwanie ciągłości mięśni skutkuje nie możnością wykonania danego ruchy, w zależności który mięsień jest uszkodzony. Najczęściej urazom ulega mięsień nadgrzebieniowy efektem czego jest ograniczenie ruchu kończyny górnej w bok/do boku. Następstwem uszkodzenie mięśnia podłopatkowego jest brak możliwości rozpoczęcia ruchu. Pacjent nie jest w stanie rozpocząć ruch zarówno do boku jak i do przodu. Jeśli pomoże sobie drugą ręką resztę zakresu ruchy jest  w stanie wykonać. Ból przy tym urazie może być odczuwany pod łopatką lub nawet promieniować w okolicę odcinka piersiowego kręgosłupa. Poprzez zastosowanie INDIBY oraz naszej terapii chcemy wpłynąć na szybszą regenerację uszkodzonego mięśnia a w dalszej kolejności odzyskać zakres i siłę mięśniową.

miesnie barku
Obręcz barkowa – ból barku

Niestabilność stawu

Przeciwieństwem wcześniejszych defektów/problemów stawowych jest nadmierna ruchliwości głowy kości ramiennej względem panewki stawu (niestabilność stawu). Może to być następstwem rozciągnięcia struktur więzadłowych, nieprawidłowego balansu mięśniowego lub uszkodzenia obrąbka stawowego, którego zadaniem jest utrzymanie głowy kości ramiennej w stawie. Ból pojawia się spontanicznie, przy dotyku lub przy poruszaniu kończyną górną. Usprawnianie barku rozpoczynamy od zniesienia dolegliwości bólowych oraz leczenie zachowawcze poprzez ograniczenie ruchomości kończyny. Następnie naszą pracę skupiamy nad odzyskaniem prawidłowego schematu ruchu w stawie.

Kolejnym elementem ten trudnej układanki jakim jest staw barkowy jest zerwanie lub naderwanie ciągłości mięśni biegnących do stawu łokciowego. Należy wspomnieć o 2 ważnych mięśniach bicepsie (przód ramienia) i tricepsie (tył ramienia). Przerwanie tych mięśni skutkuje brakiem możliwości uniesienia kończyny górnej do przodu (biceps) i ruchu w tył (tricpes). Naderwanie natomiast będzie skutkowało objawami bólowi zarówno w barku jak i łokciu.

Wpływ bólu szyi na bark

Z drugiej strony rozważając przypadek problemu w barku nie musi on wynikać z wady/defektu w samego stawu. Może być skutkiem uszkodzenia struktur znajdujących się w innej części ciała. Ból promieniujący najprawdopodobniej jest wynikiem nieprawidłowego ułożenia krążka międzystanowego (dysku) w odcinku szyjnym kręgosłupa. Powoduje on ucisk korzenia nerwowego następstwem czego jest przenikający ból wzdłuż kończyny górnej. Może on być odczuwany w barku, łokciu lub nawet w dłoni. Towarzyszy temu wzmożone napięcie mięśni karku i ograniczone ruchy głowy i szyi. Również nieodpowiednie napięcie w obrębie struktur wewnętrznych jamy brzusznej skutkują dolegliwościami w obrębie stawu barkowy. Nieprawidłowa praca żołądka, wątroby lub też problemy jelitowe mogą wpływać na dysfunkcje w stawach. Również praca na częściach ciała niebezpośrednio przylegających do danej struktury wpływa pozytywnie na efekt terapii.

Jeśli uprawiasz sport wymagający pracy kończyny górnej ten artykuł jest dla Ciebie. Wykonujesz dużo rzutów (koszykówka, piłka ręczna), uderzasz piłkę (siatkówka, tenis), podnosisz ciężary, uprawisz crossfit lub pływasz to musisz to przeczytać. Każdemu z nas przytrafiają się kontuzje wynikające z przeciążeń, które są skutkiem nieprawidłowego obciążenia lub wzorca ruchowego. Związku z tym potrzebujesz naszej pomocy. Potrafimy zlikwidować niepotrzebne skurcze mięśni, napięcia powięzi oraz poinstruować jak prawidłowo należy wykonywać ćwiczenia i schematy ruchu w dyscyplinach sportowych. Nie zwlekaj, czasami jedna wizyta potrafi właściwie wpłynąć na dalsze uprawianie aktywności ruchowej.

 

Gabinet  – ból barku Poznań

W naszym gabinecie pojawiło się już wielu pacjentów z problemami w obrębie stawu barkowego. Poradziliśmy sobie zarówno z uszkodzeniem więzozrostu barkowego, pęknięciem wyrostka barkowego, uszkodzeniem torebki stawowej, złamaniem w obrębie głowy kości barkowej oraz z tzw. rwą barkową. Terapia, którą przeprowadzamy ze względu na bardzo skomplikowaną w budowę i funkcjonalności stawu, wymaga najczęściej kilku wizyt. Dlatego od pacjentów wymagamy dyscypliny i cierpliwości w procesie rehabilitacyjnym.

Nasz doświadczony zespół podchodzi do pacjenta holistycznie i indywidualnie, wykorzystując swoją wiedzę i szeroką praktykę z zakresu terapii manualnej jesteśmy w stanie pomóc prawie w każdym przypadku. Nasze umiejętności w połączeniu z INDIBĄ pozwolą zredukować lub zniwelować dolegliwości i poprawić komfort życia.

dr Bartosz Trawiński

Fizjoterapeuta REHVOLTA.PL

Rehvolta