Czym są elektrolity?
Elektrolity to niezbędne w organizmie jony soli takich pierwiastków jak: sód, potas, wapń i magnez. Są to mocne elektrolity, czyli rozpuszczające się całkowicie w płynach. Dostarczamy je organizmowi wraz z wodą i innymi płynami oraz z pożywieniem ( głównie owocami ).
Ponieważ elektrolity mają zdolność przewodzenia prądu elektrycznego, odgrywają bardzo ważną rolę w przewodzeniu impulsów nerwowych.
Brak równowagi elektrolitowej zaburza przepływ impulsów nerwowych. Powoduje to, że organizm nie jest w stanie funkcjonować prawidłowo.
Najczęstsze objawy niedoboru elektrolitów:
- nieregularne bicie serca
- wahania ciśnienia krwi
- drżenie ciała
- drętwieniem, skurczami mięśni
- nadmiernym zmęczeniem i uczuciem osłabienia
- zaburzeniami ze strony układu nerwowego.
Niedobory elektrolitów spowodowane są przez:
- wysiłek fizyczny), kiedy to organizm intensywnie się poci
- choroby przebiegające z wysoką gorączką
- biegunki i wymioty
- picie zbyt małej ilości płynów
- zażywanie leków moczopędnych i przeczyszczających.
Gdzie na codzień szukać elektrolitów ?
W przypadku niewielkich niedoborów elektrolitowych zwykle wystarczająca okazuję się suplementacja, odpowiednie nawodnienie organizmu i modyfikacja diety. W soli kuchennej i gotowych sokach pomidorowych znajdziemy m.in. sód. Chlorek zawarty jest w oliwkach i sałacie. Dobrym źródłem potasu są banany, ziemniaki i pomidory. W nasionach dyni i słonecznika, szpinaku, jarmużu, gotowanym bobie, otrębach owsianych znajdziemy na przykład magnez. Natomiast wapń jest obecny w przetworach mlecznych, jarmużu, ale też w sardynkach i suszonych figach.