Anoreksja

Anoreksja, określana terminem medycznym jako jadłowstręt psychiczny. Z łac. anorexia nervosa, to zaburzenie w przyjmowaniu pokarmów. Skutkuje niską wagą pacjenta, lękiem przed przybraniem na wadze oraz świadomym odmawianiem posiłków. Wiele osób dotkniętych anoreksją uważa, że pomimo widocznej niedowagi, w rzeczywistości nadal są otyli.

Ból łokcia

Ból łokcia jest bardzo uciążliwą dolegliwością, utrudniającą prawidłowe wykonywanie większości czynności dnia codziennego, a także zawodowego. Źródeł i rodzajów bolącego łokcia jest mnóstwo. Najczęstsze przyczyny bólu łokcia to łokieć tesnisty oraz łokieć golfisty więcej informacji w naszym artykule, który dostępny jest TUTAJ.

Ból łokcia Poznań
  Przyczyny bólu łokcia

 

Chondromalacja rzepki

Chondromalacja to miękniecie chrząstki stawowej, które powoduje, że powierzchnia stawowa przestaje być gładka.

Występuje najczęściej w obrębie stawu kolanowego i zazwyczaj dotyczy rzepki oraz kłykci kości udowej. Zdecydowanie częściej występuję u kobiet, a  do objawów chondromalacji rzepki zalicza się np.:

  • bóle kolan podczas chodzenia
  • uczucie sztywności stawu
  • obrzęk i chrupanie/trzeszczenie w stawie.

Klasyfikacja Outerbridge:

1 stopnia – zmiany chorobowe mają charakter powierzchowny; w okolicy chrząstki można wyczuć zmiękczenie.

2 stopnia – zmiany rozciągają się do połowy grubości chrząstki stawowej; oprócz tego diagnozowane są pęknięcia i szczeliny w chrząstce.

3 stopnia – zmiany rozprzestrzeniają się powyżej połowy grubości chrząstki; pęknięcia mają pełną grubość i sięgają do kości.

4 stopnia – ubytki w chrząstce stawowej powodują odsłonięcie kości.

Jedną z najskuteczniejszych metod leczenia chondromalacji jest fizjoterapia, którą łączy się z zabiegami fizykalnymi np. indiba active.

 

DOMS

Skrót od delayed onset muscle soreness czyli zespół opóźnionego bólu mięśniowego. Zjawisko uznawane potocznie za „zakwasy”. Tymczasem kwas mlekowy usuwany jest z mięśni do dwóch godzin po wysiłku. Obecnie uznaje się, że  za ból występujący po wysiłku ( 24-72 godziny po wysiłku ) odpowiedzialne są mikrourazy powstałe w mięśniach.  Nasilenie zespołu DOMS nie musi odzwierciedlać wielkości uszkodzeń. W dużej mierze zależy bowiem od osobniczego progu wrażliwości nocyceptorów, oraz od wpływu innych procesów zapalnych toczących się w organizmie.  Po raz pierwszy zespół ten opisał w 1902 r. Theodore Houghaw.

Elektrolity

Czym są elektrolity?

Elektrolity to niezbędne w organizmie jony soli takich pierwiastków jak: sód, potas, wapń i magnez. Są to mocne elektrolity, czyli rozpuszczające się całkowicie w płynach. Dostarczamy je organizmowi wraz z wodą i innymi płynami oraz z pożywieniem ( głównie owocami ).

Ponieważ elektrolity mają zdolność przewodzenia prądu elektrycznego, odgrywają bardzo ważną rolę w przewodzeniu impulsów nerwowych.

Brak równowagi elektrolitowej zaburza przepływ impulsów nerwowych. Powoduje to, że organizm nie jest w stanie funkcjonować prawidłowo.

Najczęstsze objawy niedoboru elektrolitów:

  •  nieregularne bicie serca
  • wahania ciśnienia krwi
  • drżenie ciała
  • drętwieniem, skurczami mięśni
  • nadmiernym zmęczeniem i uczuciem osłabienia
  • zaburzeniami ze strony układu nerwowego.

    Niedobory elektrolitów spowodowane są przez:

    • wysiłek fizyczny), kiedy to organizm intensywnie się poci
    • choroby przebiegające z wysoką gorączką
    • biegunki i wymioty
    • picie zbyt małej ilości płynów
    • zażywanie leków moczopędnych i przeczyszczających.

    Gdzie na codzień szukać elektrolitów ?

W przypadku niewielkich niedoborów elektrolitowych zwykle wystarczająca okazuję się suplementacja, odpowiednie nawodnienie organizmu i modyfikacja diety. W soli kuchennej i gotowych sokach pomidorowych znajdziemy m.in. sód. Chlorek zawarty jest w oliwkach i sałacie.  Dobrym źródłem potasu są banany, ziemniaki i pomidory. W nasionach dyni i słonecznika, szpinaku, jarmużu, gotowanym bobie, otrębach owsianych znajdziemy na przykład magnez. Natomiast wapń jest obecny w przetworach mlecznych, jarmużu, ale też w sardynkach i suszonych figach.

Fizjoterapia

Czym jest fizjoterapia ?

Fizjoterapia jest zawodem opartym na nauce. Obejmuje podejście „całego człowieka” do zdrowia i dobrego samopoczucia, w tym ogólny styl życia pacjenta. Fizjoterapia wykazuje zatem holistyczne podejście do pacjenta.

Jak podaje Światowa Konfederacja Fizjoterapii (World Confederation for Physical Therapy – WCPT) “Fizjoterapia” oznacza świadczenie usług wobec jednostek lub populacji osób, mających na celu rozwijanie, utrzymywanie i przywracanie im maksymalnych zdolności ruchowych i funkcjonalnych. Usługi te mogą być świadczone tylko przez fizjoterapeutę, lub pod jego kierunkiem i nadzorem.

Kiedy iść do fizjoterapeuty ?

Fizjoterapia pomaga w bólu pleców lub nagłym urazie, radzeniu sobie z długoterminowymi schorzeniami, takimi jak neuraligie, oraz w przygotowaniu do porodu lub wydarzenia sportowego. Możesz skorzystać z fizjoterapii w dowolnym momencie swojego życia.  Dlatego warto znać sprawdzonego i zaufanego fizjoterapeutę w swojej okolicy.

Ganglion

Ganglion

Ganglion to torbiel galaretowata tworząca się w okolicy stawu, najczęściej w okolicy nadgarstka lub stopy. Wewnątrz guzka znajduje się płyn. Choć nie jest to groźne schorzenie, ( dolegliwość ta na szczęście nie rozwija się w nowotwór) nie można go lekceważyć.
Nieleczony  prowadzi do bezwładu mięśni oraz ograniczenia ruchomości stawów. Ganglion to przypadłość, która mimo leczenia „lubi” się odnawiać.

Ganglion na stopie

Rośnie głęboko pod skórą. Na górnej stronie stóp, powodując dolegliwości bólowe. Im torbiel dłużej jest nieleczona, tym robi się większa i powoduje poważniejsze problemy np. z doborem obuwia. Każdy kontakt guza z butem potęguje ból. Ganglion na stopie to rzadsza przypadłość niż ganglion nadgarstka. Ciekawe jest, że częściej guzek ten pojawia się u kobiet niż u mężczyzn. Zwykle w młodym wieku, między 20., a 40. rokiem życia.
Nie należy mylić z chorobą Ledderhose’a.

Ganglion na nadgarstku

Pierwsze symptomy pojawiają się pod skórą na dłoniowej stronie nadgarstka, powodując dolegliwości bólowe. Im torbiel dłużej jest nieleczona, tym robi się większa i powoduje poważniejsze problemy oraz spadek ruchomości nadgarstka.

Jak leczyć ganglion?

Na początku stwierdzić należy, że zdecydowanie maść na ganglion nie wystarczy. Oczywiście zdarza się, że pod wpływem masażu guzek znika, ale  leczenie nie powinno ograniczać się do wklepywania maści czy olejków. Oczywiście może to przynieść chwilową ulgę, ale leczenie domowe raczej będzie niewystarczające i guz będzie się powiększał, dając coraz bardziej dokuczliwe objawy.

Hialuronowy kwas

Co to jest kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy jest substancją, która występuje w organizmie człowieka w postaci soli sodowej.  Jego największą zaletą jest duża zdolność do wiązania wody w skórze. Należy on do związków mających identyczną budowę chemiczną zarówno u bakterii, jak i u ssaków. W największym stężeniu występuje w skórze właściwej, mazi stawowej oraz ciele szklistym oka. Z naukowego punktu widzenia kwas hialuronowy to organiczny związek chemiczny, polisacharyd, który występuje we wszystkich żywych organizmach.

Zastosowanie kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy wykorzystywany jest zarówno w ortopedii jaki i kosmetologii. W ortopedii  na przykład w leczeniu różnego rodzaju chorób zwyrodnieniowych stawów oraz dolegliwości bólowych w ich obrębie. Kuracja polega na podawaniu kwasu hialuronowego bezpośrednio do stawu za pomocą strzykawki. Z kolei w kosmetologii najczęściej wykorzystuje się go w gabinetach medycyny estetycznej, gdzie wstrzykuje się w głąb naskórka.  Preparaty do wypełniania zmarszczek kwasem hialuronowym mają postać krystaliczną, która jest bardzo plastyczna.

Kolano skoczka

Kolano skoczka

Kolano skoczka inaczej nazywane tendinopatią lub zapaleniem więzadła właściwego rzepki. Określenie to odnosi  się najczęściej do kontuzji sportowców ale również dotyczy osób uprawiających aktywność fizyczną. Zazwyczaj narażeni na to schorzenie są osoby wykonujące wyskoki i podskoki, dotyczy to koszykarzy, siatkarzy, piłkarzy ręcznych czy piłkarzy nożnych. Zmiany występujące w obrębie stawu kolanowego związane są z nadmiernym przeciążeniem tego stawu lub stanem degeneracyjnym więzadła. W konsekwencji, powstałe mikrourazy, mogą prowadzić do naderwania a czasami nawet zerwania więzadła.

Przyczyny kolana skoczka

Do pojawienia się kolana skoczka mogą prowadzić:

  • Zaburzenia ustawienia oraz anatomii rzepki,
  • Zaburzenia osiowego ustawienia kończyny dolnej,
  • Przeciążenia stawu kolanowego związanego z uprawianiem aktywności fizycznej,
  • Zła technika uprawiania dyscypliny sportowej,
  • Nadmierna masa ciała,
  • Zbyt szybki wzrost.

Klasyfikacja kolana skoczka

Na podstawie obrazu klinicznego pacjentów wyróżnia się 3 zasadnicze postaci tej kontuzji:

  1. Ból pojawia się jedynie po zakończonych treningach,
  2. Następnie dolegliwości bólowe mogą pojawić się przed rozgrzewką i po zakończonym wysiłku,
  3. Ból jest obecny zarówno w trakcie aktywności fizycznej, jak i w trakcie wykonywania codziennych czynności.

Metody leczenia kolana skoczka

Sposoby leczenia tendinopatii stawu kolanowego:

  1. chirurgiczne, w skrajnych przypadkach, jeśli doszło do zerwania lub poważnego naderwania ciągłości więzadła,
  2. rehabilitacja ortopedyczna , wykorzystująca odpowiednie techniki manualne, ćwiczenia poprawiające stabilność stawu kolanowego
  3. potem uzupełnieniem całej terapii jest zastosowanie kinesiotapingu.

Kontakt kolano skoczka

Związku z tym, zapraszamy do kontaktu z fizjoterapeutami Rehvolta

Mięsień nadgrzebieniowy

W chodzi w skład mięśni obręczy kończyny górnej, które nazywane są potocznie mięśniami barku. Rozpoczynają się one na obojczyku i łopatce, a następnie przyczepiają się do kości ramiennej. Przeciążania oraz urazy tych struktur, często prowadzą do powstania zespołu  zamrożonego barku , czyli ograniczenia ruchomości, a także bólu w tej okolicy. Zalicza się tu takie mięśnie jak:

  • nadgrzebieniowy
  • podgrzebieniowy
  • obły większy
  • obły mniejszy
  • naramienny
  • podłopatkowy