Czy na masażu trzeba się rozebrać ?

Masaż jest jedną z form fizjoterapii. W trakcie masażu fizjoterapeuta oddziałuje na ciało pacjenta bodźcami mechanicznymi, na które składają się różne techniki np. głaskanie, rozcieranie czy ugniatanie. Wykonując odpowiednie ruchy na określonych strukturach fizjoterapeuta przyczynia się do poprawy stanu funkcjonowania pacjenta.

Historia masażu

Pierwsze informacje o początkach stosowania masażu datuję się na 5000 lat p.n.e. a jego rozwój przypisuje się starożytnej Grecji. Masaż miał charakter głównie higieniczny. W XVI w. francuski lekarz Ambroży Pare, po raz pierwszy zaczął stosować masaż jako oficjalną metodę leczenia. Na początku XIX w. za sprawą Per Henrik Linga nastąpił jego znaczący rozwój. Założył on Centralny Instytut Gimnasty w Sztokholmie gdzie opracowany został system stosowania masażu w poszczególnych chorobach narządu ruchu. Spowodowało to duży rozwój nauk medycznych w kierunku wprowadzenia nowych form masażu jako zabiegów terapeutycznych.

Masaż – jak się ubrać ?


W zdecydowanej większości form masażu, zabieg musi być wykonywany bezpośrednio rękoma terapeuty na skórze pacjenta. Wymaga to zatem odsłonięcia okolicy zabiegowej w sposób nie krępujący ruchów terapeuty oraz nie ograniczający przesuwania tkanek względem siebie.

To czy trzeba się rozebrać do masażu zależy zatem od rodzaju masażu oraz okolicy, która ma zostać poddana zabiegowi. Należy jednak pamiętać, iż aby dobrze opracować/wymasować dane struktury, zabiegiem trzeba objąć je całe ( często także struktury sąsiadujące z nimi ), a nie na przykład tylko miejsce bolące.

Poznań masaż pleców czy trzeba się rozebrać
Czy do masażu trzeba się rozebrać ?


Przykładowo idąc na masaż grzbietu, powinniśmy być gotowi na to, że fizjoterapeuta będzie go traktował jako całość. W takim przypadku rozbieramy się do pasa i kładziemy się na brzuchu. Oczywiście wszystko można wykonać w sposób komfortowy i dyskretny. Niektóre pacjentki dla wygody przykrywają się tylko większym ręcznikiem i zostają w bieliźnie. Takie przygotowanie będzie nie tylko praktyczne jeśli masaż dotyczy okolic grzbietu oraz kończyn dolnych, ale także zapobiegnie niepotrzebnemu wygnieceniu ubrania.

Natomiast podczas opracowania powłok brzusznych pacjent powinien mieć zapewniony ręcznik do przykrycia klatki piersiowej / biustu. Chodzi głównie o utrzymanie temperatury ciała jednak pomaga to wyeliminować kwestię skrępowania.

Rodzaje masażu w Rehvolta


W naszym gabinecie fizjoterapeuta zawsze przed przystąpieniem do zabiegu tłumaczy jaka będzie jego forma oraz, które okolice będą poddane masażowi . Wszystko to żeby zapewnić komfort fizyczny oraz psychiczny pacjenta.

W Rehvolta stosujemy wiele form masażu. Zaczynając od masażu klasycznego, limfatycznego poprzez leczniczy i głęboki, a na narzędziowym IASTM Ergon kończąc. Zawsze dobieramy rodzaj zabiegu do potrzeb i oczekiwań pacjenta.

Narzędzia IASTM Ergon
IASTM Ergon

Pamiętaj jeśli masz jakieś pytania, to możesz je zadać przed zabiegiem. Należy być świadomym tego jak będzie wyglądać zabieg. Nie musisz się zgadzać na wszystko co proponuje terapeuta, a jako przykład niech posłuży informacja, że masaż wcale nie musi być bolesny !